Lutein v potravinách

Lutein je antioxidant, který patří do skupiny karotenoidů. Nachází se zejména v mnohých druzích listové zeleniny, ale také v oranžové a žluté zelenině. Lutein je důležitý pro udržení zdraví očí a snížení rizika makulární degenerace. Může mít také ochranné účinky na naši pokožku a kardiovaskulární systém. Neexistuje oficiálně doporučený denní příjem luteinu, i když studie naznačují, že 6-20 mg/den má příznivé účinky na zdraví. Většina z nás ale na toto množství nedosáhne.

Co je lutein?

Jak už bylo řečeno výše, lutein je antioxidant. Právě díky němu získává ovoce, zelenina (ale i další rostliny) žlutou, červenou a oranžovou barvu. Antioxidanty neutralizují aktivitu reaktivních sloučenin, které označujeme jako volné radikály. Ty mohou způsobit poškození našich orgánů (a tedy i našeho zdraví), pokud není jejich přítomnost kontrolována. Lutein se často vyskytuje společně s dalším karotenoidem zvaným zeaxanthin, který je mu natolik podobný, že tyto látky jsou často zmiňovány společně.

Oko

Lutein a lidské zdraví

I když antioxidační účinky luteinu působí v celém našem těle, většina antioxidační aktivity je soustředěna v očích. Z mnoha typů karotenoidů v našem těle se pouze lutein a zeaxantin nacházejí ve specifické oblasti oka zvané makula (žlutá skvrna), která je zodpovědná za udržování centrálního vidění. Role luteinu jako antioxidantu v oku snižuje aktivitu volných radikálů, což může způsobit poškození makuly a dalších částí oka. Spolu se zeaxantinem pomáhá vstřebávat škodlivé modré světlo s vysokou energií a chránit tak zdraví očí.

Potravinové zdroje luteinu

Přestože lutein má nažloutlou barvu, v nejvyšším množství se nachází v zelené listové zelenině, jako je kapusta, špenát a zelí (jejich obsah chlorofylu maskuje žluté pigmenty). Cuketa, dýně, brokolice, kukuřice, hrášek a růžičková kapusta rovněž obsahují lutein. Karotenoidy, jako je lutein, jsou rozpustné v tucích, což znamená, že se nejlépe absorbují, když se konzumují s některými druhy tuků, jako je olivový olej nebo máslo. Lutein je ale obsažen i v živočišných zdrojích, například ve vejcíh. Množství luteinu je sice nižší, ale v takové formě, která je pro tělo přístupnější, protože tuk obsažený ve žloutcích může zlepšit jeho absorpci. Lutein lze také nalézt v lékárnách jako doplněk stravy.

Lutein ve špenátu

Je lutein bezpečný?

V množství, jaké přijímáme v potravě, je lutein zcela bezpečný. Většina lidí ho naopak konzumuje méně, než je minimální doporučené množství. Avšak lutein se navzdory absenci jasných přínosů pro zdraví mohou někteří lidé užívat lutein ve formě doplňku potravy. Ačkoli nebyly stanoveny žádné vedlejší účinky při nadužívání luteinu, neměli bychom ho přijmout více než 20 mg za den. Děti, těhotné a kojící ženy by se však užívání luteinu ve formě doplňků stravy měli vyvarovat. Neznamená to, že je nebezpečný, jen není prokázána jeho bezpečnost.

Co se stane, když budete užívat větší množství luteinu?

Velmi velké dávky karotenoidů, jako je lutein a zeaxantin, mohou způsobit karotenodermii – žlutozelené zbarvení kůže. Může to vypadat jako žloutenka, ale abnormální barvu pleti lze odstranit alkoholovým tamponem.

Lutein jako barvivo

Lutein je označován taktéž jako přírodní žluté barvivo. Ačkoli může způsobit barvu ovoce a zeleniny, ve které je obsažen, nemusí tomu tak být vždycky. Například u listové zeleniny je tento rostlinný pigment překrytý jiným rostlinným pigmentem – chlorofylem, který způsobuje zelenou barvu této zeleniny. Rostlinné pigmenty, včetně karotenoidů, jsou životně důležité pro lidské zdraví, protože mají antioxidační vlastnosti, které pomáhají odstraňovat nebezpečné volné radikály z našeho těla. Řízení volných radikálů přispívá ke zpomalení stárnutí a různých chorobných procesů.

Brýle

Důležitost různých druhů antioxidantů

Různé antioxidanty vykonávají svou práci v různých částech těla a je známo,že lutein je obzvláště důležitý pro oči. Stejně jako mnoho jiných důležitých sloučenin souvisejících se zdravím se lutein v těle nevyrábí. Jediným způsobem, jak jej získat, je konzumace potravin bohatých na tento antioxidant nebo doplňků stravy. V těle se lutein nachází ve vnějších (epidermis) a vnitřních (dermis) vrstvách kůže, v očích, děložním čípku, mozku, játrech, plicích, prostatě, krevním séru a prsu. Lutein působí v těchto tkáních jako antioxidant.

Lutein a zeaxanthin

Lutein se často nachází společně s chemickou látkou zvanou zeaxanthin. Lutein představuje zhruba 11 % karotenoidů, které se nachází v krevním řečišti. V mastné tkáni tvoří lutein téměř 20 % všech karotenoidů. V přírodě se lutein často nalézá esterifikovaný nebo spojený dohromady s mastnými kyselinami. Zeaxantin je xantofyl (stejně jako lutein), který se běžně nachází například v obilí, ovoci, zelenině a také vaječném žloutku. Také zeaxanthin je důležitý pro zdraví oči, ale také mozku a patří mezi významné antioxidanty v lidském těle.

Xantofyl

Lutein se někdy uvádí jako xantofyl. I když jsou tyto dvě látky považovány za identické, některé zdroje je odlišují, protože xantofyl patří formálně do třídy karotenoidů, které obsahují kyslík. Lutein je odlišný od beta-karotenu, předchůdce vitaminu A. V rostlinách lutein a další karotenoidy xantofylového typu pomáhají v prvním kroku fotosyntézy, při níž dochází k zachycení světelných fotonů. U lidí, ptáků a jiných primátů je lutein vysoce koncentrovaný v makule lutea, žluté skvrně blízko středu sítnice oka, kde dochází k přesnému vidění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno