Jak zpracovat klouzky?

Klouzek (Suillus) je houba, která náleží do čeledi slizákovitých (Gomphidiaceae). Najdeme jej obvykle ve spojení s jehličnatými stromy. Pro klouzky je typický slizký klobouk, a to i za suchého počasí. Výjimkou je klouzek strakoš, který má šupinatý a suchý klobouk. Slizkou vrstvu můžete z houby ve většině případů sloupnout, takže bychom se jí neměli obávat. Hůře to jde u hub, které byly vystaveny slunci.

Jsou klouzci jedlí?

Klouzek je houba, která se všeobecně považuje jako jedlé. Někteří ale tvrdí, že na tyto houby bychom měli být opatrní. Důvodem je to, že před konzumací je třeba ji oloupat. Pokud bychom klouzek snědli i se slizkým obalem, mohli bychom trpět žaludečními nevolnostmi. Obvykle se tak děje pouze u citlivějších jedinců.

Klouzci

Jak vyčistit klouzek?

Když si klouzky přinesete domů, měli byste se do jejich zpracování pustit co nejrychleji. Pokud je necháte byť jen jediný den, zestárnou. A také zaschnou, takže může být problematičtější sloupnutí jejich kluzké vrstvy. V první řadě odstraňte třeň houby, spodní části odřežte. Právě v tomto místě je totiž nejvíce nečistota larev hmyzu.

Jak na slizkou vrstvu?

Slizkou vrstvu klobouků doporučujeme oškrábnout nožem nebo otřít papírovými kapesníčky už v lese. Ukládejte je zvlášť od ostatních hub, abyste je neznečistili. Pokud slizkou vrstvu ponecháte na houbách s rozhodnutím očistit ji až doma, riskujete, že si přiděláte práci. Na sliz se totiž snadno lepí nečistoty, takže práce bude dvojnásobná. Obzvláště u drobných klouzků může být tato práce velmi zdlouhavá. Při čištění je vhodný houbařský nůž se štětečkem a čisticími ozuby.

Klouzek obecný

Sušené klouzky

Pokud máte příliš velkou úrodu, můžete klouzky nasušit. Jsou skvělé zejména v polévce nebo v omáčkách. Nakrájejte houby na plátky a vysušte v sušičce na 45 °C. Než se klouzci dobře vysuší, může to trvat pár dní. Ještě delší sušení je při pokojové teplotě. I tentokráte je nakrájejte na několikamilimetrové houby. Rozložte na pečící papír tyto plátky tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Jejich sušení urychlíte, když je umístíte v blízkosti radiátoru. Usušené houby skladujte v suchu.

Mražení klouzci

Klouzci se dají také mrazit. Stačí je pět minut tepelně zpracovat (povařit, restovat apod.) a po vychladnutí vložit do sáčku a poté do mrazáku. Klouzci nepatří mezi pevné houby, vyplatí se je kombinovat s tužšími druhy hub, aby nevznikla kaše.

Klouzek zrnitý

Naložený klouzek

Klouzky je možné také nakládat. Nálev můžete využít jakýkoli, který používáte na jiné houby, nebo klouzky vyrovnané ve sklenici jednoduše zalijte nálevem na okurky. Předtím je však ještě povařte 15 minut. Přidat k nim můžete i jinou zeleninu, jako například trochu mrkve nebo dokonce papriky.

Zapečení klouzci s máslem, petrželkou a strouhankou

Pro okamžité zpracování klouzků si můžete připravit tyto jednohubky nebo chcete-li chuťovky. Budete potřebovat 7 mladých klouzků, ideálně s kloboučky ještě neroztáhnutými, aby se dali lépe plnit. Připravte si asi 6 lžic strouhanky (může to být i panko strouhanka) a opékejte ji na velmi mírném plameni dozlatova. Oloupejte půl stroužku česneku a nasekejte jej najemno. Spolu se 4 lžícemi nasekané petrželky je zapracujeme do 2,5 lžic másla pokojové teploty. Přidejte také sůl a pepř. Klouzky si rozdělte do formiček na muffiny nebo pokud máte, tak do ještě menších formiček. Rozdělte mezi ně máslo a posypte strouhankou. Pečte na 180 °C asi 10 až 15 minut. poté vyjměte z trouby a ihned podávejte.

Klouzek zrnitý

Čerstvé houbové máslo

Budete potřebovat 750 g hub (včetně klouzků) a celkem 250 g másla. Navíc budete potřebovat 4 lžíce másla. Nechte je rozpustit a přidejte nasekané houby, sůl a pepř podle chuti. Restujeme do měkka. Poté houby vyjmeme a v jejich výpeku orestujeme najemno nakrájenou malou šalotku. Jakmile jsou dosklovita vlijte na pánev trochu brandy nebo koňaku a flambujte. Až oheň dohoří, odstavte a spolu s houbami dejte do mixéru. Rozmixujte na pyré. Po vychlazení na pokojovou teplotu směs zapracujte do másla (taktéž pokojové teploty). Přidat můžete bylinky podle chuti v množství 1 lžíce.

Máslo, které okamžitě nespotřebujete, zmrazte ve formách na let a poté vyndejte a uložte do mrazícího sáčku. Budete mít tak máslo vždy připravené k použití. Můžete přidat takové bylinky, jako je tymián či petrželka.

Toto máslo může mít mnohá použití. Upotřebíte jej například na blanšírovaných zeleninových pokrmech či zeleninových polévkách. Dejte si ale pozor na jeho množství, stačí opravdu trošku. Můžete položit trochu másla na čerstvě grilované steaky a nechat rozpustit. Použít je můžete také do rizota či těstovin. Máslo lze použít k zahuštění omáčky nebo omáčky na pánvi.

Klouzek

Houbové karbanátky

Pokud máte rádi masové karbanátky a také houby, můžete si připravit kombinaci obojího. Očistěte si klouzky, abyste jich získali 200 g. Nakrájejte na jemno a poduste je s kmínem a solí do měkka. Necháme vychladnout. Poté houby smícháme s 500 g mletého masa (mix hovězí a vepřové), přidáme 1 vejce, majoránku podle chuti a 3 utřené stroužky česneku. Pořádně promícháme. Pokud se směs zdá příliš řídká, přidávejte postupně strouhanku – přidat můžete až jednu hrst. Ze směsi tvoříme karbanátky, které obalujeme ve strouhance.

Můžeme je osmažit na oleji z obou stran dozlatova, nebo je připravit v troubě. Tu si předehřejte na 200 °C. Karbanátky naskládejte na plech vyložený pečícím papírem v dostatečných rozestupech a pečte asi 20 minut. Můžete je lehce zastříknout olejem pro lepší barvu. V polovině pečení je obrátíme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno