Domů Zdravé recepty Rady do kuchyně Jak naporcovat králíka

Jak naporcovat králíka

Králičí maso patří mezi dietáři i milovníky zdravé výživy k těm nejoblíbenějším. Bohužel však podléhá sezónnosti a vyjma jarních měsíců je v obchodě k dostání za velmi vysokou cenu. Pokud ho však nakoupíte ve chvíli, kdy je jeho cena nejnižší, můžete si snadno díky mražení vytvořit zásobu na celý rok. Ukážeme vám, jak naporcovat králíka a využít z něho opravdu každý kousek.

Půjdete-li si pro králíka do supermarketu, zpravidla se k vám dostane už stažený z kůže a vykuchaný. Při nákupu od drobných chovatelů však můžete být nepříjemně překvapeni přítomností hlavy či některých vnitřností. Ale nebojte se, nic z toho není nepřekonatelný problém a s rozdělením králíka na jednotlivé porce si snadno poradí i méně zkušená hospodyňka.

Jak naporcovat králíka

Jak naporcovat králíka – postup krok za krokem

Králíka nejdříve krátce omyjte pod studenou tekoucí vodou a usušte bavlněnou utěrkou. Má-li hlavu, odstraňte ji. Pokračujte naříznutím skeletu v prsní části a to včetně hrudní kosti. Nemáte-li dostatečně ostrý nůž nebo vám chybí potřebná síla, pomozte si kuchyňskými nůžkami na drůbež. Rozevřete hrudní koš a zhodnoťte, zda nejsou přítomny vnitřnosti. Může jít zejména o srdce, játra nebo ledviny. Pokud je najdete, opatrně je vyjměte, ale nevyhazujte. Skvělé poslouží do vývaru nebo jako pikantní příměs do nádivky při pečení.

Nyní odřízněte přední a zadní končetiny – kde vést řez poznáte snadno. U králíků jsou jednotlivé svaly chráněny blankou a řez je vždy třeba vést mezi ní. Vyhnete se tak riziku nechtěného naříznutí masa.

Nyní máte už skoro hotovo. Zbývá oddělit panenky masa, a to z obou stran páteře. Řez veďte podél žeber a nakonec je úplně oddělte od skeletu. Na závěr rozřežte páteř podle velikosti králíka na 2-5 dílů. Průměrně z jednoho zvířete získáte přibližně osm kousků vhodných k pečení nebo k jiné kuchyňské úpravě. Při troše šikovnosti s ní nakrmíte celou rodinu.

Tip navíc: králík pečený na pivu

Chcete-li vsadit na tradiční českou klasiku, určitě se vám zalíbí králičí maso pečené na pivu. Díky bohatému obložení zeleninou budou spokojeni i opravdu nároční jedlíci.

Ingredience.

 • 4 králičí stehna
 • 1 malá cibule
 • 100 gramů kořenové petržele
 • 100 gramů kořenového celeru
 • 100 gramů mrkve
 • dvě lžíce másla
 • 1 lžíce medu
 • 1 lžíce hořčice
 • bobkový list, celý černý pepř, nové koření, drcený kmín
 • 500 ml piva
 • sůl a pepř

Cibuli a kořenovou zeleninu nakrájejte na kostky a orestujte na másle. Přidejte všechno koření, hořčici a med. Promíchejte a vyklopte na pekáček. Navrch položte králičí stehna.

Podlijte pivem a pečte čtvrt hodiny při 180°C. Maso otočte a pečte stejně dlouhou dobu. Podávejte s vařenými nebo pečenými brambory.

Náš tip: Část zeleniny můžete rozmixovat, naředit trochou piva a na závěr vmíchat zakysanou smetanu. Získáte chutnou omáčku, která k jídlu perfektně ladí.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno