Jak vyčistit mák

Urodil se vám na poli mák a vy si nejste jistí, jak makovice správně zpracovávat? Poradíme vám, jak vyčistit mák, aby bylo možné ho dále bez problémů používat. Velkopěstitelé na vše mají speciální síta, která se však drobným pěstitelům nevyplatí, naštěstí není jejich nákup vůbec nutný.

Když mák z makovice vysypete, zjistíte, že se mezi ocelově šedými zrnky nachází spousta nečistot. Jde o přirozený stav, ze kterého rozhodně není nutné mít obavy.

Nejlépe uděláte, když mák promyjete a vysušíte

Při zpracovávání máku postupujte metodicky. Nejdříve si vezměte k ruce všechny makovice a zbavte je vnějších nečistot. Obvykle stačí jen oklepání, i přischlé bláto tak odpadne v několika okamžicích. Poté si vezměte dostatečně velkou mísu. Každé makovici odřízněte svrchní část a mák vysypte do mísy. Jakmile v ní bude ponořený, nalijte do něj vodu. Nalívejte opatrně a promíchávejte, aby se co nejvíce nečistot uvolnilo a vyplavalo k hladině.

Vodu slijte a znovu mák zalijte čistou tekutinou. Promíchávejte, uvolňujte nečistoty, slévejte a znovu vodu měňte. Postupuje takto do té doby, dokud nebude mák zcela čistý. A co s ním dál? Nechte ho vysušit.

To nejlépe provedete tak, že ho vysypete v tenké vrstvě na vhodné tácy nebo plechy, uložte ho na teplé místo nebo ještě lépe na sluníčko. Několikrát denně promíchávejte. Voda se odpaří a zrnka zůstanou krásně suchá. Poté stačí mák už jen přesypat do vhodné nádoby a používat podle potřeby.

Náš tip: při sušení máku volně na vzduchu je vhodné plechy nebo tácy překrýt jemnou síťovinou (použít lze i záclonu). Nebudou tak na něj sedat mouchy a jiný obtížný hmyz.

Čištění máku nasucho

Ne všechny zdroje však praní máku vodou doporučují. Obvyklá argumentace tvrdí, že mák se s namáčením znehodnotí, a že k takové očistě není vlastně žádný důvod, protože v makovicích se nijak neznečistí. V takovém případě je nutné nejdříve mák přesít přes jemné síto, které zrnka máku propustí, ale nečistoty zůstanou na sítu. Prach se pak odstraňuje za pomoci fukárku nebo jiného zařízení, které nejdrobnější prášek odstraní. Lze využít například větrák z domácí klimatizace, vždy však samozřejmě venku. Experimentujte se sílou větru. Mák musí volně padat k zemi, proud vzduchu se pak stará právě jen o onen prach a další drobné znečistění.

I po této proceduře je vhodné ještě mák nechat řádně proschnout a teprve poté ho uložit do vhodných nádob. Naši předkové doporučovali plátěné pytlíky, ještě o stupeň lepší jsou však vakuově uzavíratelné nádoby. Je-li máku hodně, pak ho můžete i zmrazit. Zabráníte tak jeho zhořknutí. Jednou rozmrazený mák nikdy znovu nemrazte a okamžitě ho použijte do pokrmů. Skvělý je do sladkých jídel a zákusků, ale uplatní se i jako makové mléko. Jde o cennou zásobárnu mnoha minerálů.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno