Domů Zdraví Zranění Co na popáleniny

Co na popáleniny

Popáleniny patří k velmi nepříjemným úrazům, jsou bolestivé a ve velkém rozsahu životu nebezpečné. Každý se pravděpodobně již někdy spálil, nejčastěji v kuchyni. Jak při popálení postupovat a jak popáleniny ošetřit?

Popáleniny patří k nejčastějším úrazům v domácnosti vůbec. V kuchyni se můžeme spálit o horký hrnec, plech, plotýnku či troubu, nepříjemné je opaření vařící vodou nebo olejem. Pokud došlo k popálení, je třeba nejprve vyhodnotit jeho rozsah. V případě drobných popálenin nebo opařenin rozhodně nemusíme zmatkovat a provést prvotní opatření nebo spáleni – okamžité zchlazení. Pokud si tak opálit ruku, prsty apod., vložte ji pod kohoutek a chlaďte středním proudem po dobu několika minut. Pokud je však popálenina většího charakteru, např. jste na sebe vylili celý hrnec vařící vody, je třeba co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc a řídit se základními doporučeními první pomoci. V následujících odstavcích zmíníme základní postupy a prostředky, které vám usnadní hojení.

Voda

Nejjednodušším prostředkem na vzniklou popáleninu je voda. Bezprostředně po opálení je třeba umístit poraněné místo pod proud tekoucí vody, vhodnější než kohoutek je sprcha, protože v ní voda neproudí pod takovým tlakem a obvykle nezpůsobí odtržení vzniklého puchýře. Poraněné místo dále ochlazujte ve vodě v lavoru nebo studeným obkladem. Vhodné je také obložení rány ledem, obaleným v čistém ručníku, led však nikdy nepřikládejte přímo na ránu.

Chladivé gely

V lékárnách a dalších obchodech jsou k sehnání speciální chladivé gely, které poraněné místo zklidní a chladí. Ať už jde o notoricky známý Panthenol nebo nejrůznější chladivé gely s přídavky aloe vera, pomohou urychlit hojen a zmírní bolest. Vybírejte však jen osvědčené a kvalitní gely, vyhněte se levným napodobeninám a nekvalitním produktům.

Aloe vera

Nejznámější rostlinou pro léčbu popálenin je aloe vera. To je také důvod, proč řada komerčních produktů, určených pro léčbu popálenin, obsahuje výtažek z této rostliny. Pokud doma aloe vera pěstujete, můžete využít přímo jejích léčivých účinků. Gel z aloe vera umístíte na poraněné místo a necháte působit.

Alkohol

Použití alkoholu na popáleniny je docela často diskutované téma, řada lékařů se však shoduje na tom, že polití rány alkoholem není na závadu. Vypařování alkoholu totiž ránu ochlazuje.

Vaječné bílky

Alternativní pomocníkem při popálení mohou být i vaječné bílky. Pokud jste v kuchyni a nic jiného nemáte po ruce, můžete je na ránu potřít, na spodní části rány se vytvoří ochranná vrstva a zabrání dalšímu poškození rány.

Čemu se vyvarovat

Mezi lidmi koluje celá řada babských rad, kterým bychom se měli vyhnout velkým obloukem, popáleninu a její hojení jen zhoršíme. Rozhodně nepoužívejte zubní pastu, hořčici, sůl, mouky ani sádlo, máslo, oleje nebo dokonce pijavice nebo jiný hmyz.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno