Punkce kolene

Čeká vás punkce kolene a bojíte se? Přečtěte si pro uklidnění tento článek, ve kterém se právě odsátí vody z kolene budeme věnovat. Každý lékař by vám řekl, že se jedná o rutinní a velice banální ošetření. Není nutné umrtvení, hospitalizace ani nic podobného. Podíváme se i na samotný problém vody v koleni a na další aspekty jeho léčby.

Voda v koleni – kde se bere?

Tekutina kolem kolenního kloubu se často objevuje jako následek úrazů a pádů. Nemusí se objevit hned, aleRentgen bolavého kolenního kloubu například až druhý den ráno nebo i později. Jak se to vůbec pozná? Jednoduše si stoupněte před zrcadlo a porovnejte svá kolena mezi sebou. Pokud je jedno větší a jakoby oteklé, nejspíš se kolem něj po utrpěném nárazu či jiném poranění objevila tekutina.

V klidové poloze či při chůzi vás nemusí koleno vůbec bolet. Mnohdy se ozvou nepříjemné pocity až při dřepu nebo výrazném ohnutí kolenního kloubu. Koleno vám pravděpodobně nepůjde ohnout tak, jak jste zvyklí, což je další znamení proto, abyste navštívili ortopeda.

Léčba vody v koleni

Většinou není nutné absolvovat RTG vyšetření ani nic podobného. Zkušený ortoped tekutinu rychle rozpozná a okamžitě vám uleví pomocí tzv. punkce. A co se pod strašidelným slovem „punkce“ vlastně skrývá?

Není to nic horšího než odsátí nechtěné tekutiny z oblasti kolenního kloubu pomocí obyčejné injekční stříkačky. Zákrok je to lehce nepříjemný, ale dá se zvládnout i bez umrtvení. Lékaři ho z hlediska bolesti přirovnávají k odběru krve. Pro uklidnění si představte opět bezbolestný a bezproblémový pohyb – za chvilkové nepohodlí to přeci stojí.

Punkce vám zabere přibližně 3 minuty a průměrně je při ní odebráno od 25 do 100 ml tekutiny. Ihned po skončení pocítíte úlevu.

Několik následujících dní je nutné držet nohu v klidu a koleno zbytečně nenamáhat (to znamená především neohýbat). Pro svůj klid si můžete opatřit zpevňující návlek, který seženete ve zdravotních potřebách. Je-li podezření na zánět, předepíše vám lékař antibiotika. Proti případné bolesti si pak můžete vzít klasický lék na její utišení z lékárny (ibalgin, paralen, ibuprofen, panadol…).

Co když se voda opět vrátí?

V těchto případech vám ošetřující ortoped punkci kolene zopakuje. Někdy klidně i několikrát v řadě. Pokud se však tekutina objevuje dále, je důležité přistoupit k dalším vyšetřením. Vhodný je rentgen kolene, který odhalí případné poranění kloubu.  To samé platí pro situaci, kdy se voda sice nevrací, ale koleno nepřestává bolet nebo vás stále trápí obtížné ohýbání kloubu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno