Zpracování březovníku obecného

Březovník obecný (latinsky Fomitopsis betulina, dříve Piptoporus betulinus) je houba z čeledi Botryosphaeriaceae. Jedná se o rostlinný patogen, který často můžeme najít na hostitelích z rodu bříza – živí se rozkladem dřevní hmoty těchto dřevin. Březovník se používá pro své silné léčivé účinky s dlouhou historií užívání. Tuto houbu je poměrně snadné identifikovat. Nachází se běžně tam, kde jsou přítomny břízy.

Březovník

Trochu historie

Březovník obecný je houba, jejíž důkazy o používání lidmi sahají do doby před pěti tisíci lety. Vysoko v Alpách bylo nalezeno tělo pastýře, který byl pohřben v ledu. Spolu s ním byl zanedlouho objeven také jeho majetek – vše dokonale zachované. Součástí tohoto majetku byly taktéž dvě houby – troudnatec kopytový (Fomes fomentarius) a březovník obecný (Fomitopsis betulina). Žádná z těchto hub není jedlá, obě mají ale celou řadu léčivých použití.

Účinky březovníku

Tato houba má antibakteriální, antivirové, protizánětlivé účinky, taktéž posiluje imunitní systém. Pokud zvážíme tyto vlastnosti a také strukturu houby, mohli bychom říci, že se jedná o jakýsi „polní obvaz“, který můžeme použít v případě nouze. Avšak výtažky této houby se v moderní rostlinovědě používají také pro přípravu doplňků, které se užívají proti různým nemocem.

Březovník obecný

Sběr březovníku

Tyto houby jsou běžné, téměř tak běžné jako samotné břízy. Může být ale obtížné je sklidit – obvykle se nachází vysoko mimo dosah. Fomitopsis betulina je parazit břízy a napadá stromy, které byly oslabeny chorobami nebo třeba zraněními. Tuto houbu můžeme častokrát najít u nějakého místa, kde je strom poraněn nebo postupuje od poškozené části koruny stromů. Odtamtud putuje dolů po kmeni a pomalu celý strom zabíjí. Někdy je nejjednodušší spatřit houbu na půdě pod břízou, protože infikované větve se lámou a padají.

Kdo si počká…

Infikované stromy je tedy možné odhalit o něco snadněji, než častokrát samotnou houbu. Pokud na takový narazíte, přemýšlejte o něj jako o zdroji této houby. Až houba strom zabije, bude spotřebovávat jeho mrtvé dřevo ještě dlouhou dobu. Během několika let od prvních spadnutých větví sledujte erupce po celém kmeni, jak houba postupuje. S postupem času už budou houby tak nízko, že je budete moci sklidit.

Březovník obecný

Identifikace houby

Březovník obecný roste primárně na stromech rodu bříza. Při identifikaci jakékoli houby nezapomeňte jako vždy zkontrolovat více zdrojů. Obecně mají tyto houby tvar ledviny nebo půlkruhu. Ke stromu jsou připojeny přímo kloboučky – někdy ale mají krátkou úzkou stopku. Mladé houby jsou o něco kulatější, protože právě praskají kůrou stromu. Jejich povrch se mění od bílé přes šedou až po hnědou a mezi nimi se vyskytují různé světlé odstíny. Povrch je pokryt velmi malými póry, které jsou jen stěží viditelné, a obvykle mají bílou až šedou barvu.

Skoro jako polystyren

Houba je velice lehká – pokud ji odříznete a podržíte v ruce, budete mít pocit, že držíte kus polystyrenu. Také po rozkrojení je houba uvnitř suchá a má houbovitou strukturu, která opět připomíná polystyren. Barva hub uvnitř je obvykle bílá (i když někdy ne úplně čistě bílá).

Březovník obecný

Použití březovníku

I když se březovník obecný používá v lidovém léčitelství již tisíce let, obstojí také v moderním vědeckém testování? Ve skutečnosti obstál poměrně dobře. Farmakologické studie poskytly důkazy podporující antibakteriální, antiparazitární, antivirové, protizánětlivé, protirakovinné, neuroprotektivní a imunomodulační účinky přípravků F. betulina. Byly izolovány biologicky aktivní sloučeniny, jako jsou triterpenoidy. Houba je také zásobárnou cenných enzymů a dalších látek….

Není to přímo jedlá houba

Březovník nepovažujeme za úplně „jedlou“ houbu, to je ale jen proto, že je to podobné jako jíst polystyren. Obvykle tuto houbu sušíme a připravujeme z ní čaj nebo dokonce alkoholový extrakt (tinkturu). Právě ta podivná struktura, která nám ztěžuje konzumaci houby, je prospěšná, když houbu použijeme jako obvaz na rány. Vyřezáním proužků dužiny těsně pod povrchem pórů houby takové obvazy získáte a můžete je použít na řezy a poranění, která utrpíte například při procházce v lese.

Březovník obecný

Praktická využití houby

Kromě léčebných použití tato houba další praktická využití. V historii se tato houba používala jako nástroj k ostření žiletky nebo čepele. Sušenou houbu lze taktéž použít jako troud pro zapálení ohně. Sušená houba snadno přijme jiskry, což vám umožní zapálit oheň. Historicky se této vlastnosti používalo k přepravě ohně, protože jakmile se houba zapálí, bude hořet hodiny, ne-li dny.

Sušení březovníku

Po sklizni nakrájejte plodnici na tenké plátky a usušte ji stejně, jako byste sušili jiné houby. Ideální je použít sušičku na 40 až 50 °C – na druhý den již bude vše hotovo. Jakmile jsou houby usušené a mají pokojovou teplotu, rozemelte je v mlýnku na kávu na prášek. Ten je pak možné používat jako čaj, přidat do jogurtu, nebo z něj vyrobit tinkturu. Někteří užívají přímo prášek samotný – je ale potřeba jej co nejrychleji spolknout, protože na začátku má příjemnou houbovou chuť, později ale chutná hořce. Podáváme jednu čajovou lžičku denně.

Březovník obecný

Tinktura z čerstvé houby

Tinkturu ale lze připravit taktéž z čerstvé houby. Nakrájejte plodnici na tenké plátky a vložte je do uzavíratelné sklenice. Zalijte je vysokoprocentním alkoholem tak, aby byla houba zcela ponořená, a nádobu uzavřete. Nechte luhovat několik týdnů a poté slijte do tmavé uzavíratelné lahvičky. Užívá se jedna čajová lžička dvakrát denně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno