V čem jsou bílkoviny

Bílkoviny jsou nedílnou součástí naší stravy. Pokud chceme nabrat svaly nebo nějaké to kilo dostat dolů, příjem bílkovin bychom si měli pohlídat a držet jej dostatečně vysoko. Kde všude se však bílkoviny nachází? Co jíst, abychom jich tělu dali nejvíce?

Důležitá je pestrost

masoV první řadě je třeba upozornit, že bílkoviny jsou tvořeny z aminokyselin, kterých je velké množství. Různým pořadím a množstvím aminokyselin tak vznikají různé typy bílkovin, rozhodně tak nelze říci, že pro hubnutí či nabírání svalů stačí doplnit bílkoviny, musí jít o bílkoviny komplexní. Proto je velmi vhodné doplňovat bílkoviny z různých zdrojů a tím pokrýt celé spektrum aminokyselin. Pestrou stravou, bohatou na bílkoviny, toho jistě docílíte. Rozhodně však nedoporučujeme jít např. jen mléčné výrobky a na další zdroje bílkovin zapomínat. Je pak třeba odlišovat potraviny, které obsahují komplexní bílkoviny (maso, mléčné výrobky) a ty potraviny, které obsahují jen některé aminokyseliny, obvykle jde o rostlinné produkty.

Bílkoviny v potravinách

Níže vám přinášíme krátký přehled, v jakých potravinách můžete najít bílkoviny, kolik jich tam je a jaká je jejich kvalita.

Maso

Nejbohatším zdrojem bílkovin je pochopitelně maso. Maso je velmi důležitou součástí jídelníčku všech sportovců a kulturistů, kteří chtějí nabrat svaly. Kromě bílkovin obsahuje maso často i další důležité látky pro růst svalů, hovězí maso např. kreatin. Na bílkoviny je bohaté hovězí maso, které obsahuje asi 250 g/kg, poté následuje vepřové maso (155 g/kg), drůbež (asi 170 g/kg), velmi bohaté na proteiny jsou i ryby či zvěřina.

Vejce

Vejce patří k biologicky nejvyužitelnějším potravinám, co se obsahu proteinů týče. Předstihuje i mléčné výrobky a je tak nejvhodnější potravinou pro stavbu svalů, nejlépe a nejrychleji působí. Při konzumaci vajec je však třeba dbát na velké množství cholesterolu, který se nachází ve žloutku. Pokud chcete jíst vejce ve velkém, konzumujte jen bílky.

Mléčné výrobky

Mléko a mléčné výrobky jsou také velmi bohaté na bílkoviny, obsahují mléčnou bílkovinukasein, která je taktéž velmi dobře využitelná. Ani s konzumací mléčných výrobků by se to však nemělo přehánět, opět platí, že je vhodné kombinovat různé druhy bílkovin. Tvaroh, mléko, přírodní sýry, ty všechny obsahují dostatek bílkovin. Naopak doporučujeme vyhnout se ochuceným mléčným výrobkům či taveným sýrům, které bílkoviny obsahují méně, navíc nejsou příliš zdravé.

Rostlinné bílkoviny

Stále častěji se upřednostňují rostlinné bílkoviny. I zde je třeba upozornit, že nadměrná konzumace rostlinných bílkovin nemusí být pro lidský organismus ideální. Luštěniny a sója obsahuje poměrně velké množství proteinů, je ale také třeba upozornit, že právě řada těchto potravin obsahuje jen některé aminokyseliny, nejsou proto vhodné pro budování svalů a je třeba je kombinovat s jinými druhy bílkovin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno