Jak vyrobit sýrové nitě

Chcete ušetřit za drahé produkty z obchodů? Ukážeme vám, jak vyrobit sýrové nitě snadno a rychle – a nejspíš ještě lepší, než ty kupované. Nechte se inspirovat našimi tipy do kuchyně a překvapte své návštěvy domácími korbáčiky alias sýrovými nitěmi.

Nejtěžší na celém procesu bude asi koupě syřidla. Běžně v obchodech ho neseženete, musíte zamířit do těch specializovaných, nebo se spolehnout na nákup přes internet. Ale jakmile budete mít syřidlo, bude už všechno ostatní hračkou.

Jak vyrobit sýrové nitě – návod přes vařečku

Na vařečce vyráběly sýrové nitě už naše prababičky, takže jde o ověřený a tisíckrát vyzkoušený postup. Pro začátek se ho proto rozhodně přidržíme. K výrobě bude potřeba jen 20 litrů kvalitního mléka, syřidlo, velký hrnec, ocet a vařečka. A jak tedy na to?

Jak vyrobit sýrové nitě

Vezměte dvacet litrů mléka a zahřejte ho asi na 4°C. Nemusí jít o přesnou teplotu, ale pokud si v tomto ohledu nevěříte, vezměte i k ruce teploměr. Jakmile bude vše připraveno, dejte do malé misky syřidlo – postupujete podle návodu, každé syřidlo je jiné.

Už nezahřívejte, nevařte, ale pouze míchejte – cca 2 minuty. Pak mléko přikryjte a nechte odpočívat asi 30 minut. Výsledkem bude syrovátka – nahoře voda, dole pak zajímavé vypadající začínající sýr. Po 30 minutách ho rozkrájejte a znovu přikryjte.

Po dalších 20 minutách vyberte všechny tuhé částí mléka sítkem. Zbytek nechte přejít varem, přilijte půl deci octa a nechte vysrážet. To, co získáte, bude sladký tvaroh alias ricotta. Skvěle se hodí do koláčů a palačinek. Vyberte i ten, a v hrnci vám zbude už jen čistá voda.

Hrudku tvarohu dejte do gázy a nechte 2-3 dny okapat. Zároveň nabude, utvoří se v něm díry a bude chutnat kysele. A to je právě ta surovina, kterou potřebujeme pro výrobu sýrových nití.

Sýrová zkouška

Ukrojte kousek kyselého sýra a přelijte horkou vodou. Měl by jít poté dobře natahovat a tvarovat. Jestliže to nejde, nechte tvaroh ještě chvíli odpočívat. Před vytahováním sýrových nití hmotu dokonale zpracujte v rukách. Mačkejte ji, vytahujte, dokud nebude dokonale hladká.

Z hmoty začněte vytahovat nitě. Musí být hladké a nesmí se drolit. Nitě pořádně vytahujte a pak vložte do misky s hodně slanou vodou. Můžete je namotat na cokoliv, ale nejlépe se vytahují na vařečce, položené přes hrnec.

Ve slané vodě je nechte asi 10 minut, poté musí dobře okapat. Jakmile oschnou, začněte je splétat do větších svazků. Stačí vzít několik nití a svázat je do podoby twisto copu. Sýrové nitě ohněte přes ruku a jednoduše spleťte. Můžete samozřejmě vytváře i složitější copánky – vypadají pak efektně a skvěle se hodí i jako dárek. Zabalte je do celofánu, ozdobte mašlí a máte hotovo. Rozhodně půjde o originální dárek, který jen tak někde neseženete. A určitě zachutnají i vám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno