Jak oloupat rajčata

Patří do každé pořádné omáčky nebo masové směsi. Ovšem jejich slupky nepůsobí v ústech právě příjemně. Zajímavá vás, jak oloupat rajčata snadno a rychle? Pak jste tady správně. Dneska se totiž budeme věnovat právě tomuto tématu.

Nejdřív se podíváme na to, jaké druhy rajčat je vlastně třeba loupat. Poradíme s vhodným zpracováním a prozradíme také jeden šikovný trik na uchování rajčat na zimu. Dnes se nudit rozhodně nebudete.

Hodit se vám bude horká voda

Nejdříve si zopakujeme, jaké druhy rajčat je třeba loupat. Pokud zpracováváte rajčata zelená, pak záleží na tom, zda jde o plody nedozrálé nebo speciální odrůdu. Nedozrálé plody se loupou špatně a mnohem lepší bude je použít jednoduše vcelku nebo nakrájené na plátky. Oproti tomu v poslední době stále oblíbené odrůdy zelených rajčat lze oloupat stejně snadno, jako jejich červené příbuzné. Neloupou se ani cherry rajčátka nebo ta datlová. Jde to velmi špatně, a navíc je jejich slupka tenká, takže ji ve výsledném jídle ani nezaznamenáte.

Ale pokud máte před sebou klasická keříčková nebo masitá rajčata, pak ta si oloupání zcela jistě zaslouží. A nezáleží na tom, jestli připravujete klasické lečo nebo třeba dušenou zeleninovou směs k masu. A jak tedy na loupání rajčat?

Vezměte je a ponořte na minutku až dvě do horké vody. Za pomoci lžíce nebo alespoň chňapky je pak vylovte nebo vodu slijte. Loupejte ihned, slupka půjde dolů skoro sama. Stačí ji naříznout nožem a sama se oloupe v tenkých plátcích. Pokud možno loupejte rajčata ještě horká, tehdy to totiž jde nejsnáze. Jakmile vychladnou, půjde opět o stejně obtížný proces a nevyhnete se opětovnému použití horké vody.

Pozor! Nikdy nenechávejte rajčata v horké vodě příliš dlouho. Mohla by popraskat!

Rajčata lze zmrazit i v celku, oloupete je až potom

A jak je to s uchováváním rajčat na zimu? V naprosté většině případů se jejich loupání vyplatí, ovšem známe i jednu výjimku. Pokud opravdu nestíháte, lze rajčata zamrazit i v celku. Nejdříve je jednotlivě vyskládáte na vhodný talíř nebo plech a necháte je zmrznout 2-3 hodiny. A jakmile se dostatečně zpevní, jemně je sesypete do vhodného pytlíku nebo krabičky a znovu uložíte do mrazu.

V tomto stavu vydrží bez potíží celý rok. A jak je poté znovu použít? Jednoduše je necháte povolit a použijete jako obvykle. Na chlebíčky se sice už hodit nebudou, ale jako přísada do guláše nebo hlavní ingredience na rajskou omáčku poslouží přímo báječně. A jejich loupání je stále stejně jednoduché. Opět ponořte rajčata do horké vody a chvíli je tam nechte. Slupka ze zledovatělého povrchu doslova sklouzne a vy poté můžete rajčata připravovat jakýmkoliv oblíbeným způsobem. Nakrájená, dušená nebo pečená si stále zachovají ten dotek letního sluníčka, kvůli kterému je tak milujeme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno