Křen s medem

Křen s medem je kombinace, která vám může přijít poněkud podivná. Nicméně med a křen jsou dvě suroviny, které skrývají obrovský potenciál. Mohou nám pomoci předejít takovým nemocem, jako je rýma či nachlazení. Důležité je ale tento lék užívat co nejdříve poté, co zjistíme, že na nás něco leze. Čím dřív totiž zakročíte, tím větší máte možnost, že se nemoci vyhnete nebo alespoň zmírníte její průběh.

Křen listy

Křen s medem účinky

Křen s medem patří do lékárničky našich babiček, které ještě neměly přístup k tak rozsáhlému portfoliu medikamentů, jako je tomu dnes. To, že se jedná o lék přírodní, ale vůbec neznamená, že je méně účinný. Naopak. Můžete jej použít, když cítíte první projevy chřipky nebo nachlazení. Pokud už u vás nemoc propukla naplno, můžete si kombinaci křenu a medu dát i tak, zmírníte tím alespoň průběh onemocnění a možná zkrátíte také jeho délku. Křen s medem ale upotřebíte na přetrvávající silný kašel.

Léčivé účinky křenu

Křen selský (Armoracia rusticana) obsahuje obrovské množství vitamínů. Skrývá se v něm například vitamín C, B a E, stejně tak jako minerály (vápník, hořčík, železo, draslík) a organické kyseliny, enzymy a fytoncidy. Směsicí těchto silných látek získáme opravdu silný lék na mnohé neduhy. Křen působí jako přírodní antibiotikum a posiluje imunitu člověka. Proto bychom se na jeho konzumaci měli zaměřit především v zimě. Používat jej můžete například ve formě výluhu, který je extrémně účinný na kašel a pomáhá i na záněty dýchacích cest.

Křen

Léčivé účinky medu

Med si ceníme zejména pro jeho antibakteriální vlastnosti a antiseptické schopnosti. Obsahuje takové látky, jako je vitamín C, vitamíny skupiny B, železo, fosfor, vápník, hořčík, glukózu a fruktózu. Na rozdíl od cukru med nezatěžuje organismus. Jeho obrovskou výhodou je také to, že má protiplísňové vlastnosti a nekazí se. Avšak pozor, existují také lidé, kteří jsou na med alergičtí. Z tohoto důvodu med nepodáváme dětem do 18 měsíců věku. Využít se dá také k urychlení hojení, což můžete upotřebit také v případě kašlem rozdrážděného krku.

Med

Křen s medem recept

A nyní už přistoupíme k samotnému popisu, jak se dá křen naložit do medu. Není to nic složitého a zvládne ho každý. I ten, kdo má omezené přístroje a nástroje v kuchyni. Potřebujete toho totiž jen opravdu málo. Jednoduše nastrouhejte křen na jemno a smíchejte jej s medem. Platí, že čím více křenu ve směsi je, tím více bude mít léčivých účinků. Bohužel však také platí, že velké množství křenu může způsobit nepoživatelnost této směsi. Obvykle se křen a med dávkují ve stejném poměru (například 1 lžíce medu a 1 lžíce křenu). Křenu ale můžete přidat nebo ubrat.

Včela

Křen s medem užívání

Tato směs se užívá třikrát denně, vždy po jedné čajové lžičce. Ráno si dopřejte křen na lačno, poté hodinu po obědě a nakonec těsně před spaním. Ihned byste měli ucítit účinky. Například ucítíte, jak se vám uvolňuje ucpaný nos, a to i bez nebezpečných sprejů do nosu. Dále se vám může ulevit od kašle, odkašlávání celkově bude snadnější. Taktéž se vám bude mnohem lépe dýchat. Směs je možné užívat i jako prevenci, a to v množství jedna lžíce za den. Pokud vám samotná konzumace křenu a medu dělá potíže, můžete přidat nastrouhané jablko, nebo (pokud nemáte rádi sladké) také kysané zelí. I tyto další potraviny jsou zdrojem cenných vitamínů, takže ještě posílí účinky. Zbylou směs skladujte v lednici nebo tmavé a chladné komoře.

  • TIP: Křen s medem používaly naše babičky také zevně. Přikládaly jej na bolestivé klouby, špatně se hojící rány nebo zanícené klouby.

Křen s medem není pro všechny

Užívání této přírodní směsi by se měli vzdát všichni lidé, kteří trpí na žaludeční či dvanácterníkové vředy. Křen je obecně velmi dráždivý a mohl by tato onemocnění zhoršit. Užívání není vhodné také pro děti do 18 měsíců věku, a je velmi pravděpodobné, že starší děti vám konzumaci mohou odmítnout. Nejedná se totiž o příliš chutnou směs. Také těhotné a kojící ženy by se křenu měly raději úplně vzdát.

Křen květ

Křenový sirup recept

Pokud jste si připravili křen s medem a pořád této kombinaci nemůžete přijít na chuť, můžete vyzkoušet něco trochu poživatelnějšího. A tím je křenový sirup. Jednoduše nastrouhejte 250 g křenu a zalijte to teplou (ne vařící) vodou. Nechte louhovat po dobu asi dvou hodin. Poté sceďte přes jemné sítko nebo plátýnko a smíchejte s 200 g medu a šťávou z jednoho citronu. Dobře promíchanou směs uzavřete do sklenic. Opět užívejte třikrát denně, tentokráte však vždy celou polévkovou lžíci. Křenový sirup je vhodný zejména na suchý kašel a při bolesti a škrábání v krku.

Pozor na množství křenu

Křen bychom měli užívat vždy raději s opatrností, protože má tendence dráždit zažívací systém. Užívejte jej tedy například jen před chřipkovou sezónou nebo v případě, že máte pocit nemoci. Velké množství křenu může podráždit sliznice i pokožku, žaludek, střeva i ledviny.

Med

Zálivka na salát z křenu a medu

O tom, že smíchat salát a křen není špatný nápad, svědčí následující recept. Jedná se o jednoduchou zálivku na jakýkoli zeleninový salát, který má sám o sobě nevýraznou chuť (ideální je tak například k listovým salátům, klíčkům nebo k přílohovým salátům ke steakům apod.). Na přípravu této zálivky budeme potřebovat tyto ingredience: 2 lžíce jablečného octa, 50 ml olivového oleje, 1 až 2 lžičky medu, 2 lžičky strouhaného křenu, špetka soli a pepř podle chuti. Všechny ingredience společně vyšlehejte a vychlaďte. Poté použijte na vámi vybraný salát.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno