Apigenin

Apigenin je flavonoid s nízkou toxicitou a mnoha prospěšnými biologickými aktivitami. Flavonoidy jsou typem fytochemikálií nazývaných polyfenoly, které jsou sekundárními metabolity produkovanými rostlinami. Apigenin se používá zejména na snížení úzkosti. Obvykle se nachází v heřmánkovém čaji, alkoholických nápojích. Sám o sobě je apigenin nestabilní, avšak stabilní se stává při konzumaci prostřednictvím potravin a doplňků stravy.

Co je apigenin?

Apigenin je bioflavonoidová sloučenina (konkrétně flavon), která se nachází v široké škále rostlin a bylin. Je velmi hojný v heřmánkovém čaji a při konzumaci velkého množství tohoto čaje má účinky snižující úzkost. Při ještě vyšších dávkách může působit sedativně. Apigenin je také velmi účinná protirakovinová sloučenina. Příznivě chrání před širokou škálou rakovin s vysokou selektivitou pro rakovinné buňky na rozdíl od nenádorových buněk. Jeho užívání je bezpečné a aktivní dávku apigeninu lze získat konzumací ovoce a zeleniny.

Heřmánkový čaj

Co jsou flavonoidy?

Flavonoidy jsou známé jako důležitý rostlinný produkt již více než století. Rusznyakand Szent-Gyorgyi poprvé v roce 1936 publikoval literaturu o jejich biologické aktivitě. Flavonoidy patří do velké skupiny polyfenolických sloučenin, které jsou široce distribuovány ve všech potravinách rostlinného původu a jsou rozděleny do podtříd, včetně flavonů, flavanonů, flavanolů, isoflavonů, antokyanidinů a flavanolů. Polyfenoly se vyrábějí v důsledku sekundárního metabolismu rostlin a jsou často spojeny s cukry (glykosidy), takže mají tendenci být rozpustné ve vodě. V současné době je známo více než 8 000 polyfenolických struktur.

V čem se nachází?

Kromě heřmánkového čaje můžeme apigenin najít také v ovoci, jako jsou grapefruity, mučenky, pomeranče, červený hrozen, a v zelenině jako je cibule, celer. Apigenin se nachází také v bylinkách, mezi které patří listová petrželka, řebříček, estragon, koriand, náprstník, třapatce, lékořice, máty peprná, bazalka, oregano, ginkgo biloba a samozřejmě ji zmiňovaný heřmánek, jehož hmotnost je z 0,8 až 1,2 % tvořena právě apigeninem.

Petrželka

Dávkování

Pro všeobecné zdraví a pohodu jsou dávky obsažené v několika porcích ovoce a zeleniny zcela dostačující. U anxiolytických účinků jsou dávky v rozmezí 3–10 mg/kg tělesné hmotnosti účinné bez sedace a vyšší dávky kromě snížení úzkosti indukují i sedaci.

Vlastnosti apigeninu

Apigenin je žlutý krystalický prášek patřící do třídy flavonů, což je aglykon několika přirozeně se vyskytujících glykosidů. Je nerozpustný ve vodě, ale rozpustný v organických rozpouštědlech. Apigeninu je přisuzována řada farmakologických aktivit, včetně protizánětlivých, toxických, protirakovinných. Výzkumy naznačují, že apigenin by mohl být prospěšným činidlem činidlem k překonání nemocí, jako je revmatoidní artritida, autoimunitní poruchy, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a různé typy rakoviny.

Gingko biloba

Využití apigeninu

Vzhledem ke svému žlutému zbarvení se apigenin někdy používá k barvení vlny. Patří mezi flavony, které stejně jako některé z jejich syntetických derivátů, vykazují několik biologických aktivit, včetně antioxidačních, protizánětlivých, protinádorových, antgenotoxických, antialergických, neuroprotektivních, kardioprotektivních a antimikrobiálních.

Úzkost a deprese

V klinické studii na 57 osobách s generalizovanou úzkostnou poruchou snížil extrakt z heřmánku standardizovaný na 1,2 % apigeninu příznaky úzkosti. V dalším pokusu se stejnou populací extrakt také zlepšil depresi u všech pacientů. Při vysokých dávkách apigenin blokuje enzym CYP11B1 produkující kortizol, což je stresový hormon.

Zdravá pokožka

Zdravá pokožka

V klinické studii vyzkoušelo celkem 40 žen krém s apigeninem. Bylo zjištěno, že tento krém zvýšil hustotu a pružnost pokožky a snížil délku vrásek. V buňkách snižoval poškození způsobené UV zářením. U myší topický apigenin zlepšil bariérovou funkci propustnosti kůže podporou růstu kožních buněk a produkce tukových molekul a antimikrobiálních proteinů. To naznačuje, že může pomoci při stavech charakterizovaných dysfunkcí bariéry propustnosti, jako je atopická dermatitida. K potvrzení jejich předběžných výsledků je nutný další klinický výzkum.

Hubnutí

V malém pokusu na 16 osobách snížil nápoj na bázi černého pepře chuť k jídlu, ale neměl žádný vliv na hladinu cukru v krvi a hladinu hormonů štítné žlázy. Chemická analýza odhalila několik derivátů apigeninu mezi jeho aktivními sloučeninami. U obézních myší, které byly krmeny stravou s vysokým obsahem tuku, snížil doplněk apigeninu mastné kyseliny, celkový cholesterol a další ukazatele obezity. Avšak tento pokus nelze považovat za dostatečný důkaz k tvrzení, že apigenin pomáhá při hubnutí. Je zapotřebí většího a robustnějšího klinického výzkumu, který by testoval tuto sloučeninu samotnou.

Zánět a bolest

V klinické studii na 72 lidech trpících migrénou bez aury snížil heřmánkový olejový gel s 0,233 mg/g apigeninu bolest a další příznaky migrény (nevolnost a nepohodlí způsobené světlem a zvuky). U myší, kterým byla podána smrtelná dávka bakteriálních lipopolysacharidů, apigenin snižoval buněčnou smrt a kontroloval zánětlivou imunitní odpověď v postižených oblastech. Apigenin blokoval buněčné procesy, které způsobují infekční zánět srdce (endokarditidu) v srdečních buňkách. Ani tento výzkum není ale ještě bohužel u konce.

Rakovina

Prevence rakoviny

V klinické studii na 87 osobách, které podstoupily chirurgické odstranění nádorů tlustého střeva nebo polypů, byla směs flavonoidů s 20 mg apigeninu a 20 mg epigalokatechingalátu spojena s nižším vývojem kolorektálních nádorů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno