Zkrácené hamstringy

Hamstringy, tedy tři svaly na zadní straně stehen, by se měly pravidelně protahovat. Zkrácené hamstringy totiž mohou způsobovat řadu dalších zdravotních problémů a komplikací.

Zkrácené hamstringy - strečinkPod pojmem hamstringy se označuje skupina tří svalů, které se nachází na zadní straně stehna. Tyto svaly mají za úkol ohýbat dolní končetinu v koleni a také ji natahovat v kyčelním kloubu. Tyto svaly zapojujeme ve velké míře jak při obyčejné chůzi, tak při běhu. Pokud dojde k jejich zkrácení, mohou se záhy dostavit i další zdravotní komplikace. Než se na souvislosti se zkrácenými hamstringy zaměříme, představme si hlavní příčiny jejich zkracování.

Proč dochází ke zkracování hamstringů

Je namístě se ptát, proč ke zkracování hamstringů vlastně dochází. Největší problém nastává u sportovců, kteří jsou orientováni na výkon a velmi často sprintují. Jednou z častých příčin zkrácení a následného natržení svalu je často nedostatečné rozcvičení, které by vedlo k zahřátí svalu. Za zkracování hamstringů často může i svalová únava či nevhodná technika pohybu.

Existuje však řada konkrétních příčin, které způsobují zkracování těchto svalů. Často je na vině menší pohyblivost kyčlí, dále slabé hýžďové partie, stejně tak i horší motorická kontrola a špatná koordinace pohybu. Nakonec se mohou hamstringy zkracovat i samy o sobě, není to však nejčastějším typem problémů, který se objevuje u běžné populace i sportovců.

Jaké problémy způsobují zkrácené hamstringy

Problém se zkrácenými hamstringy by se neměl podceňovat. Je namístě včas odhalit příčinu a začít s řešením problémů. Proč? Právě zkráccené hamstringy a jejich natažení patří k nejčastějším nejen běžeckým zraněním. Zkracování svalu se navíc projevuje i nepříjemnou bolestí v oblasti pod kolenem, stejně tak se může projevit i bolestí v dolní části páteře nebo na zevní straně kolene.

Zkracování hamstringů můžete preventivně předcházet

Základem prevence zkracování hamstringů je pravidelný, ideálně každodenní pohyb. Není překvapením, že kromě sportovců mají s hamstringy velké problémy i lidé se sedavým zaměstnáním. Vhodnou formou cvičení je tzv. dynamický strečink, klasický statický strečink se dnes už příliš nedoporučuje. Zkracování svalů můžete předcházet i pravidelnými procházkami.

Dynamický strečink

Jak jsme zmínili, vhodnou cestou pro posilování hamstringů a prevenci jejich zkracování je dynamický strečink. O co se jedná? Jde o sérii cviků, jejichž základem jsou rychlé kontrolované pohyby. Na rozdíl od strečinku statického nedochází u udržení svalu v krajní pozici. Svaly se tak protáhnou a budou pružnější, aniž by se příliš namáhaly. Statický strečink se proto doporučuje až po samotném sportování. Hamstringy můžete protáhnout dynamickým strečinkem například pomocí pružného pásku. Lehněte si na záda a přes chodidlo si přetáhněte dostatečně dlouhé pásek, který uchopíte v ruce. Snažte se nohu posunovat co nejvýše směrem ke stropu a pomozte si pružným páskem. V maximální pozici zůstaňte jen krátkou chvíli a pomalu se přesuňte do výchozí pozice. Takto procvičte hamstringy na obou nohách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno