Jak určit sever

Při výletech do přírody se může každému snadno stát, že se ztratí. Ať už je špatně značená turistická stezka nebo se prostě jen zamyslíte tak, že cestu přestanete sledovat, hodí se vědět jak zjistit, kde vlastně jste. Spoléhat jen na techniku se nemusí vždy vyplatit, i ta může selhat.

Jednou ze základních znalostí nejen skautů pro přežití v přírodě je umět určit sever. Existuje na to hned několik způsobů, některé z nich možná už znáte, jiné tak známé nejsou. A hlavně záleží na prostředí, denní době a dalších faktorech, který z nich lze využít.

Použijte kompas

Nejjistější a nejjednodušší způsob určení severu pro všechny cestovatele. Rozhodně se vyplatí jej přibalit do batohu, pokud vyrážíte na výpravu do neznámých míst.

Jak poznat sever v lese

Pokud však kompas nemáte, musíte se spolehnout na své znalosti. Les je dobrý pomocník.

Letokruhy na pařezech

Tam, kde jsou letokruhy blíže u sebe a jejich rozestupy jsou menší, je sever.

Lišejníky na stromech

Kúra s lišejníky je tmavší a je orientovaná na severozápad. Odvodit sever je pak už hračka.

Mech

Mech obvykle roste na severní straně, tedy tam, kde je nejméně světla a největší chlad. Na stromech, na kamenech, kdekoliv.

Pavučiny

Naopak pavučiny nejčastěji najdete na přesně opačné straně, tedy na jihu.

Mraveniště

Směrem na sever je mraveniště strmé, naopak na jih klesá pozvolně. Pozor ale na okrajích lesů, tady toto pravidlo nemusí platit a chráněná strana může být natočená směrem od lesa, nikoliv na sever.

V přírodě

Slunce na severu nesvítí, ale sever najít pomůže

Na jaře a na podzim je slunce pravidelně v určitou hodinu na stejném místě. Na východě jej najdeme v 6:00, na jihu v poledne a na západě v 18:00.

Podle toho, jak se otočíte ke slunci, poznáte sever. Pokud vám svítí v pravé poledne do zad, díváte se na sever. Čelem k severu stojíte také v případě, že slunce svítí na váš pravý bok v 6 hodin ráno nebo naopak na levý bok v 18 hodin večer.

Orientace podle slunce je ale jen orientačním odhadnutím směru, přesná je pouze v den jarní a podzimní rovnodennosti.

A co když je pod mrakem?

I když se slunce schová za mrak, rostliny jej pořád dokáží najít. Ideální je, pokud jsou po ruce slunečnice – ty po celý den vždy otáčí svůj květ za sluncem. A pak už stačí postupovat podle předchozího návodu.

Orientace podle hvězd

Tohle už není způsob pro každého. Základem je jasná obloha a také umět najít na obloze Polárku. Od ní si představte kolmici směrem na zem a přesně to je směr, kterým se nachází sever. Neznáte Polárku? Používá se pro ni také název Severka.

Druhou možností je orientovat se podle Velkého vozu. Na obloze je toto souhvězdí snadno viditelné. Najděte na něm dvě hvězdy, které označují zadní část vozu a vzdálenost mezi nimi přibližně 5x vynásobte. Pak byste měli na obloze najít Polárku.

Další způsoby určení severu

Samozřejmě existují i další způsoby, jak určit sever. Nenajdete je ale v přírodě jen tak.

Klacek v zemi

Zapíchněte klacek kolmo k zemi a zaznačte si do půdy konec jeho stínu. Chvíli počkejte, než se stín posune, a poté zaznačte znovu konec stínu klacku. Linií spojte oba konce stínů a stoupněte si na tuto čáru zády ke klacku. Čelem stojíte na sever, po pravé ruce je východ a po levici západ.

Přírodní kompas

Pokud s sebou nemáte kompas, můžete si jej vyrobit. Stačí k tomu zmagnetizovaná jehla. Tu položíte na list a pak opatrně i s listem do misky s vodou nebo na hladinu kaluže. Špička jehly se otočí směrem k severu.

Ručičkové hodinky

Rychlá a jednoduchá metoda, pokud jdou vaše hodinky přesně. Vezměte si hodinky do dlaně tak, aby byly přímo v horizontální poloze a malou ručičku nasměrujte přímo na slunce. Přesně v polovině mezi malou ručičkou a číslem 12 prochází pomyslná osa, která ukazuje na jih. Pokud ale platí letní čas, prochází tato osa mezi malou ručičkou a jedničkou!

Sníh

V případě, že ještě drží nějaké zbytky sněhu, mohou také napovědět. Sníh jako první taje na jižních svazích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno