Karlovy Vary: Každý by je měl někdy navštívit

Karlovy Vary nemusejí mít v představách turistů svatozář destinace nedostupné obyčejným „smrtelníkům“. Karlovy Vary jsou dobrým místem k třeba jednodennímu výletu. Výlet do Karlových Varů  nemusí představovat žádný zásah do turistického rozpočtu. Na výlet do Karlových Varů se vybavíme nízkou turistickou obuví, kelímkem na pití a prázdnou lahví na vodu. Peněz nám bude stačit tolik, kolik bychom si jich vzali na výlet do kteréhokoliv krajského města. Na výletě se bude líbit i dětem. Ostatně, také kvůli nim tam pojedeme. Vidět Karlovy Vary patří k všeobecnému poznání.

Karlovy Vary. Nejznámějším pramenem je 72 °C horké Vřídlo, tryskající až 12 m vysoko. Zásobuje termální vodou všechna lázeňská zařízení.

Nejnavštěvovanější české lázně

Karlovy Vary (německy Karlsbad) jsou krajské a statutární město v západních Čechách,  110 km západně od Prahy na soutoku řek Ohře a Teplé. Žije zde méně než 50 tisíc obyvatel ( 48 tisíc). Jedná se o nejnavštěvovanější české lázeňské město. Od roku 2021 je na seznamu Světového dědictví UNESCO v rámci položky Slavná lázeňská města Evropy.

Nejvyšší koncentrace památek se nachází v lázeňském centru města, podél řeky Teplé. Velká část památek má specifický lázeňský charakter, jako například kolonády, budovy lázní nebo historické hotely. Nad lázeňským centrem se také nacházejí rozhledny a četné vyhlídky doplněné různými pamětihodnosti.

Doprava do  Karlových Varů

Do Karlových Varů se turisté (i lázeňští hosté) dostanou všemi veřejnými dopravními prostředky. Po silnici, autobusem i vlakem (ve směru od Prahy a ve směru od Mariánských Lázní). V Karlových Varech jsou dvě na sobě nezávislá vlaková nádraží. Dopravu na trati z Mariánských Lázní provozuje soukromá dopravní společnost. 

Příkré svahy a nevhodné klimatické podmínky u termálních pramenů neposkytovaly vhodné podmínky pro pěstování plodin, které byly pro osídlení klíčové.

Začátek v infocentru

Lázeňská 14
360 01 Karlovy Vary

+420 355 321 176
+420 773 290 632

Provozní doba:
Po – Pá 08:00 – 18:00
So, Ne, svátky 08:00 – 18:00
(Pauza 12:30 – 13:00)

Kolonády, ozdoby města

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě. Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Nejnavštěvovanějšími historickými stavbami jsou bez pochyby kolonády, které zastřešují léčivé prameny.

S turistickou mapou z „ička“

Město je důkladně zmapováno a mapy jsou turisticky popsané. Návštěvníci se tak snadno dozví, nejen co by je mělo ve městě zajímat, ale také, kde objekt zájmu hledat.

Tržní kolonáda, Dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu

Přístup č. 1: K Tržní kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště. Vývěr pramene se nachází v promenádním prostoru Tržní kolonády. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere Vám zhruba pět minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na konečnou zastávku „Divadelní náměstí“ a odtud stejnou trasou přes Jánský most až na Tržiště.

HOTEL THERMAL****

Kontakt

HOTEL THERMAL
I. P. Pavlova 11
360 01 Karlovy Vary
Česká republika
Lázně sever

+420 359 002 201
http://www.thermal.cz

HOTEL THERMAL**** leží v samém srdci Karlových Varů, přímo u lázeňské zóny a kolonád s léčivými prameny. Hotel nabízí ubytování v 273 komfortně vybavených pokojích. Pokoje Superior prošly v roce 2021 kompletní rekonstrukcí a jsou zařízené v moderním stylu. K dispozici jsou jednolůžkové pokoje, dvoulůžkové pokoje (s manželskou postelí anebo 2 oddělenými lůžky) i apartmány. V hotelu jsou 3 bezbariérové dvoulůžkové pokoje.

Každý pokoj je vybaven koupelnou s vanou, vysoušečem vlasů, make-up/stolním zrcadlem a froté setem, kosmetikou, županem, pantoflemi a samostatným WC téměř ve všech pokojích, regulací teploty termostatem, minibarem, setem na přípravu kávy / čaje, vlastním trezorem, HDTV a informativní příručkou, pracovním stolem, telefonem a Wi-Fi zdarma. Pokoje s výhledem do parku mají francouzský balkon, pokoje s výhledem na město mají soukromý balkon s nábytkem.

Recepce je otevřena 24 hodin denně.

Karlovarské rozhledny

V lázeňských lesích, které obklopují město je více než 130 km turistických stezek. Na jejich trasách najdete množství altánků, odpočívadel a jiných menších staveb. Nejčastějším cílem vycházek se ale stávají především rozhledny a vyhlídky, které poskytují krásný pohled na Karlovy Vary a jejich okolí.

K nejnavštěvovanější rozhledně Diana, můžete od Grandhotelu Pupp vyjet lanovkou. K dalším vyhlídkám, třeba k vyhlídce Karla IV.Jelenímu skoku apod., se odtud můžete vypravit příjemnou procházkou po značených stezkách.

Lázeňské lesy

Kromě procházek po kolonádách a korzech, by kroky návštěvníků mohlyy směřovat i do příjemného prostředí lázeňských lesů. Pro pěší túry, ale i výlety na kole lze využít 180 kilometrů cest, stezek a pěšin. Všechny trasy jsou udržované a značené. Většina z nich nese jméno slavných karlovarských hostů.

Vydáte-li se k nějakému konkrétnímu cíli, budou vás o správnosti cesty informovat mnohé rozcestníky, ukazatele, značky a orientační plány. Stezky jsou označeny třemi barvami. Ty značí náročnost dané trasy:

  • malá náročnost – zelená
  • střední náročnost – modrá
  • velká náročnost – červená

Provozní doba rozhledny, lanové dráhy a restaurace

Provozní doba lanová dráha, rozhledna lesní restaurace a kavárna
leden mimo provoz mimo provoz
únor, březen, listopad, prosinec 9:00–17:00 11:00–17:00
duben, květen, říjen 9:00–18:00 11:00–18:00
červen–září 9:00–19:00 11:00–19:00

Jídlo za obvyklé ceny

S Karlovými Vary se většinou dává do souvislosti nehorázná cena jídel. I v centu lázeňského města lze najít provozovny s jídlem za přijatelnou cenu. Natož v okrajových částech města

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno