Plastika křížového vazu – operace

Při poškožení křížových vazů se musí provést operace neboli plastika křížových vazů

Kdy se využívá plastika křížového vazu?

Plastika křížového vazu se využívá v případech, kdy došlo k poškození křížového vazu. Po poškození křížového vazu se objevuje silná bolestivost. Dochází také o omezení hybnosti. Následně dochází k tvorbě krevního výronu, což poznáme jako otékání kolena. Postižený často pociťuje pocit vyskočení kolena. Koleno může také vyjíždět z kloubního pouzdra.

Plastika křížového vazu se provádí často artroskopicky.

Pro koho je vhodná plastika křížového vazu ?

Plastika křížového vazu je jasnou volbou pro lidi, kteří aktivně sportují. Pro vrcholové sportovce je to samožřejmost. Je doporučována spíše mladším lidem. U starších lidí se plastika křížového vazu často neprovádí a využívá se konzervativní léčba. Ale vždy záleží na všech okolnostech případu.

Příprava na plastiku křížového vazu

Na plastiku křížového vazu je třeba se připravit. Využívají se rehabilitace. Jde o to posílit operovanou nohu.

Plastika křížového vazu jinak trvá asi 1 a půl hodiny. Při operaci dochází k provrtání kostí, díky tomu pak mohou být vsazeny štěpy s novým vazem. Štěpy se tam přišroubují.

Plastika křížového vazu: Co následuje po operaci?

Plastikou křížového vazu to teprve začíná. Po operaci se musí věnovat hodně času a energie do rehabilitace. Ale zhruba 25 dní po operaci musí mít koleno zcela v klidu.  Rehabilitace většinou trvá více než 5 měsíců. K plné zátěži je možné se vrátit většinou až po více než 9 měsících, ale vždy je to individuální.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno