Marmeláda z černého bezu

Černý bez je poměrně známou rostlinou. Na jaře z ní sbíráme krásné květy, ze kterých připravujeme sirupy a medy. Na podzim zase můžeme sbírat černé bobule, ze kterých se připravuje sirup nebo také marmeláda.  Bezinky obsahují velké množství antioxidantů a flavonoidů, které úspěšně deaktivují viry v našem těle. Jsou známé také svým vysokým obsahem vitamínu C, takže pomáhají stimulovat imunitní systém a zvyšovat aktivitu oxidačních enzymů v krvi. Jinými slovy, bezinky mohou pomoci překonat příznaky chřipky a nachlazení.

Bez - květy

Nasbírejte si bezinky!

Bezinky dozrávají na začátku podzimu, což je přesně ten čas, kdy lidé potřebují co nejvíce látek proti chřipkám a nachlazení. Takže místo toho, abyste utráceli velké peníze za multivitaminy a další doplňky stravy, vydejte se nasbírat bezinky. Z nich si můžete připravit mnohé léčivé produkty, s jejichž pomocí posílíte svůj imunitní systém. Navíc víte, že to co jíte, je zdravé, přirozené bez různých posilovačů chuti a dalších nesmyslů.

Nejoblíbenější produkty z černého bezu

Ty nejoblíbenější jsme již jmenovali – jedná se o sirupy a marmelády. Z černého bezu ale můžete vytvořit mnohem více. Černé bezinky můžete jednoduše zavařit. Mezi další oblíbené recepty – zejména pro děti – patří domácí bezinkové gumídci. Právě gumídci jsou způsobem, jak dostat do dětí něco zdravého. Pokud tedy nezabere marmeláda, můžete se pustit do jejich výroby.

Sirup z černého bezu

Základní recept na marmeládu z černého bezu

Pro usnadnění pozdější práce si dejte prázdný talíř do lednice. Nyní přijde ta horší práce. Bobule černého bezu je potřeba obrat od stopek, odstranit veškeré broučky a nečistoty. Čistá váha bobulí by po obrání měla být 500 g (pokud ne, úměrně zvyšte popř. snižte množství ostatních ingrediencí). Bobule rozmačkejte v hrnci, co nejvíce to půjde. Poté přimíchejte 400 g želírovacího cukru a 1 lžíci citronové šťávy. Pomalu zahřívejte a neustále míchejte. Až se cukr rozpustí, už postačí jen občasné promíchání. Po 20 minutách zkontrolujte, zda je marmeláda dostatečně hustá – uděláte to tak, že z lednice vyndáte talíř a na něj kápnete trochu marmelády. Ta rychle ztuhne. Když talíř nakloníte, a marmeláda nepoteče, můžete ji plnit do sklenic. Pokud ještě není dostatečně hustá, povařte ji ještě 5 až 10 minut a znovu testujte hustotu.

O něco zdravější marmeláda z černého bezu s chia semínky

V tomto receptu budeme množství bezinek určovat množstvím hlav – budete potřebovat celkem 25 střapců s bezinkami. Ty dobře opláchněte a otrhejte je. Stonky a nezralé bobule obsahují toxiny a je třeba je odstranit. Bobule dejte do hrnce a trochu je podrťte. Přiveďte je k varu a snižte teplotu. Jakmile budete mít dostatek šťávy, přidejte 5 lžic borůvek a2 lžíce chia semínek. Míchejte asi 1 minutu. Poté přidejte šťávu z poloviny citronu. Odstavte a přidejte 1 lžíci vanilkového extraktu a 3-4 lžíce medu (či jiného sladidla; viz odstavec níže). Směs nechte stát 20 minut, poté ji přelijte do nádoby. Uzavřete víčkem a skladujte v lednici. Pokud použijete med, působí jako konzervační činidlo. V lednici tak tato marmeláda vydrží asi 3 týdny. Pokud byl džem zpracován konzervováním ve vodní lázni, měl by vydržet až 2 roky.

Černý bez

Sladidla

Pokud jde o sladkou chuť džemu, zkuste se vyhnout použití bílého rafinovaného cukru, protože to snižuje imunitní aktivitu na několik hodin po trávení. V některých případech je možné použít med, protože má antibakteriální vlastnosti. Můžete si však vybrat z dalších možností, jako je stévie, javorový sirup nebo sirup z hnědé rýže.

Chia semínka

Důvod, proč tento recept používá chia semínka je jednoduchý: je potřeba marmeládu zahustit a vytvořit gelovou texturu. A právě to umí chia semínka. Právě jimi nahradíme tradiční pektin. Pro dosažení ideální konzistence je lepší ovoce krátce povařit, aby se uvolnila šťáva a teprve poté přidat chia semínka. Tato semínka jsou bohatá na bílkoviny, vlákninu, mangan, fosfor a vápník. Jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů a omega-3 mastných kyselin a jsou odpovědné za snížení rizika mnoha nepříznivých zdravotních podmínek, včetně obezity, cukrovky a srdečních onemocnění.

Další možné složky

Bezinky můžete zkombinovat s jiným ovocem, abyste vylepšili jejich chuť a použili je jako přírodní sladidla. Vhodnou kombinací jsou například bezinky s jablky, hruškami, hrozny nebo dokonce mangem. Pro zachování tmavé barvy bezinkových bobulí je vhodné použít právě borůvky. Ty mají také vysoký obsah antioxidantů, nízký obsah kalorií a mohou pomáhat udržovat funkci mozku a zlepšovat paměť.

Jak tato marmeláda chutná?

Bezová marmeláda s chia semínky má bohatou ovocnou chuť. Štiplavost syrových bezinek je po přejití varem odstraněna.

Černý bez marmeláda

Jak používat marmeládu z černého bezu?

Tuto marmeládu můžete použít naprosto stejným způsobem, jako jiné druhy marmelády. Namažte si ji na chleba s máslem, nebo ji podávejte na sladkém pečivu. Přimíchejte ji do jogurtů nebo si jimi oslaďte ovesnou kaši. Natřete s ní linecké cukroví nebo jiné koláče. Připravte si palačinky nebo lívance, které marmeládou potřete. Způsobů je spousta.

Černý bez

Jaké druhy bezinek jsou jedlé?

U nás se v přírodě setkáváme pouze s druhem Sambucus nigra – neboli bez černý. V Severní Americe se nachází druh zvaný Sambucus canadensis. Ten u nás bohužel není dostupný. Oba dva tyto druhy jsou jedlé a mají dobré léčivé vlastnosti. Sbírejte ale jen úplně zralé bobule, protože nezralé bobule a také stonky mohou být toxické. Obvykle vyvolávají nevolnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno