Modřiny

S modřinou se každý z nás setká nesčetněkrát za život. Od malička tyto nepěkné úkazy na naší kůži sledujeme a fascinují nás. Modřina je vlastně krevní podlitina. Při nárazu do lidského těla se může na první pohled zdát, že se nic nestalo. Naše kůže si to však nemyslí. Náraz způsobí poškození tenkých kapilár. Z nich se vylije (ačkoliv jen nepatrné) množství krve a ta vytvoří první, červené zabarvení modřiny.

Postupem času se v krvi rozkládá krevní barvivo a zapříčiňuje tak i změnu barvy modřiny. Z červené se přejde postupně na fialovou, modrou, zelenou a nakonec světle žlutou. Čím větší rána je, tím barevnější variace vaše kůže předvede. Naštěstí všechny modřina dříve či později zmizí (do cca 2-3 týdnů).

Kdy si dát pozor?

Samotná modřina nepředstavuje pro zdravého člověka žádné nebezpečí. Někdy může více či méně bolet, ale Malý chlapec leží na trávě a drží se v bolestech za nohuto je asi tak vše. Na druhou stranu existují situace, kdy je pro pacienta nepříjemné řešit modřinu.

·         Pokud trpíte nemocí srážlivosti krve – máte-li problém se srážlivostí krve, pak vás nepotěší žádné zranění. Zaprvé se vám modřiny objevují nezvykle často a zadruhé mizí velice pomalu.

·         Jste-li zesláblí po nemoci či chemoterapii – v takových případech se tělo s modřinou bude také prát o něco déle, než je zvykem.

·         Objevují se vám modřiny, aniž byste se zranili – to může znamenat spoustu věcí (mezi nimi je i leukémie). Zvláště, jestliže se vám modřiny objevují na rukách, nohách a zádech ve větším množství, je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc a podstoupit potřebné testy.

Jak urychlit jejich zmizení?

V případě, kdy skutečně pomineme jiné zdravotní problémy, nám zůstane modřina pouze jako estetický problém. Jenže pokud se vyskytne na nevhodném místě (obličej, krk, dekolt), chtějí se jí lidé co nejrychleji zbavit. Jde to vůbec?

Začněte přírodní léčbou. Na trhu se jistě najde mnoho chemických krémů, jež vám slibují rychlý ústup modrého zabarvení, ale na přírodu v tomto ohledu nic nemá. Nejlevnější a zároveň nejvíce efektivní je mast z měsíčku lékařského. Bez potíží ji seženete za pár korun (přibližně 60 Kč) v nejbližší lékárně. Dá-li vám lékárník/lékárnice vybrat mezi měsíčkovou mastí na bázi vazelíny nebo sádla, volte sádlo. Z něj vyrobená mastička se lépe vstřebává a je tělu pochopitelně přirozenější.

Pomoci vám mohou také oleje a další přípravky obsahující měsíček lékařský. Zmizení modřiny zároveň podpoří zvýšené dávky vitaminu C. Ideální je v přírodní formě, tedy vymačkaný citron s vodou, konzumace citrusových plodů atd. Jestliže nemáte citron rádi, volte tabletky s postupným účinkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno