Domů Pěší turistika Kam na maškarní průvody v roce 2022

Kam na maškarní průvody v roce 2022

Jestliže to společensko-epidemiologická situace dovolí, měsíc únor nabízí zajímavé cíle rodinných výletů. A to na rustikální slavnosti konané při příležitosti masopustních obchůzek. Masopustní obchůzky se konají v obcích s delší tradicí této akce, ale míst maškarními průvody stále přibývá. Nabízíme stručný (a jistě neúplný) přehled míst, kde jsou maškarní průvody zatím zařazeny do kulturního plánu obce.
Že se vše může změnit, ani pořadatelé nevylučují.

Maškarní průvod na Hlinecku. Foto: Marek Nečina, Chrudim

Masopust, maškary, maškarádi

Původ této lidové slavnosti, jež měla zajistit zdraví, plodnost, úrodu, a uvítat přicházející jaro, sahá až do předkřesťanských dob. Novodobá tradice obchůzek je pak doložena v první polovině 19. století.

Během masopustu, konaného obvykle v únoru o víkendu před popeleční  středou, obchází stejně jako před staletími průvod masek vesnicemi. „Mluvčí“ průvodu, zvaný laufr, přitom vždy žádá o povolení obec i majitele jednotlivých stavení. Během zastávek účastníci průvodu zpívají  a konzumují nezbytné pohoštění. Podle dávných a ustálených pravidel kráčí vždy v průvodu kobyla, procesí uzavírá ras. Dalšími postavami jsou také turci, ženuška, kominíci,  slamění, a další.

Maškarádi na seznamu UNESCO

Masopustní průvody s maskami na Hlinecku je folklórní tradice ve východních Čechách, roku 2010 zapsaná na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO. Komise UNESCO při svém výběru zhodnotila, že v několika obcích v mikroregionu Hlinecko (Studnice, Vortová, Hamry a místní část Hlinska Blatno) se masopustní průvod zachoval v téměř autentické podobě.

Maškarní průvod na Hlinecku (UNESCO). Foto: Marek Nečina, Chrudim

Kam na maškarní průvody- masopust 2022

 • České Budějovice: Masopust v Českých Budějovicích – masopustní koleda 1.3. Masopust v Českých Budějovicích – masopustní koleda Statutární město České Budějovice připravuje již 31. ročník masopustní průvod, který se uskuteční 1. března.
 • Český Krumlov: Krumlovský masopust 2022 26.2. – 1.3., Krumlovský masopust 2022. Pojďme si znovu připomenout tradice masopustního veselí. V programu nebude chybět pravá masopustní veselice ani masopustní průvod městem.
 • Hlinecko: Masopust v areálu Veselého Kopce, 5.2. Masopust v areálu Veselého Kopce.Tradiční masopustní obchůzka v areálu Veselého Kopce.
 • Hlinecko: Masopustní obchůzky ve Studnicích 26.2. Masopustní obchůzky ve Studnicích. Jižně od města Hlinska na Českomoravské vysočině se nachází obec Studnice. Z poklidného života je malá víska každoročně vytržena masopustním veselím, které bylo roku 2010 zapsáno na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině
 • Hlinecko: Staročeský masopust Hamry 2022,  12.2. Staročeský masopust Hamry 2022, Prožijte na českém venkově tradiční masopustní veselí, chráněné značkou UNESCO! Hamry u Hlinska patří k obcím, kde se ještě udržel zvyk staročeských maškar, které se konají jednou v roce na závěr církevního období, kdy se odděluje čas zvaný masopust.
 • Hlinsko: Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině. Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.
 • Hlinsko: Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka. Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.
 • Hustopeče: Hustopečský masopust 2022,  5.2. Hustopečský masopust 2022. Hustopečský masopust můžete zažít v plné parádě v sobotu 5. února 2022 od 10 hod. Akce se koná Na Turhandlích v Hustopečích (ul. Na Hradbách).
 • Jílové u Prahy: Jílovský masopust, 29.1. Jílovský masopust. Tradiční zábavní akce pro celou rodinu se odehraje v Jílovém u Prahy v sobotu 29. ledna. Masopust je v Jílovém u Prahy den plný veselí, zábavy, dobrého jídla, pití, hudby a tance.

 • Josefov: Josefovský masopust 2022, 26. 2. 2022, Pátý ročník masopustu v pevnostním městě Josefově. Součástí celodenního programu je pestrobarevný průvod městem, požehnání průvodu velitelem pevnosti i slavnostní střelba, řemeslný jarmark s tradičními masopustními pochutinami, lokální pivo „Josefovský Šancovák“, soutěž o nejlepší koblihy, hra pro malé i velké, sklizeň jitrnic a další doprovodný program v unikátních kulisách pevnostního města Josefova.
 • Kaňkov (Mostecko): Kaňkovský masopust 2022, 19.2. Kaňkovský masopust 2022. Masopust zahájíme v 9:30 hodin před bývalou radnicí, k tomu nám bude hrát hudba staročeské písně.
 • Kouřim: Masopust v kouřimském skanzenu, 27.2. Masopust v kouřimském skanzenu. Pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka doprovázený hudbou a tancem projde skanzenem třikrát za den. Mezi obchůzkami si dáte zabijačku a koblihy, vše zapijete likéry z Kouřimi, drobotina si vyrobí laufrovský klobouk. Pak si zapráskáte bičem a poslechnete si, jak to o masopustu bývalo kdysi.
 • Máslovice (Praha východ) Máslovický masopust se zabijačkou, 29.1. Máslovický masopust se zabijačkou. Zabijačka na návsi, prodej čerstvých zabijačkových dobrot, teplé nápoje, soutěž v pojídání jitrnic, průvod masek obcí s hudbou.
Mikulov, Jihomoravský kraj
 • Mikulov: Fašank v Mikulově, 26.2. Fašank v Mikulově. Tradiční fašank v Mikulově.
 • Milevsko: Milevské maškary 2022, 25.2.26.2. Milevské maškary 2022. Milevské maškary se právem pyšní zapsáním mezi nejvýznamnější lidové tradice na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky nebo zápisem do České knihy rekordů jako největší masopustní průvod. 160. ročník. „Jaké budou letošní maškary zatím nevíme. Víme však, že je nebude možné uskutečnit v obvyklé formě, s velkým průvodem, mnoha návštěvníky a bohatým doprovodným programem. Na finální verzi letošního ročníku se stále pracuje, o všem vás budeme brzy informovat,“ píšou na svém webu pořadatelé.
 • Milevsko: Muzeum milevských maškar. Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje dějinám zdejší národopisné tradice – maškarních průvodů. V Milevsku se tyto průvody ve větším formátu datují už od roku 1862 a v současnosti jsou milevské maškary největším masopustním průvodem.
 • Olomouc: Olomoucké masopustní veselí. Masopustní veselí v centru Olomouce.Těšit se můžete na masopustní jarmark, zabijačkové a další masopustní speciality a další.

 • Praha: Ctěnický masopust, 20.2. Ctěnický masopust. Zveme vás do Zámeckého areálu Ctěnice na oslavu masopustu.
 • Praha: Ďáblický Masopust,  19.2. Ďáblický Masopust. Tradiční Masopust ve Starých Ďáblicích (Praha 8) s průvodem masek, dobrým jídlem, pitím, veselím.
 • Praha: Jihoměstský masopust 2022, 26.2. Jihoměstský masopust 2022. Připojte se k oblíbenému průvodu masek s kapelou a potkejte se s medvědářem, nevěstou a ženichem, slaměným i kominíkem, a dokonce i se skutečným Masopustem.
 • Praha: Letenské prase 2022, 22.1. Letenské prase 2022. Zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality můžete v rámci akce Letenské prase aneb zabijačka v muzeu.
 • Praha: Letenský masopust 2022, 26.2. Letenský masopust 2022. Specifikou sedmičkového masopustního průvodu je „obchůzka“ maškar po kulturních institucích, kde je čeká „kulturní pohoštění“. Maškary budou mít volný vstup do expozic NTM, NZM, Vodárny, Muzea kávy a Galerie Scarabeus s expozicí loutek.
 • Praha: Vepřobraní aneb vepřové hody na Smíchově, 26.2. Vepřobraní aneb vepřové hody na Smíchově. Vepřové hody pod otevřenou oblohou na Smíchovské náplavce.
Příkazy, Olomoucko, Hanácké muzeum
 • Příkazy: Ostatke na Hané, 19.2. Ostatke na Hané Masopustní veselí, předávání ostatkového práva, nabídka zabíjačkových výrobků.
 • Rokytnice nad Jizerou, Pašeráckej vejkend v Rokytnici nad Jizerou, 18.2.- 19.2. Pašeráckej vejkend v Rokytnici nad Jizerou. Přijďte se vrátit do dávných dob a pozdravte se s přáteli u pravé Krkonošské zabíjačky, jitrničky či voňavého ovárku. Tak jako každou zimu, tak i během únorového pátku nás přijdou pozdravit na Dolní náměstí pašeráci s lyžníky.

 

Český ráj, Dlaskův statek
 • Turnov: Masopust na Dlaskově statku, 12.2. Masopust na Dlaskově statku. V sobotu 12. února se na Dlaskově statku v Dolánkách uskuteční tradiční masopustní veselí. Všichni zúčastnění mohou ochutnat zabíjačkové pochoutky, popít nápoje alkoholické i nealkoholické a především se mohou těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů.
 • Uherskohradištsko: Fašank Strání – festival masopustních tradic,  25.2. – 1.3. Fašank Strání – festival masopustních tradic. Ve Strání na Uherskohradišťsku je opět připraven Festival masopustních tradic. Symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc.
 • Ústí nad Labem: Masopust v Ústí nad Labem,  26.2. Masopust v Ústí nad Labem. Srdečně vás zveme na Masopust do Ústí nad Labem.
 • Valtice: Fašank ve Valtickém podzemí,  12.2. Fašank ve Valtickém podzemí. Přijeďte si užít jedinečnou atmosféru valtického fašanku, ochutnat masopustní a zabíjačkové speciality a vína z vinařství Annovino. Cimbálová muzika Vám zpříjemní večer ve Valtickém Podzemí, které je součástí tradičního valtického fašanku s pochůzkou a se zastaveními.
 • Zadní Třebaň (Berounsko) Poberounský masopust v Zadní Třebani, 26.2. Poberounský masopust v Zadní Třebani. Jedna z největších a kulturním programem nejbohatších akcí svého druhu v celém Středočeském kraji
 • Zubrnice (Ústí nad Labem): Masopust v Zubrnicích,  19.2. Masopust v Zubrnicích. Masopustní průvod masek obcí Zubrnice s folklorním souborem DYKYTA z Krásné Lípy.
 • Žďár nad Sázavou: Masopustní gastrovečer, 26.2. Masopustní gastrovečer. K únoru patří masopust… A k masopustu lahodné pochoutky, dobré pití a cimbálová muzika. To vše si můžete užít během zámeckého Masopustního gastrovečera s luxusní degustační večeří o šesti chodech.

Zdroj: S využitím kudyznudy, wikipedie a stránek příslušných obcí, sportuj.com.

Foto: Marek Nečina, pl

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno