Broumovsko: Kraj klášterů a tajuplných pískovcových věží

Řeholníci, poustevníci, skalní lezci. Kláštery, textilní továrny vyhlížející jako gotické stavby, skalní věže a skalní sluje. Takové jsou obvykle představy o Broumovsku. Až na ty poustevníky se skutečnost příliš neliší. Krajina je stejná, jak ji v mnoha svých dílech popisoval Alois Jirásek. Broumov a Broumovsko je zajímavou lokalitou pro jednodenní i vícedenní výlety nebo pro aktivní dovolenou.

Broumovsko: Územní výspa na severovýchodě Čech

Broumovsko je jedním z regionů, kde prý „lišky dávají dobrou noc“.  Když se podíváme na mapu, úsloví pochopíme.

  • Broumovsko se nachází v Královéhradeckém kraji, severovýchodně od Náchoda.
  • Je to enkláva vybíhající do Polska (Broumovský výběžek).
  • Broumovskem protéká řeka Stěnava. Pramení v Polsku nedaleko českých hranic a je to říčka mediálně známá – často se rozvodňuje.
  • Jen pět aglomerací na Broumovsku má statut města;
  • leží zde 28 obcí;
  • žije tam přibližně 30 000 obyvatel.
  • Nejvýše položeným místem regionu je Ruprechtický špičák v Javořích horách (880,5 metrů nad mořem).
  • Na území Broumovska se nachází množství různě chráněných přírodních lokalit.

Jak se na Broumovsko dopravit

Na Broumovsko se turisté mohou nejsnadněji dopravit autem nebo linkovými autobusy, a to po silnici druhé třídy číslo 303 spojující Náchod, Hronov, Polici nad Metují a Broumov.

Autobusem lze do Broumova jet přes Hradec Králové (přestup).

Cestování vlakem je sice také možné, ale poněkud komplikované častými přestupy. Železniční trať číslo 026 z Týniště nad Orlicí do Meziměstí a dále do Broumova. Jinou variantou je trať číslo 047 spojující Teplice nad Metují a Trutnov nebo přes Českou Skalici.

  • Portál IDOS najde spojení v požadovaném čase.
Náměstí v Broumově.

Atributem Broumova je benediktinský klášter

Přirozenou i úřední metropolí regionu je město Broumov. Jeho slávu zajistil nejstarší mužský řeholní řád na území Čech – břevnovští benediktíni. Od druhé poloviny 13. století zde byl budován klášter, který získal podobu i funkci dokonalé pevnosti. Dnes je rozsáhlý broumovský klášter zpřístupněn turistickým návštěvám (průvodcem památkou bývá i převor kláštěra). Turisty zajímá mimo jiné i unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Broumovský klášter je rovněž místem různých kulturních akcí (výstavy, koncerty…).

  • V letech nedávno minulých se klášteru dostalo nové popularity. Byl nejen místem děje, ale také místem natáčení některých scén v trojdílné mysteriózní kriminálce Ďáblova lest. (V  premiéře vysílala Česká televize na přelomu února a března 2009. Scénář Arnošta Vašíčka natočil režisér Jiří Strach.)
Rozsáhlý broumovský klášter je zpřístupněn turistickým návštěvám.

Symbióza sakrálních staveb a fabrik

Pro Broumov je typické mísení sakrálních stylů a rozvoje českého a německého průmyslu. K vidění je množství zajímavých objektů: kostely, bývalý klášterní pivovar, zahrady, textilní fabriky v pseudohistorických slozích konce 19. století.

V Broumově má starou tradici pivovarnictví. Dodnes ji udržuje pivovar v Broumově-Olivětíně. Založili jej benediktini a až do roku 1948 nesl jméno řádu. Pivovarská výroba sleduje trendy doby, a tak mají turisté možnost kromě tradiční várky ochutnat i různé speciály.

Nádraží v Meziměstí – pohraniční přechodová a celní stanice Rakouska-Uherska s Pruskem.

Dvě překvapení městečka Meziměstí

Asi tříhodinovou procházkou půvabnou krajinou po červené značce lze z Boumova dojít do Meziměstí. Návštěvníka čekají dvě překvapení.

  1. Především to je je obrovské nádraží vystavěné v roce 1875. Soubor několika budov byl vystavěn jako pohraniční přechodová a celní stanice tehdejšího Rakouska-Uherska s Pruskem. Komplex, který se bude líbit nejen milovníkům železniční historie, byl dlouhá léta v zuboženém stavu. „ Během prvního pololetí letošního roku by měla skončit oprava výpravní budovy v Meziměstí, kde se omlazuje střešní krytina včetně klempířských prvků, obnovují vnější povrchy, omítky i dřevěné prvky a opravuje osvětlení. To vše za 9,5 milionu Kč,“ zveřejnila v dubnu 2018 na svých oficiálních stránkách Správa železniční dopravní cesty.
  2. Doslova „turistům na míru“ bylo v Meziměstí ze staré textilky zřízeno zábavní centrum Walzlovka, které používá přídomek „fabrika na zážitky“. V Centru Walzel jsou turistům k dispozici: lezecká stěna, solná jeskyně, střelnice na palné zbraně, fitness, bowling bar, restraurace, zahrada s dětskám koutkem.
    Zpět do Broumova je možno dojet vlakem.
Poutní místo Hvězda s barokní kaplí od Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Krásná, tajuplná a „posvátná“ místa Broumovska

Největší atrakcí Broumovska jsou ovšem pískovcové skály. Zajímavá bude návštěva veleznámých  Teplicko-adršpašských skalních měst.

  • Méně známá, ale velmi hezká je prohlídka Broumovských stěn, které se kolmo tyčí z roviny za Broumovem směrem na Polici nad Metují. Po skalnatém hřebeni lze dojít na výletní a poutní místo Hvězda s barokní kaplí od Kiliána Ignáce Dientzenhofera (po červené 6 km).
  • Z vyhlídky na Supím hnízdě (kousek od kaple Hvězdy) je krásný pohled na celou pahorkatinu s Jestřebími horami.
  • Bájí o loupežnících opředenou Kovářovou roklí (stále po červené) lze sejít do Hlavňova a dále do rovněž „klášterní“ Police nad Metují (z Broumova celkem, 11,5 km). Zde jsou rovněž možnosti ubytování nebo stravování a autobusová či vlaková doprava (nádraží asi dva kilometry za městem).

  • Do Police nad Metují je možno dostat se také pěknou túrou přes Božanovský Špičák (asi 11 km). Z něj je to Police ještě asi 8 km.
  • Přibližně 12 kilometrů ujdou turisté, pokud se chtějí vydat z Broumova na stolovou horu Ostaš, která je výraznou dominantou kraje. Na Ostaši je atraktivní přírodní skalní bludiště a četné výhledy do všech stran. Dál lze po červené pokračovat do Dědova, kde je vlaková zastávka (trať Meziměstí – Týniště nad Orlicí).

Další tipy na pěkné pěší výlety Broumovskem lze dostat v broumovském informačním středisku nebo na oficiálním městském portálu.

Adresa: Klášterní č. p.1, 550 01 Broumov
Telefon: +420 733 739 726, +420 733 739 728
E-mail: sdmb@broumovsko.cz
WWW: www.broumovsko.cz

Foto: (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno