Flavonoidy v potravinách

Flavonoidy: to je poněkud zvláštní označení pro něco, co se přirozeně vyskytuje v potravinách (konkrétně v ovoci a zelenině). Jedná se o sloučeniny obsažené také v rostlinných produktech, jako je víno, čaj nebo třeba čokoláda. V potravinách můžeme nalézt celkem šest různých druhů flavonoidů. Každý z těchto druhů ovlivňuje lidské tělo jiným způsobem.

Skupiny flavonoidů

Flavonoidy jsou součástí polyfenolové třídy fytonutrientů (rostlinných chemikálií, které se nacházejí téměř ve všech druzích ovoce a zeleniny). Spolu s karotenoidy jsou zodpovědné za živé barvy ovoce a zeleniny. Flavonoidy tvoří největší skupinu fytonutrientů. Kromě antioxidační a protizánětlivé aktivity jsou spojeny s ochranou pokožky, funkcí mozku, regulací krevního cukru a krevního tlaku.

Borůvky

Antioxidační aktivita flavonoidů

Flavonoidy jsou pro lidské tělo prospěšné. A to zejména tím, že jsou bohaté na antioxidační aktivitu. To znamená, že pomáhají tělu zbavovat se toxinů, které (ať se snažíme, jak chceme) do svého těla přijímáme každý den. Může jít o toxiny v podobě cigaretového kouře, nebo třeba znečištění vzduchu pocházející z aut. Toxinům se zkrátka nelze ubránit. Tím, že budete konzumovat více flavonoidů, můžete svoje tělo posílit a zůstat zdraví. Konzumací flavonoidů snižujete riziko některých chronických zdravotních stavů.

Druhy flavonoidů

Níže uvádíme všechny druhy flavonoidů a také potraviny, ve kterých je můžete najít.

Flavanoly

Tento druh flavonoidů je známý především pro podporu kardiovaskulárního zdraví. Můžeme je najít v cibuli, kapustě, hroznech a červeném vínu, čaji, v broskvích a bobulích jako jsou jahody, borůvky, maliny, dále pak v rajčatech, salátu, jarní cibulce či brokolici.

Čokoláda

Flavony

Flavony jsou pigmenty v modrobílých kvetoucích rostlinách. Jejich funkcí je odpuzovat škodlivý list od rostliny. Mohou ale pomáhat proti vzniku zánětů v lidském těle. Obsaženy jsou v petrželi, červené paprice, celeru, heřmánku a mátě peprné.

Flavanony

Flavanony jsou známé pro své protizánětlivé vlastnosti. Pomáhají při regulaci hmotnosti. Taktéž byste si je měli dopřávat, pokud bojujete s cholesterolem. Jsou přítomny v citronech, limetkách, pomerančích a grapefruitech.

Isoflavonoidy

Tento druh flavonoidů se stará o rovnováhu hormonů v lidském těle. Obsaženy jsou zejména v sóji a sójových produktech, ale také v některých dalších luštěninách.

Heřmánkový čaj

Proantokyanidiny

Tyto flavonoidy jsou přirozeně vyráběné pigmenty, které dodávají květům červenou, fialovou a modrou barvu. Uhodnout tedy, v jakých potravinách jsou skryté, není až tak těžké. Vyskytují se převážně ve vnější slupce bobulí, jako jsou červené a fialové hrozny, červené víno, brusinky, borůvky, jahody či ostružiny.

Flavonoly

Flavonoly jsou obsaženy zejména v čaji (bílém, zeleném, černém, oolong), dále pak v jablcích, fialových a červených hroznech, borůvkách, jahodách a v kakaových a čokoládových výrobcích.

Jaká je funkce flavonoidů?

Flavonoidy pomáhají regulovat buněčnou aktivitu a bojovat proti volným radikálům, které způsobují oxidační stres na vašem těle. Zjednodušeně řečeno, flavonoidy pomáhají vašemu tělu fungovat mnohem lépe, a taktéž mu pomáhají chránit se před toxiny, které nás obklopují. Flavonoidy jsou také silnými antioxidačními látkami. Antioxidanty pomáhají lidskému tělu bojovat s potenciálně škodlivými molekulami, které se do těla mohou dostat. Vaše tělo produkuje antioxidanty přirozeně, ale nacházejí se také v tmavé čokoládě, luštěninách a mnoha druzích ovoce a zeleniny.

Zelený čaj

Nápomoc pro imunitní funkci

Zánět je jednou z imunitních odpovědí vašeho těla. Alergeny, choroboplodné zárodky, toxiny a další dráždivé látky mohou vyvolat zánět, který má za následek nepříjemné příznaky. Flavonoidy mohou pomoci tělu odmítnout tuto zánětlivou reakci. A různé flavonoidy pomáhají lidskému tělu trochu jiným způsobem. Pokud začnete jíst více flavonoidů, můžete si všimnout menších obtíží s vysokým krevním tlakem. Pokud se zaměříte na konzumaci čajů obsahujících flavonoidy, pak můžete snížit riziko infarktu nebo mozkové příhody.

Flavonoidy proti rakovině

Zdá se, že flavonoidy by mohly být účinným lékem v boji s velmi vážnou nemocí – s rakovinou. Mají totiž vysoké protizánětlivé účinky a některé druhy flavonoidů dokonce dokážou zastavit množení rakovinných buněk. Bohužel, výzkum je stále na samém začátku, takže na potvrzení tohoto tvrzení si budeme muset ještě počkat. Pravdou ale je, že konzumací flavonoidů můžete svému tělu jen prospět.

Metabolismus a biologická dostupnost

Množství flavonoidů přítomných v požitém jídle má malý význam, pokud nejsou flavonoidy z potravin absorbovány a pokud nejsou dostupné pro cílové tkáně v těle. Během a po absorpci ve střevě jsou flavonoidy rychle a rozsáhle metabolizovány ve střevních a jaterních buňkách, takže se pravděpodobně objeví jako metabolity v krevním řečišti a moči. Kromě toho se biologické aktivity metabolitů flavonoidů pravděpodobně budou lišit od biologických aktivit jejich původních sloučenin.

Flavonoidy a hubnutí

Kromě toho, že se na flavonoidy díváme jako na antioxidační prvky, bychom měli zmínit také jejich přínos na poli hubnutí a regulaci hmotnosti. Flavonoidy mohou nejen zmírnit zánětlivost, ale mohou také snížit hladinu hormonu potlačujícího chuť k jídlu leptinu. Leptin hraje důležitou roli při konzumaci potravy. Vědí to i vědci, které myši s mutacemi leptinu využívají jako modely pro studium cukrovky a obezity.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno