Čím nahradit parmezán

Parmezán tvoří nedílnou složku celé řady populárních receptů. Rádi jej strouháme na těstoviny, rozpouštíme do fondue či jej jen tak přikusujeme k uzeninám. I přesto se však můžeme dostat do situace, kdy chceme buď ozvláštnit stávající recepty něčím novým, nebo zkrátka nemáme parmezán zrovna po ruce. Nemusíme přitom zůstávat jen u mléčných výrobků. Čím jej tedy můžeme v pokrmech nejlépe nahradit?

Sýrové alternativy

Nejčastější náhražkou parmezánu v kuchyni představují bezpochyby jiné sýry. Ne každý se však svým složením, strukturou či chutí blíží právě parmezánu. Proto je vhodné volit některé z následujících druhů.

Piave

Tento sýr se v mnohem parmazánu podobá, ačkoliv zraje o něco kratší dobu a je tedy méně vhodný na strouhání. Pokud však vaříte letní lehká jídla z těstovin, je piave tou správnou volbou. Chuťově je pak o něco sladší než parmezán, a také méně slaný, takže počítejte, že budete muset jídlo dochutit jinak, než jak jste zvyklí. Piave pak není v Česku příliš dobře sehnatelný, což může pro mnohé kuchaře představovat nepřekonatelný problém.

Pecorino Romano

Řada lidí považuje Pecorino Romano jako chuťové dvojče parmezánu, i když pro jiné může na jazyku působit štiplavěji. Hlavní rozdíl je pak ten, že se pecorino vyrábí z ovčího mléka. Navíc jde opět o mladý sýr, který zraje sotva několik měsíců. I tak však dosahuje poměrně výrazné chuti, která může vaše pokrmy ve srovnání s parmezánem významně obměnit a zpestřit.

Pecorino Romano

Grana Padano

Grana Padano je kravskou alternativou sýru pecorino. Velkou výhodou tohoto sýra oproti ostatním je absence laktózy, která se v této potravině nenachází díky speciálnímu procesu jeho výroby. Grana Padano tak může být náhražkou parmezánu pro lidi trpící laktózovou intolerancí. Je oblíbený také sám o sobě, a v mnoha případech vás vyjde na pořízení levněji než právě parmezán.

Další sýry

Kromě výše uvedených sýrů lze najít celou řadu dalších mléčných výrobků, kterými řada amatérských i profesionálních kuchařů ráda nahrazuje chuť parmezánu. Oblíbenými pochoutkami jsou tak sýry Asiago, Dry Jack či Reggianito. Některé z těchto sýrů nejlépe vyniknou na pizze, jiné v salátech či míchaných pokrmech. Ve všech případech je však na místě je nejprve ochutnat samostatně, než je vezmete jako plnohodnotnou náhradu za parmezán.

Jde to i bez sýra. Zkuste třeba nutriční droždí

I přesto, že většinu náhražek parmezánu hledáme mezi sýry, lze se jeho chuti přiblížit i jinak. Příkladem jsou například potravinářské kvasnice, které se v tomto případě používají ve formě tzv. nutričního droždí. Na rozdíl od běžného droždí jsou tyto kvasnice neaktivní a jejich hlavním zdrojem je cukrová třtina. Z výživového hlediska má nutriční droždí ještě jednu velkou výhodu. Je totiž považováno za superpotravinu, tedy pokrm bohatý na celou řadu zdraví prospěšných látek. Ačkoliv pak kvasnice nedokáží chutí plnohodnotně nahradit parmezán, jsou minimálně z experimentálního hlediska zajímavou alternativou v případě, že rádi ochutnáváte nové pokrmy.

Pangrattato aneb parmezán chudých

Další potravinovou alternativou k parmezánu je pangrattato. Ani v tomto případě nejde o sýr, ale o směs osmažené strouhanky a koření. I když se pangrattato nemůže svou chutí rovnat pravému parmezánu, jde o příjemně křupavé a kořeněné ochucovadlo nejrůznějších pokrmů. Připravit si jej navíc můžete i sami doma. Stačí jen vyzkoušet některý z ověřených receptů.

Nebojte se vyzkoušet také oříšky

Ve veganské dietě se parmezán (a i celá řada dalších živočišných produktů) s oblibou nahrazuje oříšky. Existuje pak směs kešu oříšků, výše zmíněného droždí, česneku a koření, jejíž smícháním vznikne struktura podobná sýrům svým vzhledem i chutí. Tento „kešu sýr“ pak lze sypat na těstoviny či do salátů, a dodat tak jídlům zdánlivě sýrovou chuť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno