Koňár

Příznivci kontaktních sportů pravděpodobně znají koňáry moc dobře. Jedná se pohmožděný, eventuálně částečně přetržený stehenní čtyřhlavý sval, ke kterému došlo vlivem silného nakopnutí nebo naražení. Jak se s tímto problémem vypořádat a co neopomenout?

Koňár

KoňárPokud hrajete fotbal nebo jiný kontaktní sport, možná jsem se již s koňáry setkali. Silným úderem do stehna dojde k částečnému přetržení stehenního svalu. Po chvíli je už nateklý, ztuhlý, zatnutý. Koňáry jsou velmi bolestivé, stěžují chůzi, a především při doteku v místě zranění se projevuje silná bolest. I když se koňáry u sportovců objevují poměrně často, rozhodně by se neměly zanedbávat. Bolest, natečení a ztvrdnutí jsou reakcí na mikroskopické natržení a vytvoření trhlin svalů. Nebývá zpravidla porušena celistvost svalu a je dál funkční. V opačném případě se jedná o závažnější zranění, která vyžadují odbornou péče.

Jak postupovat v případě koňáru

Pokud se vám nešťastnou náhodou na stehně objevil koňár, v tu chvíli již se sportem nepokračujte a zklidněte své svaly. Dalším přetěžováním pohmožděného svalu si rozhodně nepřilepšíte. Důležité je především ledování. Místo koňáru pořádně ledujte, umístěte nohu do zvýšené polohy a obvažte ji elastickou bandáží. Tím zmenšíte otok a trochu si ulevíte od bolesti. V případě takového znamení se doporučuje návštěva lékaře, který místo prohlédne a zjistí, nedošlo-li k závažnějšími poranění.

Terapie a cvičení

Při vzniku drobným mikroskopických trhlinek svalu je dobré co nejdříve začít s terapií, která usnadní regeneraci a hojení. Ideální je ultrazvuková terapie nebo magnetoterapie. Po několika dnech od úrazu a prvního ošetření se doporučuje zahájení lehkého izometrického cvičení. Jedná se o druh svalové práce, při které se nemění délka svalu, ale mění se jeho napětí. Úhel v kloubu tak zůstává neměnný.

Masírování a gelování

Přibližně od třetího se už může na koňár sáhnout, do té doby by se na něj rozhodně nemělo tlačit a ideální je vyhnout se jakýmkoliv dotekům. Třetí den se může koňár jemně namasírovat plochou dlaně, doporučuje se také nanesení a v masírování gelů na stavy, regeneračních masti a antirevmatik.

Pokud si během sportování přihodíte koňára, s fyzickou aktivitou počkejte alespoň týden. Sval se musí dobře zahojit a zregenerovat, abyste se vyhnuli vážnějším problémům. Nezapomínejte na ledování, jemné masírování a odpočinek.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno