Fruktóza

Fruktóza patří mezi monosacharidy, které se běžně vyskytují v ovoci. Díky tomu že má fruktóza větší sladivost než klasický cukr se přidává do všech možných sladkých pokrmů a používá se jako alternativní sladidlo. V průmyslu se získává nejčastěji z kukuřice. Nadměrný příjem však vede k obezitě a různým onemocněním.

Fruktózu naleznete v mnoha potravinách. V ovoci se nachází přirozeně, do sladkostí, sirupů a sladkých nápojů se však přidává uměle zpracovávaná, jako alternativa k cukru.

Ovoce

OvocePřirozeně se fruktóza nachází v ovoci. Některé druhy ovoce (banán, jablka či mango) mají množství obsaženého monosacharidu více. To je také důvod, proč se při dietách musí omezit i množství příjmu ovoce. Zelenina fruktózu neobsahuje, proto se může konzumovat v takřka neomezeném množství. Ovoce se doporučuje konzumovat především v dopoledních hodinách.

Doslazované potraviny

Fruktóza se do potravin v průmyslu přidává často ve formě kukuřičného sirupu. Naleznete jej ve sladkostech, jako jsou gumoví medvídci, bonbóny, koláče, také ve sladkých sirupech či v nápojích (včetně Coca-Coly). Fruktóza se však nachází i v potravinách, ve kterých byste ji nečekali – v uzeninách či v pečivu.

Proč se fruktóza v průmyslu využívá

Důvod, proč se do potravin fruktóza přidává, je prostý – cena. Cena kukuřičného sirupu či cukrové třtiny je mnohem nižší než cena běžného cukru, který navíc nesladí tak moc, jako zmíněný monosacharid.

Vliv na zdraví

Zatímco příjem fruktózy z ovoce je v pořádku, nadměrná konzumace potravin s uměle dodávaným kukuřičným sirupem vede k řadě onemocnění, nejčastěji k obezitě.

Obezita

Vzhledem k tomu, že se jedná o monosacharid, tedy nejjednodušší formu sacharidů, které již dále nelze dělit, vstřebává se do těla velmi rychle a slouží k okamžitému dodání energie. To je vhodné po náročném fyzickém výkonu, při běžném chodu však po konzumaci dostane jedinec hlad velmi brzy. Energetická hodnota těchto cukrů je přitom obrovská. Obezita je způsobena do jisté míry díky konzumaci velkého množství potravin s fruktózou.

Cukrovka

Mnohé vědecké výzkumy potvrdily, že pravidelný příjem nadměrného množství fruktózy vede ke vzniku cukrovky, čili diabetu.

Ztučňování jater

V játrech probíhá látková přeměna monosacharidu, kde se některé látky také ukládají. To vede ke ztučňování jater.

 Fruktóza a glukóza

Ačkoliv je tento článek věnován fruktóze, je třeba upozornit i na glukózu, která se do mnoha potravin taktéž přidává a slouží jako náhradní druh sladidla. Výsledky vědců ukazují, že fruktóza je pro lidský organismus mnohem horší, jelikož se ukládá do jater, na rozdíl od glukózy, která putuje do svalů.

Při nákupu potravin pečlivě sledujte etikety a snažte se vyhnout výrobkům, které obsahují fruktózu, na etiketách označenou nejčastěji jako glukózový nebo kukuřičný sirup. Zvýšenou pozornost věnujte při nákupu sladkostí, ale také jogurtů, pečiva nebo uzenin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno