Jak zpracovat pýchavku

Jde o velmi zajímavé a chutné houby, které si v zásadě nejde s ničím splést. A jak zpracovat pýchavku? Podíváme se na recept z těch drobných i na to, jak si poradit s nádherným vatovcem, jehož kulaté halvy vykukují v posledních letech na loukách stále častěji.

Pýchavky se vyskytují po celou houbařskou sezónu a to opravdu všude – v lesích, na zahradách, na loukách, na okraji polí a leckdy i v městských parcích. Vadí jim jen velké sucho, jinak porostou zcela nerušeně opravdu skoro kdykoli a kdekoli. A mají i další výhody – nemůžete si je s ničím splést a ty jedlé poznáte snadno. Stačí je doma rozkrojit. Pokud je dužina bílá, je všechno v pořádku. Jakmile se však začne zbarvovat dožluta nebo je dokonce hnědá, není už taková pýchavka ke konzumaci vhodná.

Jak ji zpracovat

Pokud nasbíráte malé pýchavky, nebojte se je podusit v troše horké vody, jen tak s trochou soli. Následně se hodí třeba jako skvělý doplněk pod maso, do polévek, do zeleninových směsí, nádivek, slaných koláčů apod. Jen pozor – jsou velmi aromatické a vaření jejich nádhernou vůni ještě zvýrazní. Raději s nimi tedy šetřte a k větším dávkám se popracujte postupně.

Dušené pýchavky lze také bez obtíží zamrazit. Opět stačí podusit v trošce vody, nechat vychladnout a po malých dávkách vložit do igelitových pytlíků. Opravdu nic na tom není. V mrazáku vydrží houby takto zpracované i rok a odebírat je můžete vždycky přesně v takové porci, jakou potřebujete. Rozhodně se vyhněte pokušení mrazit pýchavky ve velkých celcích, které následně necháte povolit, odeberete potřebné množství a zbytek hub znovu zmrazíte. Takovéto houby nejenom rychle ztrácejí svou jedinečnou chuť a vůni, ale také v nich může dojít k přemnožení patogenních mikroogranismů.

Co si počít s nasbíraným vatovcem?

Vatovec obrovský patří k žádaným houbařským úlovkům. Může dosáhnout klidně velikosti fotbalového míče a vydá na vydatný oběd celé rodině. Zdaleka nejlepší jsou z něj řízky, připravovované v klasickém trojobalu. Ovšem použijete-li malou vychytávku, budou ještě chutnější.

Nejdříve vatovec omyjte a odřízněte část, přisedající k zemi. Pak ho nakrájejte asi na dva centimetry dlouhé plátky. Ty oloupejte – kdybyste to udělali předtím, houby by se vám velmi špatně krájely.

Plátky obalte v klasickém trojobalu, ovšem s malým trikem. Nejdřív použijte hladkou mouku, do které jste přimíchali trochu nastrouhaného kvalitního sýra a teprve poté pokračujte vajíčkem a strouhankou. Vatovec po sýru přirozeně chutná a tento trik zmíněný aspekt ještě zvýrazní. Řízky z vatovce následně smažte v rozpáleném oleji, nechte dobře okapat na ubrousku od přebytečného oleje a podávejte s bramborem a zeleninovým salátem. Jen se po nich zapráší, uvidíte. Patří k nejchutnějším houbovým specialitám vůbec!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno