Omega 3 – popis a nežádoucí účinky

Omega 3 mastné kyseliny patří k velmi důležité součásti našeho jídelníčku. Zajišťují totiž celou řadu činností a především chrání naše tělo před řadou závažných onemocnění. V tomto článku se však zaměříme spíše na nežádoucí účinky omega 3 mastných kyselin, o kterých se hovoří jen zřídka.

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou součástí každé lidské buňky a zastávají řadu funkcí od zajištění ohebnosti buněčným membránám až po preventivní schopnost. Jsou známé pro ochranu před vznikem kardiovaskulárních onemocnění, stejně tak před vznikem aterosklerózy. Níže však uvedeme, že současné výzkumy s pozitivním vlivem na prevenci onemocnění srdce spekulují. Omega 3 mastné kyseliny dále např. omezují srážlivost krve, pozitivně ovlivňují náš imunitní systém či působí protizánětlivě. Pokud budeme přijímat tyto látky v nedostatečném množství, hrozí nám vznik nám problémy se zácpou, lámáním nehtů, bolestí kloubů či depresemi.

Zdroj Omega 3

V největší míře se nenasycené mastné kyseliny nachází v mořských rybách. Pokud tak nezařazujete do svého jídelníčku ryby pravidelně, měli byste tak začít činit. Právě ryby jsou nejcennějším zdrojem těchto látek a zajistí jejich dostatečný příjem. Bohatým zdrojem Omega 3 je především rybí tuk. To je také důvod, proč v minulosti musely děti pravidelně polykat lžičky rybího oleje. Ačkoliv nepatří rybí tuk mezi nejchutnější, našemu tělu dodá dostatek těchto látek. Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete rybí tuk či ryby konzumovat, měli byste si obstarat některé z volně dostupných potravinových doplňků, které tyto látky obsahují.

Omega 3 – nežádoucí účinky

Zdravý člověk by měl denně přijmout cca 1 až 2 gramy Omega 3 mastných kyselin. Zvýšený příjem je spojen s určitými riziky a nežádoucími účinky. Podle některých vědců může nadměrný příjem těchto látek vést i ke vzniku rakoviny.

Zažívací potíže

Při nadměrném příjmu těchto látek může dojít k zažívacím potížím. organismus se brání a snaží se přebytek vyloučit. Bolesti břicha, nevolnost, ale také nechutenství jsou tak častými nežádoucími účinky nadměrného užívání, ke kterému může dojít především předávkováním potravinovými doplňky. S tím souvisí také časté zácpy.

Zvýšená krvácivost

Vědecké výzkumy prokázaly, že nadměrný příjem omega 3 mastných kyselin vede ke zvýšené krvácivosti. Dochází totiž k ředění krve, což má za následek krvácení. To je problém především u lidí, kteří k tomu užívání lékařem předepsané léky pro snižování srážlivosti krve.

Možná rizika výskytu rakoviny

Podle některých výzkumů vede nadměrným příjem Omega 3 mastných kyselin nikoliv k prevenci proti rakovině, nýbrž rizika zvyšuje. Rizika mohou být zvýšena také u osob, trpících kardiovaskulárními onemocněními, proto zde platí, že se nic nemá přehánět a že je třeba dodržovat doporučené denní dávky. Často se hovoří také o zvýšeném riziku vzniku rakoviny prostaty.

Další nežádoucí účinky

Zvýšený příjem Omega 3 je dále spojen s pálením žáhy, rybí pachutí v ústech v případě příjmu prostřednictvím rybího tuku, také může vést ke zvýšení rizika výskytu mozkové příhody.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, je mi 80 let a užívám Trombex 75 mg na ředění krve. Krátkou dobu užívám i Omega 3 1000 mg, domnívám se, že mám deficit jódu, nejím mořské ryby. Doporučená dávka je 2-3 tobolky denně, beru 2 tobolky, mám je snížit na 1 denně, nebo přestat užívat úplně?
    Děkuji za odpověď, Jaroslava

    • S podobným problémem se též zabývám.Po poradě s praktickým lékařem by neměl být problém,ale v lékárně mi vysvětlili,že tyto doplňky stravy se nemají užívat, pokud beru Warfarin.Týká se to udajně i přípravků na klouby,paměť. Chci toto konzultovat ještě se specialistou,který Warfarin naordinoval./ Warfarin užívám již
      10let/.Odpověď odborníka by mě také zajímal
      Jarmila

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno