Jak sušit celer

Rádi byste si připravili vlastní dochucovač polévky v podobě sušené kořenové zeleniny? Zjistěte, jak sušit celer, který představuje asi největší výzvu. Jakmile zvládnete jeho, hravě si poradíte i se vším ostatním.

Nemusíte mít ani speciální sušičku na zeleninu. S celým procesem si hravě poradíte i v troubě. Základem je to však „nepřepálit“ a začínat raději na nižších teplotách. To se vám bohatě vrátí na pozdější chuti a vůni sušeného celeru. A i když se tím celý proces o pár hodin prodlouží, určitě to stojí za to.

Sušíme celer

Celer důkladně omyjte a najemno nakrájejte nebo nastrouhejte. Poté ho povařte několik minut ve vroucí vodě, do které jste přidali pár kapek citronové šťávy. Ta udrží žádanou barevnou intenzitu zeleniny i spoustu dalších látek, ceněných z výživového hlediska. Nemusíte se však bát, na chuti celeru se to nijak nepodepíše.

Poté celer dobře osušte – např. papírovou utěrkou a rozložte na plata sušičky nebo na plech, vyložený pečicím papírem. Používáte-li pro sušení celeru troubu – předehřejte ji jen na pouhých 60 ° C. Asi po hodině teplotu na chvíli zvyšte a to na 80 ° C. A po dalších dvou hodinách opět stáhněte výkon trouby 60 ° C a sušte další 2 hodiny. Po této době by měl být celer usušený.

Nečekejte úplně křupavou sušinu. Bude spíše tvrdý, ovšem při rozlomení nepraskne. Naopak, uprostřed zůstane mírně vláčný. A to je zcela v pořádku. Zcela vysušený celer by přišel o většinu své chuti. Sušený celer nechte vychladnout a přesypte do dózy s dobrým uzávěrem.

Nejlepší je ta vakuová, do níž okolní vzduch nepronikne. Odebírejte podle potřeby, případně smíchejte celer s usušenou mrkví, petrželí či třeba sušeným pórkem. Získáte tak svou domácí podravku, kterou ještě můžete podle chuti dosolit. Ale nemusíte, na trvanlivosti sušeného celeru se to nijak nepodepíše.

Jak sušit pórek, cibuli a petržel?

Ovšem zatímco mrkev můžete sušit stejným způsobem jako celer, pro jiné druhy zeleniny to neplatí. Postup je trochu jiný. Liší se zejména používanými teplotami a časem sušení.

Zeleninu omyjte a nakrájejte menší na kostky nebo tenčí plátky. Zpočátku rozpalte troubu asi na teplotu 30 ° C, po hodině sušení ji zvyšte na 50 ° C. Celková doba sušení je pak asi 5 hodin.

Náš tip: Při sušení zelených částí by u jakékoliv zeleniny zeleniny neměla teplota používaná k sušení přesáhnout 35 ° C, jinak přijdete o většinu chuti i aroma. Sušená zelenina rovněž nehezky ztmavne.

Sušená zelenina je podobná svou konzistencí výše zmíněnému sušenému celeru. Obzvláště opatrní buďte zejména u pórku. Stačí málo a sušení se zvrhne do zhnědnutí nebo dokonce zčernání. A taková zelenina je bohužel už na vyhození. Dobře usušený pórek naopak vydrží v perfektním stavu i přes rok, stejně jako další sušená zelenina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno