Čím nahradit tahini?

Tahini je pasta, která se vyrábí ze sezamových semínek. V české kuchyni se příliš nepoužívá, nicméně pokud si chcete vyzkoušet středomořské nebo arabské recepty, neobejdete se bez ní. Výhodou této pasty je to, že je veganská, bezlepková, má oříškovou chuť a sehnat se dá dnes i ve větších supermarketech. Takto koupená tahini pasta je vyrobená z loupaných sezamových semínek. Vyrobit se ale dá také z neloupaných sezamových semínek či dokonce z těch naklíčených.

Sezamová semínka

V obchodech obvykle narazíme na loupaná sezamová semínka. Jsou světlejší barvy, než ta neloupaná. Tahini pasta vyrobená z neloupaných sezamových semínek má hořkou chuť a není tak hladká. Tahini pasta se často používá na výrobu humusu. Skvěle se ale hodí do pokrmů s lilkem, zejména grilovaným nebo pečeným. Z tahini si můžete připravit salátový dresink nebo omáčku k zelenině či falafelu. Odvážnější mohou tahini použít také do dezertů, přece jen: má oříškovou chuť.

Sezamová semínka

Chuť tahini

Tahini má oříškovou chuť. Je jemně nasládlá a na konci je taková hořká dochuť. Tahini je jedním z důkazů, že v jednoduchosti je krása. Pokud je tahini v některém z receptů, rozhodně se nevyplácí tuto pastu jen tak přeskočit. Nese totiž zajímavou chuť, bez níž by pokrm nebyl úplný. Jsou ale lidé, kteří si tuto pastu nemohou nebo nechtějí dopřát.

Nahrazení tahini

Bohužel, sezam a výrobky z něj bohužel patří mezi nejčastější alergeny u dospělých i dětí. Hlavní složkou pasty tahini jsou právě sezamová semínka. Proto někteří lidé musí hledat alternativy. Navíc: samotná tahini pasta obsahuje velké množství tuku, který neposkytuje téměř žádné zdravotní přínosy. A někdo tahini nahradí prostě proto, že jej zrovna doma nemá, nebo nemá na jeho přípravu dostupné ingredience.

Lilek

Domácí tahini

Pokud patříte k těm, kteří tahini pastu chtějí nahradit, protože ji zrovna doma nemají, můžete si zkusit ji vyrobit. Použijte k tomu sezamová semínka (loupaná), olej (s neutrální příchutí, jako je avokádový, rostlinný či ten z hroznových semen) a sůl (můžete nebo nemusíte použít). Postup je následující:

  1. Asi 140 g sezamových semínek opražíme nasucho na mírném ohni. Trvá asi 3 až 5 minut než se rozvoní a lehce zrůžoví, neměla by ale být hnědá. Pozor: semínka mají tendenci se připalovat, proto při pražení nedělejte nic jiného.
  2. Opražená semínka přesypte na talíř a nechte zcela vychladnout.
  3. Poté semínka vložte do domácího mixéru a rozmixujte na drobivou pastu. Abychom získali hladkou texturu, je zapotřebí přidat dvě až čtyři lžíce oleje. Začněte na dvou lžících a postupně upravujte konzistenci dle potřeby. Tahini by mělo být hladké a tekuté.
  4. Ochuťte solí. Míchejte 5 až 10 sekund a teprve poté ochutnejte a popřípadě ještě dosolte.
  5. Skladujeme v lednici ve vzduchotěsné nádobě asi jeden měsíc. Pokud se směs oddělí, stačí ji znovu promíchat.

Máslo ze slunečnicových semínek

Jednou z vhodných alternativ je použití másla vyrobeného ze slunečnicových semínek. Je trochu hustší, než samotná tahini pasta, proto do něj musíme ještě vmíchat trochu sezamového oleje. Díky tomu získáte také zajímavou chuť sezamových semínek. Pokud nemáte sezamový olej, můžete použít i řepkový, nedocílíte tím ale sezamové chuti. Chuť zůstává zemitá, jako u tahini. Konzistence ale bude velmi podobná.

Máslo ze slunečnicových semínek můžete vyrobit stejně jako tahini pastu (s tím rozdílem, že místo sezamu použijete slunečnicová semínka). Máslo ze slunečnicových semínek můžete vyměnit za tahini ve stejném poměru. Jedná se o variantu, ke které se přiklání i osoby alergické na ořechy. Slunečnicové máslo má více kalorií, tuku a sacharidů, ale také obsahuje větší množství bílkovin. Pokud kupujete slunečnicové máslo, ověřte si, zda neobsahuje přidaný cukr.

Tahini

Máslo z kešu ořechů

Někteří lidé právě toto máslo považují za nejlepší alternativu tahini. Je totiž hladké a má jemně nahořklou oříškovou vůni. Ideální je zejména jako náhrada do sladkých receptů, jako jsou například sušenky. Jednou z nevýhod tohoto másla je jeho cena: je poměrně drahé, dokonce několikanásobně ve srovnání s tahini pastou. Lidé s alergií na ořechy by se mu měli vyhnout. Kešu máslo obsahuje více kalorií a sacharidů, ale méně tuku a více bílkovin. S tahini jej nahrazujeme v poměru jedna ku jedné.

Arašídové máslo

Ačkoli se jedná o nejdostupnější oříškové máslo v České republice, někteří jej nepovažují za vhodnou alternativu tahini. Arašídové máslo má totiž hustou texturu a poměrně výraznou chuť. Toto máslo by neměli konzumovat lidé alergičtí na ořechy. V receptech jej dáváme méně, než bychom použili tahini pasty. Ideální poměr je 1 díl arašídového másla na 2 díly tahini (vyžaduje-li recept 50 g tahini, dáme jen 25 g arašídového másla).

Sezamová semínka

Mandlové máslo

Ani toto není vhodné pro lidi s alergií na ořechy. Mandlové máslo je drahé, ale má potřebnou ořechovou chuť. Chybí hořká dochuť, kterou má tahini. Mandlové máslo má krémovou texturu a je bohaté na zdravé tuky. Mandlové máslo obsahuje více kalorií a tuku, než tahini, avšak méně sacharidů a více bílkovin. Nahrazujeme je ve stejném poměru.

Sezamový olej

Marinády a salátové dresinky mohou být doplněny sezamovým olejem, pokud nemáte tahini. Chuťově jsou podobné, chybí ale krémová textura. Protože je tekutější, v receptech jej nahrazujeme v polovičním množství. Vhodné pro alergiky na ořechy. Sezamový olej neobsahuje cukr, sodík ani sacharidy. Můžete jím naředit také hustá ořechová másla, čímž získáte ideální texturu a hořkou sezamovou dochuť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno