Jak zamrazit houby

Letos se na tomto poli opravdu urodilo. Lesy jsou plné hřibů, bedel, žampionů, masáků nebo třeba holubinek. A jak tuto báječnou úrodu zachovat do dalších sezón? Dnes se podíváme na to, jak zamrazit houby, aby zůstaly pevné, krásné a plné chuti.

Možná vás to překvapí, ale právě zmrazené houby mají při pozdějším použití v kuchyni nejblíže houbám čerstvým. Můžete je podávat dušené nebo smažené. Hodí se pod maso, dodají plnou chuť omáčkám, ozvláštní zapečené nádivky nebo sváteční koláče. A jak dlouho je mrazit? Hodina je dost. Ale pojďme se na to podívat pěkně podrobně.

Probereme si jednotlivé body pěkně jeden podruhé. Dozvíte se jaké houby lze zmrazit, zda je lepší zmrazit houby celé, nebo je nakrájet, jak je to s úpravou (syrové nebo vařené houby), jak dlouho si mohou v mrazáku uložené houby pobýt a samozřejmě také to, jak je následně použít do dalších pokrmů.

Jaké houby lze zmrazit?

Pro zmrazení jsou vhodné prakticky všechny lesní houby. Musí však být mladé a zdravé. Před zmrazením velmi pečlivě zkontrolujte, zda nejsou jejich kloboučky červivé, naopak čistý okus od slimáka nevadí, pokud ho odkrojíte. Dalším důležitým krokem při přípravě je jejich čištění. K očištění hub můžete použít hrubou stranu houbičky na nádobí. Velmi špinavé kloboučky a nožky pak bez rozpaků omyjte pod tekoucí vodou.

Je lepší zmrazit houby celé, nebo je nakrájet?

Nejlepší je nakrájet houby na kousky, které se vám budou následně dobře používat při vaření, např. na plátky nebo na menší kostičky. Tloušťka těchto kousků také závisí na vašich preferencích. Na proces mrazení to nemá žádný vliv. Větší kousky budou vypadat pěkně v polévce nebo omáčce, menší se zase uplatní v nádivkách nebo náplních do koláčů. Krájejte pouze velké houby, malé lze zmrazit celé. Pokud chcete mrazit žampiony, je vhodné je oloupat, i když to jinak při přípravě jídel oproti zažitým zvyklostem opravdu není třeba. A holubinky nebo bedly je vhodné loupat vždy. Jinak budou jejich klobouky příliš tuhé.

Zmrazujeme syrové nebo vařené houby?

Před zmrazením je dobré houby krátce vařit. To nám umožní skladovat mrazené houby o něco déle, dokonce i do příští sezóny. Po vaření je třeba houby přecedit, nechat okapat a vychladnout.

Jak dlouho můžeme houby ponechat v mrazáku?

Před zmrazením je třeba houby rozdělit na porce. Jednotlivé porce vložte do misek a uložte do mrazničky. Následující den přesypte zmrazené houby do plastového sáčku. Díky tomu můžeme z mrazáku vždy vyjmout jen takové množství, jaké aktuálně využijete.

Je třeba zmrazené houby před použitím rozmrazit?

Zmrazené houby nemusíme rozmrazovat. Okamžitě je můžeme smažit, dusit nebo vařit. Naopak rozmrazením by mohly ztratit svou jedinečnou strukturu a velkou část chuti.

1 komentář

  1. Dobrý den a zdravím všechny houbaře,
    hledal jsem ale nenašel jsem jak dlouho můžou být v mrazáku houby. Mám 12 balíčků naprosto zmražených hub z loňského roku z 10 měsíce r. 2019. Balíčky po 20 dkg. rozdělené po druhu, pravý hřib, hnědý hřib, směs – kozák, křemenáč, podborovák, prostě na polévky. Před zmrazením jsou dobře očištěné a nakrájené, bez úprav zabalené do mikrotenu a odsátý vzduch. Dotaz je, mohu je letos použít na běžné vaření nebo jsou nebezpečné pro zdraví. Srdečně děkuji za odpověď VS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno