Koenzym Q10 v potravinách

I ten, kdo nepracuje v oboru chemie, o této sloučenině někdy slyšel – především z reklam na různé kosmetické výrobky. Koenzym Q10, známý také jako CoQ10 pomáhá vytvářet v buňkách energii. Lidské tělo produkuje CoQ10 přirozeně, ale jeho produkce bohužel s narůstajícím věkem klesá. Naštěstí je možné množství koenzymu Q10 doplnit z potravin a doplňků stravy. S nízkou hladinou koenzymu Q10 jsou spojeny takové stavy, jako jsou srdeční choroby, poruchy mozku, diabetes a rakovina.

Co je koenzym Q10?

Ačkoli není jasné, zda nízká hladina koenzymu Q10 skutečně způsobuje výše jmenované nemoci, pravdou je, že koenzym Q10 přináší celou řadu zdravotních přínosů. Koenzym Q10 je látka, kterou lidské tělo produkuje a ukládá v mitochondriích vašich buněk. Mitochondrie mají na starosti produkci energie. Chrání také buňky před oxidačním poškozením a bakteriemi nebo viry způsobujícími onemocnění.

Dívka

K čemu koenzym Q10 slouží?

Jednou z jeho primárních funkcí je pomoci vytvářet energii v buňkách. Podílí se na výrobě adenosintrifosfátu (ATP), který se podílí na přenosu energie v buňkách. Jeho další zásadní úlohou je jeho antioxidační působení: chrání buňky před oxidačním poškozením. Nadměrné množství volných radikálů vede k oxidačnímu poškození, které může narušit normální fungování buněk. Je známo, že to způsobuje mnoho zdravotních stavů. CoQ10 je přítomen v každé buňce vašeho těla. Nejvyšší koncentrace se však vyskytují v orgánech s největšími nároky na energii, jako jsou srdce, ledviny, plíce a játra.

Hlavní zdravotní přínosu koenzymu Q10

  1. Posílení zdraví srdce: Koenzym Q10 pomáhá zlepšovat funkce srdce zvýšením produkce ATP a omezením oxidačního poškození.
  2. Může pomoci s plodností: Koenzym Q10 také zlepšuje kvalitu spermií u mužů a snižuje pokles počtu a kvality vajíček u žen.
  3. Mladší vzhled pleti: Při přímém použití na pokožku může koenzym Q10 snížit poškození sluncem a zvýšit antioxidační ochranu. Doplnění koenzymu může také pomoci snížit riziko rakoviny kůže.
  4. Redukce bolesti hlavy: Pravidelným doplňováním koenzymu Q10 můžete předcházet migrénám a léčit je, protože zvyšuje mitochondriální funkci a snižuje zánět.
  5. Lepší výkon při cvičení: Výkon cvičení může být ovlivněn oxidačním stresem a mitochondriální dysfunkcí.
  6. Pomoc při diabetes: Doplnění CoQ10 může pomoci zvýšit citlivost na inzulín a zlepšit hladinu cukru v krvi.
  7. Další funkce – například prevence rakoviny, ochrana plic či posílení funkce mozku.

Buňky - krev

Koenzym Q10 v potravinách

Existují různé možnosti (včetně vegetariánských a veganských), jak doplnit množství koenzymu Q10 do svého těla. Níže uvedeme největší potravinové zdroje této prospěšné látky.

Hovězí maso

Ve 100 gramech libového hovězího masa (jako je například hovězí svíčková) se nachází 3,06 mg CoQ10. Abyste dosáhli 100 mg CoQ10 (který může být obsažen v doplňcích stravy), museli byste sníst 3,5 kg masa.

Hovězí játra

Hovězí játra poskytují o něco vyšší množství CoQ10 než hovězí maso: na každých 100 g hovězích jater to je 3,9 mg.

Hovězí srdce

Hladiny CoQ10 obsažené v hovězím srdci jsou podstatně vyšší než v hovězích steacích a játrech. 100 gramů hovězího srdce by poskytlo asi 11,3 mg CoQ10.4.

Kuřecí maso

Kuřecí maso poskytuje o něco méně CoQ10 než hovězí maso. 100 g kuřecího masa poskytne asi 1,4 mg CoQ10.

Kuřecí prsa

Kuřecí játra

Na 100 g kuřecích jater připadá 11,62 mg CoQ10, což z nich činí jeden z nejvyšších potravinových zdrojů CoQ10.

Vepřové a vepřová játra

Vepřové maso obsahuje asi 2,43 mg CoQ10 na 100 gramů. Podobně, vepřová játra poskytují asi 2,27 mg na 100 gramů.

Makrely

Tmavé maso makrely obsahuje mnohem více CoQ10 než to bílé. Tmavé maso obsahuje 6,75 mg na 100 gramů a bílé masou pouze 1 mg na 100 gramů.

Pstruh duhový

Tato ryba obsahuje 0,85 mg CoQ10 na 100 gramů.

Sardinky

Ve 100 gramech sardinek je ukryto 0,5 mg CoQ10.

Losos

Za každých 100 gramů lososa získáte asi 0,4 mg CoQ10, což je o něco méně než obsahuje pstruh.

Sójové boby

100 g sójových bobů obsahuje asi 1,21 mg CoQ10.

Pomeranče

Abyste z pomerančů získali 100 mg CoQ10, museli byste sníst 110 kg pomerančů.

Brokolice

Brokolice obsahuje 0,59 mg CoQ10 ve 100 gramech.

Brokolice

Avokádo

Na 100 g avokáda připadá asi 0,95 mg CoQ10.

Další zdroje koenzymu Q10

Koenzym Q10 je obsažen také ve špenátu, květáku, jahodách, čočce a burských oříšcích, dále pak v sezamových semíncích či pistáciích a v některých zeleninových olejích, jako je například sójový nebo řepkový olej.

Koenzym Q10 z potravin či doplňků stravy?

Koenzym Q10 je dostupný v lékárnách jako doplněk stravy. Jsou doplňky lepší než potravinové zdroje živin? To je opravdu skvělá otázka a odpověď se může v jednotlivých živinách lišit. Může také záviset na kvalitě potravin, které konzumujete, na kvalitě doplňků, které užíváte. Pokud byste konzumovali nezdravé množství kalorií, nasycených tuků, cholesterolu a/nebo cukrů, abyste vyhověli svým každodenním požadavkům na konkrétní živinu z potravin, doplňky mohou být lepší volbou pro získání této konkrétní živiny. Na druhou stranu, pokud můžete snadno splnit svůj doporučený denní příjem živiny prostřednictvím potravin, které jíte, je to optimální.

Doplňky nenahrazují zdravou stravu

Doplňky nenahrazují zdravou stravu, ale jsou dobrou volbou pro vyplnění mezer ve výživě. V případě koenzymu Q10 vaše tělo produkuje něco málo této látky samo, ale zbytek je na vás. Abyste získali dostatečné množství této živiny z potravin, museli byste jich sníst neúměrné množství, které lze na druhou stranu získat snadno z doplňků stravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno