Sulforafan

Sulforaphane je přírodní rostlinná složka, která se vyskytuje v zelenině, jako je brokolice, zelí, květák a kapusta. Tuto složku obecně spojujeme s několika přínosy pro lidské zdraví, jako je zdraví srdečního a trávicího systému. Je možné ji koupit ve formě doplňku stravy. Sulforafan obsahuje (jak už název napovídá) spoustu síry. Obsažen je také glukorafanin, který patří mezi glukosinoláty rostlinných sloučenin.

Kdo sulforafan objevil?

Dr. Paul Talalay vedl laboratoř molekulární farmakologie na univerzitě Johna Hopkinse. V 90. letech zde dohlížel na výzkum, který odhlalil vlastnosti sulforafanu. Teprve v roce 1992 se svým týmem zjistil, že sulforafan je chemikálií bojující proti rakovině. Sulforafan se nachází zejména v zelenině rodu Brassica (brukev). Nálezy laboratoře byly tak velké, že se objevily na titulní straně časopisu New York Times. Populární mechanika to dokonce označila za jeden ze 100 nejlepších vědeckých objevů 20. století. Od té doby se prodej brokolice zdvojnásobil. Koneckonců, kdo by nechtěl zlepšit své zdraví tím, že by žvýkal nějakou zeleninu s vlastnostmi podporujícími zdraví?

Brokolice

Jak sulforafan pracuje?

Sulforafan je aktivován, když se glukorafanin smísí s myrosinázou – to jsou enzymy, které hrají důležitou roli v obranné reakci rostlin a aktivují se pouze tehdy, když dojde k poškození rostliny. Proto je potřeba zeleninu, ve které je sulforafan obsažen, nakrájet na kousky nebo žvýkat, aby došlo k uvolnění myrosinázy a sulforafan se aktivoval. Nejvyšší obsah sulforafanu má přitom syrová zelenina. Dušení zeleniny po dobu jedné až tří minut může být nejlepším způsobem, jak optimalizovat hladiny sulforafanu při vaření.

Protirakovinové účinky

Sulforafan může zabránit růstu rakovinných buněk uvolňováním antioxidačních a detoxikačních enzymů, které chrání před karcinogeny – látky způsobující rakovinu. Avšak není jisté, že když budete konzumovat zeleninu obsahující sulforafan, dosáhnete těchto účinků. Klinické studie na toto téma totiž byly aplikovány s koncentrovanou formou sulforafanu. Sulforafan může zvýšit smrt rakovinných buněk.

Podpora srdečního zdraví

Vzhledem k protizánětlivým účinkům může sulforafan prospět zdraví srdce. Záněty totiž mohou vést ke zúžení tepen. To zvyšuje krevní tlak, který je jeden z nejrizikovějších faktorů při vývoji srdečních onemocnění.

Antidiabetické účinky

Diabetes typu 2 je chronické onemocnění postihující miliony lidí na celém světě. Postižení mají problémy s účinnou transporací cukru z krve do buněk, takže dochází k problémům s udržením zdravé hladiny cukru v krvi. Sulforafan snižuje hladinu cukru v krvi, zvláště u lidí obézních.

Proti UV záření

Sulforafan může chránit pokožku před poškozením ultrafialovým (UV) zářením.

Proti astma

Užívání sulforafanu nezlepšuje plicní funkce u lidí s astmatem, může ale chránit před smršťováním plic v reakci na spoušťeč ve vzduchu.

Astma

Pomoc při autismus

Byl proveden výzkum, který zkoumal účinky sulforafanu u dětí a mladých dospělých s autismem. Podle něj došlo k mírnému zlepšení chování a sociálních dovedností u těchto lidí.

Sulforafan pro vlasy

Sulforafan podporuje růst vlasů tím, že urychluje degradaci dihydrotestosteronu, což způsobuje regresi vlasových folikulů v parietální pokožce lidí. V překladu: sulforafan může pomoci s opětovným růstem vlasů.

Sulforafan a kouření

Kuřáci mohou ze sulforafanu také těžit. Protože sulforaphan je antioxidační činidlo, má ochranné účinky proti poškození buněk, jak je uvedeno výše. Studie navíc ukázala, že sulforafan zvýšil vylučování benzenu až o 61 %. Benzen je karcinogen při kouření tabáku, takže zbavení těla benzenu je velmi prospěšné, zejména pro kuřáky.

Jak sulforafan konzumovat?

Pokud budete konzumovat sulforafan ze zdroje, kterým je zelenina, pak je tato konzumace neomezená. Zkrátka a dobře – můžete sníst kolik zvládnete. K dispozici jsou ale také doplňky stravy, ve kterých se sulforafan nachází. V takovém případě dbejte pokynů od výrobce, protože tyto doplňky obvykle obsahují více sulforafanu, než jaký se přirozeně vyskytuje v potravinách. K aktivaci jsou také k dispozici doplňky glukuraninu – předchůdce sulforafanu – v kombinaci s myrosinázou. Tyto přípravky jsou uváděny na trh jako způsob zvýšení produkce sulforafanu ve vašem těle.

Bezpečné dávkování

Přestože neexistují žádná doporučení týkající se denního příjmu sulforafanu, většina dostupných doplňkových značek doporučuje užívat přibližně 400 mcg denně. Vzhledem k tomu, že neexistuje výzkum, který by stanovil bezpečný příjem sulforafanu, není doporučeno, aby ho ve formě doplňku stravy užívaly těhotné a kojící ženy.

Zelí

Vedlejší účinky

Jako vedlejší účinky sulforafanu byly uvedeny mírné příznaky, jako je plynatost, zácpa nebo průjem. Zdá se tedy, že sulforafan je bezpečný s malými nebo žádnými vedlejšími účinky.

Potravinové zdroje sulforafanu

Sulforafan je obsažen v některém druhu zeleniny. Přínosem je, že tato zelenina poskytuje nejen sulforafan, ale také mnoho dalších důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů. Chcete-li zvýšit svůj příjem sulforafanu, přidejte do svého jídelníčku následující zeleninu:

  • brokolice,
  • květák,
  • kapusta,
  • růžičková kapusta,
  • zelí (červené i bílé),
  • bok choy,
  • řeřicha,
  • rukola.

Před konzumací je důležité zeleninu nakrájet a pořádně žvýkat, abyste aktivovali sulforafan z jeho neaktivní formy, glukorafaninu.Pro optimalizaci příjmu sulforafanu jezte zeleninu syrovou nebo vařenou při teplotách nižších než 140 ° C. Chcete-li dále zvýšit příjem, přidejte do jídel hořčičná semínka nebo hořčičný prášek. Tyto složky jsou bohaté na dietní myrosinázu, která může pomoci zvýšit dostupnost sulforafanu, zejména ve vařené zelenině.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno