Zlatavý, sladký, lepivý, hustý, zdravý. Tyto přívlastky patří včelímu medu. O tom, že je včelí med zdravý, víme už odmalička, proč tomu tak ale je? Jaké látky včelí med obsahuje a proč jej používat?
Včelí med je přírodní produkt, který vytváří včely sběrem šťáv. Podle druhu sběru šťávy odlišujeme med květový, získávaný z nektaru rostlin, a med medovicový, získávaný sběrem a přetvářením medovice. Medovice je šťáva, která se nachází zejména na listí a jehličí a bývá vytvářena mšicemi.
Druhy medu
Již výše jsme naznačili, že existuje několik druhů medu. Častý je včelí med květový, který lze dále rozdělit podle konkrétního typu nektaru např. na lipový, řepkový, akátový ad. Druhým zmíněným typem je medovicový med, častěji označovaný jako lesní. Třetím typem je med smíšený, který vzniká při sběru obou druhů šťáv.
Látky, obsažené v medu
Med obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. Podíl jednotlivých látek se liší v závislosti na konkrétním typu medu, vitamíny a minerály však obsahují všechny typy. Velkou část tvoří pochopitelně cukry, a to především fruktóza a glukóza, v menší míře však i další typy – sacharóza či maltóza. Neobsahuje prakticky žádný tuk, zato v něm najdeme až půl procenta bílkovin. Med je bohatý na obsah vápníku, hořčíku, draslíku, železa či manganu, dále pak na aminokyseliny či organické kyseliny. Také se v něm nachází vitamíny – A, B, C či D. Lesní med obsahuje větší množství minerálů a méně cukru než med květový.
Proč používat včelí med
Už z výše uvedeného složení je zřejmé, že jeho použití budeme mít na naše zdraví blahodárné působení. Vnitřní užívání medu pomáhá při nachlazení, průduškových onemocnění, ale také onemocnění jater, střev, ledvin, žaludku či srdce. Med je možné užívat i zevně, urychluje hojení ran a popálenin, hojně je využíván i profesionálně v oblasti plastické chirurgie.
Možné způsoby užití včelího medu
Ačkoliv se dnes pro slazení používá především jednoduchý rafinovaný cukr, až do 17. byl nejužívanějším sladidlem právě med. Sladit medem můžeme i dnes, a to nejen čaj, ale třeba i kávu. Med může sloužit jako sladidlo do moučníků. Možnosti uplatnění medu v kuchyni jsou opravdu pestré. Kromě sladké kuchyně se používá i pří příprava masa, ryb, dresinků či omáček. Velmi oblíbený je také alkoholický nápoj, vyrobený z medu – medovina. Při nachlazení můžeme med přidávat do léčivých čajů nebo pojídat přímo po lžičkách. Můžeme si také udělat medovou masku, která prospěje naší pleti.
Možnosti užití medu jsou opravdu pestré, proto neváhejte a používejte jej všude tam , kde to je možné. Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek a pomáhá účinně léčit různá onemocnění i proti nim preventivně bojovat.