Domů Zdraví Zranění Hnisající rána

Hnisající rána

ráně může člověk přijít hned několika způsoby. Nešikovně se odře, řízně nebo se musí podrobit chirurgickému výkonu. Z každé takové rány se však může vyvinout rána hnisající. Zraněný sám brzy pozná, že není vše v naprostém pořádku. Proto jsme si pro vás připravili nejen povídání o zmiňovaném zdravotním problému, ale také jeho rychlé domácí řešení. Ne vždy lze hnisající ránu vyléčit doma, ale jako první pomoc se tyto rady jistě neztratí.

Kdy je třeba zakročit?

Jestliže vám rána a její okolí zčervená, bolí (více, než si zranění žádá) a teploměr vám hlásí zvýšenou tělesnou teplotu. V takovém případě není něco v pořádku. V ráně se začne brzy tvořit hnis, který se dá popsat jako nepříliš voňavá, žlutá tekutina. Nejčastější příčinou je zanesení rány špínou, bakteriemi atd.

Co s tím? V každém případě je třeba ránu vyčistit od hnisu a vydezinfikovat. Jestliže je malá, můžete si ji vyčistit sami jednoduše pomocí hadříku namočeného v roztoku peroxidu (zároveň ránu desinfikuje). Ačkoliv to bude bolet sebevíc, nic se nesmí nechat náhodě. Rána by měla být zcela čistá. U větších ran doporučujeme zajet k lékaři. Ten vám ránu profesionálně ošetří, a jestliže uzná za vhodné, tak předepíše antibiotika.

Rizikové skupinyFotografie sešité rány na lidském těle

Ne každé tělo je stejné a tak se i každý z nás vyrovnává se zanesenou ránou jinak. Kdo by na sebe měl dávat větší pozor a raději vždy vyhledat pomoc lékaře:

·         Rozhodně cukrovkáři – ti mají horší hojivost a každá větší rána pro ně znamená táhnoucí se obtíže

·         Starší lidé – regenerace staršího těla je pomalejší a o to více potřebuje péče

·         Lidé s poruchou imunitního systému – nejčastěji pacienti při chemoterapii, trpící podvýživou nebo nemocí AIDS

Tito lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti. Neléčená hnisající rána s sebou přináší mnohá zdravotní rizika, jako je rozšíření infekce do krevního oběhu, septický šok (může zapříčinit i smrt) či odumření napadené části tkáně (nutná amputace).

Domácí léčba

Jak už jsme psali, první věc, co nutně musíte udělat, je vyčištění rány. Tu nikdy nezavazujte, ale nechte ji větrat. Maximálně je tu možnost ji v krajních případech překrýt čistou gázou (zde opět zvažujte odbornou lékařskou péči).

Další přichází na řadu pravidelné oplachování roztokem, jež podpoří hojení. K tomuto účelu je ideální odvar z dubové kůry, který pomáhá rychlejšímu zatažení porušené kůže. Aby se infekce již nevrátila, doporučujeme ránu ošetřovat tee tree olejem. Jeho antiseptické vlastnosti vám přijdou vhod.

Hojení lze také podpořit zvýšením dávek vitaminu C ve stravě (citrusy, brambory atd.). V každé lékárně vám nepochybně poradí mastičku pro urychlení hojení. Tu však mažte na ránu až poté, co se vytvoří strup.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno