Jak oloupat papriku

Milujete tuhle zeleninu, ale opravdu nemáte rádi její tuhé slupky? Poradíme vám, jak oloupat papriku během několika minut tak, aby bylo každé jídlo jednoduše dokonalé. A co k tomu budete potřebovat?

Vcelku nic složitého. Jen nějakou tu papriku a gril. Bez zdroje tepla to totiž nepůjde. Koneckonců – rajčata se také loupou prostřednictvím spaření v horké vodě. Ovšem na papriky bohužel něco takového nefunguje. A co si tedy vzít k ruce?

Papriky nejdříve lehce ogrilujte

A jak tedy teplo k paprikám dostat? Rozpalte si gril, abyste je mohli strčit pod něj. Než se gril rozpálí, pak papriky dobře omyjte a usušte. V tomto bodě můžete skončit – anebo jejich slupku ještě potřete trochou oleje. U některých typů paprik to usnadní celý proces. Jde zejména o typ „slovenská“ nebo „bílá.“ Naopak klasické kapie se bez toho triku objedou.

Jak dlouho je nutné papriky pod grilem nechat?

Pamatujte si, že chcete pouze odstranit slupku a nikoli připravit papriky doměkka. Dobře tedy svou zeleninu pod grilem hlídejte. Jakmile začne slupka černat a budou ji pokrývat puchýřky, pak máte hotov. Pod rozpáleným grilem obvykle nezabere celá procedura více než 10 minut.

Ještě před samotným loupání dovolte slupce, aby se dostatečně uvolnila

A jak na to? Papriky stáhněte z horkého plechu. Ovšem byla by chyba je ihned zkoušet loupat. Slupka je totiž zatím uvolněná jen napůl. Místo toho je vložte do mikrotenového sáčku (silnějšího, nezapomínejte, že jsou horké) nebo je alespoň zabalte do čisté utěrky. Nechte 10 minut odpočívat.

Při loupání si vezměte k ruce ostrý nůž

A co dělat dál? Odteď je už celá procedura velmi jednoduchá. Stačí vzít ostrý nůž a špičkou zajet do jednoho ze vzniklých „puchýřků.“ Snadno najdete místo, kde se slupka odděluje od dužiny. Stiskněte a loupejte. Celá paprika by se své ochrany měla zbavit v okamžiku. Ovšem pokud to nepůjde, nezbude vám nic jiného, než některé části slupky z dužiny doslova vyřezat. Bývá to však výjimečné. Tento postup funguje na papriky opravdu perfektně.

Co dělat, když potřebujeme papriku oloupat hned

Naše rada? Vezměte si škrabku. Bohužel se budete muset potýkat s velkou porcí klouzání, takže nejde právě o nejrychlejší způsob. S trochou šikovnosti však můžete přece jen trochu času proti grilování ušetřit. Ještě lépe na tom budete, pokud si pořídíte škrabku se zoubky. Ta klouzání omezuje na minimum a umožní skutečně plnohodnotné oloupání paprik bez tepelné úpravy.

U toho způsobu je dobré vědět také to, že se škrabka hodí pouze pro takové papriky, které jsou velké a mají krásně zaoblený tvar. Jedině tak totiž může škrabka zajet opravdu do všech prohlubní. Jestliže máte papriky zvláštně tvarované, úzké a menší, bude celý proces absolvovaný prostřednictvím trouby mnohem jednodušší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno