Jak udělat kandované ovoce

Hledáte způsob, jak uchovat chuť sezónních plodů i v zimě? Poradíme vám, jak udělat kandované ovoce tak, aby skutečně chutnalo, dlouho vydrželo a především, aby takový recept zvládl i začátečník. A proto vám přinášíme hned dva.

Kandování je metoda pro uchování ovoce, počítající s velkým množstvím cukru, jež slouží vlastně jako účinný konzervant. Používá se zejména ke zdobení nejrůznějších cukrovek. Ale nekupujte kandované ovoce z regálů obchodů, připravte je sami – pak bude zdravější a chutnější. Zároveň si můžete zvolit i množství cukru, které chcete použít a vybrat druhy ovoce, které budete chtít tomuto způsobu konzervace podrobovat.

Jak na kandované ovoce

Máme pro vás hned dva recepty, které vám s přípravou kandovaného ovoce pomohou. První je velmi rychlý, určený pro zaneprázdněné hospodyňky. Na druhý budete potřebovat času více, o to lepší výsledek však dostanete.

Kandované ovoce – nejrychlejší recept

Ingredience:

  • voda – 1 litr
  • cukr – 1250 gramů
  • ovoce – 1 kilogram

Postup:

Připravte vodu a cukr – vložte je do hrnce a vařte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Jakmile sirup vře, přidejte do něj oloupané a nasekané ovoce (asi 1 kg). Nezapomeňte na to, že musí být bez semen! Vařte na mírném plameni za občasného míchání. Po zhnědnutí směsi odstavte.

Nyní ovoce sceďte a vysušte, například na pečícím papíru. Během sušení ho můžete posypat moučkovým cukrem, který absorbuje přebytečnou vlhkost. Poté uložte do vzduchotěsné nádoby mimo dosah světla. Odebírejte podle potřeby.

Kandované ovoce – klasický recept

Ingredience:

  • 0,3 kg ovoce
  • 0,3 l vody
  • 0,3 kg cukru

Postup:

Připravte vybrané ovoce, vodu a cukr v poměru 1: 1: 1. Pak vsypte 100 gramů cukru do vody a vařte několik minut. Nezapomeňte na pečlivé míchání! Do hotového sirupu nasypte ovoce, znovu promíchejte, aby se všechny kousky sirupem dobře obalily a nechte směs na chladném místě nejméně 24 hodin.

Následující den přidejte 50 gramů a znovu vařte na mírném plameni. Nechte odpočinout dalších 24 hodin. Tento krok opakujte každý den, dokud nepoužijete celou dávku cukru. Poslední etapou celého receptu je vysušení ovoce. Běžné schnutí při pokojové teplotě postačí. Proto vysypte ovoce na plech, vyložený pečícím papírem a usušte v troubě předehřáté na 140 stupňů. Sušení by mělo trvat asi 10 minut. Opět uložte ve tmavé vzduchotěsné nádobě a vezměte vždy jen takové množství, kolik aktuálně spotřebujete.

Kandované ovoce se hodí na ozdobu zákusků i přímo jako zajímavý prvek do těsta. Typické je třeba pro biskupské chlebíčky, ale můžete jím ozvláštnit i vánočku, bábovku nebo jiné koláče. A samozřejmě se dá mlsat i jenom tak. Ovšem vzhledem k množství obsaženého cukru vždy jen ve velmi malých porcích!

Náš tip: tímto způsobem si můžete připravit i kandovanou citronovou kůru nebo kandované kousky pomerančů pro vánoční pečení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno