Domů Zdravé recepty Rady do kuchyně Jak vykostit králíka

Jak vykostit králíka

Králičí maso je opravdu zdravé a lehce stravitelné, bohužel však bývá toto zvířátko k dostání obvykle jen vcelku. Poradíme vám, jak vykostit králíka, aby vám na konci zbylo maximum použitelného masa, a přitom jste celým procesem nestrávili více času, než je nezbytně nutné.

Potřebovat budete jen vykosťovací nůž a prkénko. Použít můžete i jiný ostrý dlouhý nůž s ostrou špičkou. Ostrost je u králíka mimořádně důležitá, jeho maso je totiž prorostlé mnoha blankami, které je třeba při zpracování pečlivě odstranit. Výsledkem však bude opravdu jemná surovina, z níž můžete připravit velké množství pokrmů.

Vykoštění králíka

Takže čím při vykošťování a porcování králíka začít? Ze všeho nejdříve si králíka položte na prkénko a to břichem dolů. Poté veďte skrz hřbet první základní řez. Začněte od konce páteře a skončete u samého ocásku, obloukem pak řez proveďte i k dutině břišní. Celá situace králičí kostry je velmi jasně zřetelná, takže prakticky nemůžete udělat chybu.

Nyní oddělte od těla nohy. Jednoduše je obřízněte, pak s nimi zahýbejte doleva a doprava a odejměte ji. Uvolní se docela sama, nemusíte s ní zápasit jako u kuřete. A totéž proveďte i s druhou nohou. Když máte nohy zcela oddělené, vykostěte je.

Nejdříve ji dobře prohmatejte a najděte kost. Řez veďte směrem k ní a to tak, abyste z kosti zároveň seškrabávali maso. Kost vyjměte a máte hotovo. Při vykosťování králičího hřbetu veďte hlubší řez podél páteře až k hrudnímu koši a přitom maso seřezávejte z kostí.

Nemusíte se bát, králičí kosti jsou velmi hladké,takže po nich nůž snadno sklouzne a zároveň oddělí maso. Nakonec vám v ruce zůstane opravdu jen holá páteř. Při vykostění králíka tímto způsobem zpravidla dostanete čtyři plátky masa – dva pocházejí ze hřbetu a dva ze zadní části nohou. Vše ostatní už jsou spíše kosti, určené na vývar nebo k pečení do základu omáčky.

Měli byste vědět: plátkům masa ze zad se říká také králičí svíčková. Jde o nejjemnější maso celého zvířete, vhodné k pečení a dušení. Nepotřebujete už obvykle ani naklepávat. Přidejte k němu oblíbené bylinky nebo ho poduste ve vývaru se zeleninou. Výsledkem bude skutečná chuťovka, kterou oceníte nejenom u nedělního stolu.

Jak na přípravu králíka

Pečeného králíka zná asi úplně každý, takže popisovat tento recept by bylo asi zbytečné. Mnohem zajímavější bude určitě nás tip na králičí vývar. Ke kostem, které vám zbyly, přidejte kořenovou zeleninu, nové koření, celý černý pepř, bobkový list a… koriandr. Právě chuť této bylinky se ke králičímu masu hodí opravdu perfektně.

A pokud se rozhodnete péct králičí stehna celá, přihoďte k nim i kousek vepřové pečeně. Získáte tak více jídla a chuť obou druhů mas se navíc perfektně doplní. A na své si přijdou jak milovníci dietního jídla, tak i fanoušci pořádné flákoty.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno