Krnov a okolí aneb Víkend ve Slezsku

Tři rozhledny lze za prodloužený víkend navštívit. K tomu dominantní poutní místo, zříceninu hradu, židovskou synagogu a pozoruhodně krásné město posazené v půvabně zvlněné krajině. Při dobrém výběru mohou být bonusem ještě kulturní akce pořádané pro širokou veřejnost. Všechna ta superlativa se vztahují ke Slezskému Krnovu a k jeho okolí. Krnovsko je region, který stojí zato poznat.

Krnov, pohled od Bezručova kopce

Krnov se nachází ve Slezsku (Moravskoslezský kraj, okres Bruntál), při samé hranici s Polskem. Krnov je město skutečně krásné a jeho mírně zvlněné okolí je jako stvořené k pěším výletům. Aby turista zúročil překonanou vzdálenost a měl čas všechny zajímavosti si prohlédnou, je vhodné naplánovat výlet do Krnova třeba na víkend prodloužený státním svátkem nebo jedním dnem dovolené.

Asi nejdůležitějším, a proto prvním krokem by mělo být zajistit si v Krnově ubytování. Ve městě sice fungují hotely a penziony, ale dost často jsou dopředu obsazené. Informace o možnostech ubytování lze nalézt například na webových stránkách města. Cena za jednu osobu začíná na asi 250 korunách (penzion s vlastním parkovištěm), ale záleží na požadavcích turistů.

Do Krnova je možno dostat se vozem, autobusem nebo vlakem. Autem cesta čítá:

  • z Prahy 283,
  • z Brna 152,
  • z Olomouce 78,
  • z Ostravy 56
  • a ze Žiliny 158 kilometrů.

Vlakem se cestuje do Olomouce a dál po přímé trati až do Krnova (Olomouc – Ostrava Svinov). Jízda touto tratí je sama o sobě výletem, krajina kolem je rozmanitá, s poutavými výhledy.

Prohlídka Krnova začíná

Přijedou-li turisté vlakem, už cestou od nádraží Mikulášskou ulicí směrem do města začíná jejich exkurze po krnovských architektonických skvostech.

Krnov, palác Silesia, bývalá textilní burza

Prvním z nich je secesní Palác Silesia (latinsky Slezsko), který byl roku 1907 postaven jako textilní burza mezinárodního významu. Krnov v té době zažíval boom textilní výroby. Pár desítek metrů dál k městu proti sobě stojí unikátní městské divadlo ve stylu německého expresionismu a přes ulici v parčíku novogotický evangelický kostel s barevnou, ornamentálně vykládanou střešní krytinou. Obě stavby mají statut kulturní památky.

Mikulášská ulice ústí do náměstí Hrdinů s dominantní stavbou v historizujícím stylu. Byla vystavěna jako nemocniční pojišťovna s replikou staré radniční věžičky (dnes poliklinika). Východní frontu náměstí uzavírá důstojné staré gymnazium a škola. Parter náměstí oživují moderní plastiky (v noci tlumeně svítí) a sochy klasiků.

Krnov, arkádová zeď, kostel sv. Martina

Náměstí volně přechází k prostranství s Neptunovou kašnou a renesanční arkádovou zdí s lunetovým cimbuřím. Je zbytkem původního opevnění města. Pohled uzavírají dvě 67 metrů vysoké věže nestejného tvaru kostela svatého Martina. Turista sotva přijel, ještě se jen „rozkoukává“, ale v sobotu může v době od 10:00 do 12:00 hodin na věže vystoupat.

Krnov, radnice

Krnovské náměstí. Tak to se hned tak nevidí

Od kostela vede cesta na krnovské náměstí. A to je teprve něco. Ačkoliv bylo stavěno v různých obdobích, je harmonicky sjednoceno v jeden celek. Převládající zelená a starorůžová barevnost vychází z barev novobarokní radnice (růžová, s pestře vykládanou krytinou střechy) a k ní přiléhající zelené budovy spořitelny. Barevně ladí i keře a květinová výsadba.

Turista přejde křížem náměstí do Opavské ulice, kde je sídlo městského informačního střediska. Tam získá potřebné informace a tiskový materiál zdarma, tipy na stravování, zjistí otevírací doby či se dozví o právě konaných akcích ve městě.

  • Zbytek prvního dne návštěvník asi věnuje ubytování se a pak další prohlídce města.
Krnov, židovská synagoga

Synagoga, která přestála válku

V Soukenické ulici je k vidění i prohlídce novorománská židovská synagoga z roku 1871, která jako jedna z mála přestála nacistickou okupaci bez úhony.

Po odbočení ze Soukenické vpravo do Hlubčické se dojde k Flemmichově vile. Neoklasicistní rezidenci si nechal v roce 1914 postavit krnovský textilní továrník Theodor Flemmich. V současné době je majitkem města. Ve vile je muzeum a slouží k pořádání kulturních akcí, především podporujících česko-polský příhraniční cestovní ruch.

Krnov, renesanční pevnostní zámek

Ve středu města je k vidění renesanční pevnostní zámek. A to by pro první den mohlo stačit.

Den druhý: Poutní místo a dvě rozhledny

Druhý den se turisté mohou nasnídat v některé z příjemných jídelen (třeba na náměstí) a pak se vydají na celodenní výlet. Prvním bodem bude výrazná dominanta města – vrch Cvilín. Z města se k němu dojde po zelené turistické značce. V jeho úpatí kolemjdoucí nepřehlédne výstavný secesní objekt bývalého Střeleckého domu. Nyní slouží dětem jako středisko volného času.

Cvilín. Poutní chrám a rozhledna

Dvě stě dvacet dva schody stoupají alejí k poutnímu kostelu Panny Marie Sedmibolestné. Ale na Cvilíně nejsou jen církevní objekty. Jen pár kroků od chrámu se vypíná druhá do daleka viditelná stavba – kamenná rozhledna z roku 1903.  Denně otevřena bývá jen od června do září (10 až 17 hodin). Romantická rozhledna je 29 metrů vysoká a  vystoupí se na ni po 144 schodech. Je z ní výhled na Krnov s Petrovým rybníkem, na hřeben Hrubého Jeseníku a nejvyšší vrcholy Beskyd. Rozhledna má turistickou známku.

Rozhledna, kubistické mauzoleum

Stále po zelené značce se dojde ke hradu Cvilínu (také Šelenburku). Jsou to jen rozvaliny, ale lze si je volně prohlédnout. Příjemně členitá lesní cesta vedoucí kolem dvou rybníků (stále zelená značka) náhle vyústí na malebný palouk se stylovou restaurací. Ještě větším překvapením je pozoruhodná kubistická rozhledna z roku 1913. Kolik je u nás rozhleden v tomto stylu? Tato jediná? Zajímavá je i její historie. Nad obcí Úvalno byla postavena jako mauzoleum regionálně významného rodáka Hanse Kudlicha, po němž nese jméno. Z rozhledny je vidět nedaleká zřícenina Šelenburku, Cvilín a Krnov. Druhý plán tvoří Jeseníky, Polsko, Opavsko a Beskydy.

Restaurace s venkovními lavicemi vyřezaných ve tvaru podivuhodných zvířat poskytne občerstvení. Po modré značce dojde turista k vlakové zastávce v Úvalnu (1,5 km), odkud se vlakem vrátí do Krnova. Cesta měřila asi deset kilometrů, ale je nutno počítat se zdržením prohlídkami památek a rozhleden.

  • Den v Krnově ještě nekončí a může se stát, že se bude večer ve městě konat nějaký program.

Den třetí: Rozhledna Ježník

Také třetí krnovský den může být ve znamení turistiky a rozhledny na vrchu Ježníku. Z Krnova se turisté vydají po Albrechtické ulici. Za tratí se napojí na červeně značený místní okruh. Cesta vede přes Ježník, bývalé letovisko krnovské „honorace“ s mnoha výstavnými vilkami z doby největší krnovské prosperity.

Krnov, pohled na město z rozhledny Ježník

Nová rozhledna jako stará

Značená cesta odbočuje vpravo vzhůru k Vyhlídce, na níž byla roku 1894 postavena dřevěná rozhledna. Zub času ji zničil, a tak byla podle dobových fotek v roce 2001 postavena její replika. Je z ní výhled na město Krnov, Hrubý Jeseník, Město Albrechtice, Chomýž a Polsko.

Na zpáteční cestě je k vidění kdysi luxusní lázeňský hotel a plicní sanatorium z roku 1932. Objekt dnes zeje prázdnotou a chátrá. U sanatoria se odbočí na modrou turistickou značku. Příjemná lesní cesta zavede k mohyle na Bezručově vrchu, odkud je utěšený pohled na Krnov. Od mohyly cesta klesá do města. Přes mostek nad železniční tratí vede k nádraží. Zde je možno zakončit celý krnovský výlet, nasednout do vlaku a odjet domů.

Mohlo by vás zajímat

  • S historií města je možno důkladně se seznámit v několika kapitolách na oficiálních stránkách města Krnova www.krnov.cz/historie-krnova/d-1003/p1=21389.
  • Seznam a data významných akcí konaných v Krnově je na www.krnov.cz/vyznamne-akce-mesta/ms-20687/p1=20687
  • Přehled kulturních akcí pořádaných v Krnově je na stránkách www.krnov.cz/kultura/ms-20698/p1=20698
  • Seznam všech památek ve městě je na www.krnov.cz/pamatky-a-atraktivity/ms-20709/p1=20709

Foto: (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno