Tyramin

Bolí vás často hlava? Jedním z možných příčin může být nadměrná konzumace potravin s obsahem tyraminu. Pojďme se zaměřit na to, o jakou látku se jedná, co způsobuje a v jakých potravinách se nejčastěji nachází.

Tyramin a bolest hlavyTyramin je chemická látka, která vzniká z aminokyseliny zvané tyrosin. Jedná se o biogenní amin, který je častým spouštěčem bolesti hlavy. Nejedná se o žádnou chemickou látku, která by se do potravin uměle přidávala nebo se nechtěně v potravinách vytvářela, je přirozenou součástí mnoha potravin. Pokud vás často bolí hlava, doporučujeme si zjistit, jestli náhodou nepřijímáte větší množství potravin, které mají nadměrný obsah této látky.

Potraviny s obsahem tyraminu

Existuje celá řada potravin, které mají vysoký obsah tyraminu. I když se vědecky zatím neprokázal přímý vztah mezi migrénou a tyraminem, podle zkušeností mnoha osob má nadměrná konzumace takových potravin reálný dopad na vznik migrény. Může to být způsobeno jistým druhem alergické reakce. A v jakých potravinách na tyramin můžeme narazit?

Zralé ovoce

Tyramin se ve velké míře nachází ve zralém ovoci. Čím je ovoce zralejší, tím větší množství tyraminu obsahuje. Vysoký obsah této látky najdete například v přezrálých banánech, příliš měkkém avokádu, ale také v dlouhodobě uskladněném ovoci jakéhokoliv typu. Je také důležité zmínit, že pro mnohé osoby trpící migrénami je častým spouštěčem bolesti hlavy i ovoce sušené.

Zrající sýry a uzeniny

Pokud patříte mezi milovníky zrajících sýrů a současně trpíte častými bolestmi hlavy, měli byste zbystřit. Vysoký obsah tyraminu se totiž nachází právě ve zrajících sýrech. I zde platí, že čím déle sýr zraje, tím větší obsah tyraminu obsahuje. Látka se ve větší míře nachází také v nakládaném sýru, salámech, uzeninách, ale třeba i v tofu.

Další potraviny

Zralým ovocem a zrajícím sýry výčet potravin s tyraminem nekončí. Tyramin se nachází také v čokoládě s vysokým podílem kakaa, ve vínu, pivu či zelí a další nakládané zelenině.

Pokud vás dlouhodobě trápí migrény, zkuste ze svého jídelníčku vyloučit potraviny, které obsahují vysoké množství tyraminu. I když jsou důkazy o přímém spojení tyraminu s migrénou vědecky nepodložené, praxe ukazuje opak. Je možné, že po vyřazení potravin s tyraminem se četnost bolestí hlavy zmírní. Každý organismus však funguje odlišně a individuálně, takže co způsobuje bolesti hlavy vám, jiné osobě nebude činit žádné problémy. Zkoumejte, jak váš organismus funguje, a na základě toho si připravte jídelníček, který bude přesně odpovídat vašim potřebám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno