Domů Pěší turistika Čechy Ostrov nad Ohří: Město dvou tváří je k turistům vlídné

Ostrov nad Ohří: Město dvou tváří je k turistům vlídné

Jako Mr. Jekyll & Hyde působí na návštěvníky město Ostrov nad Ohří. Historické královské město & rozsáhlé socialistické sídliště. Porcelánka & výroba trolejbusů. Zámecké a klášterní zahrady & reprezentativní komplex ve stylu sorela. Po Ostrově nad Ohří sice turista nachodí nějaký ten kilometr, ale také se zde může dobře najíst (za turistické/lidové ceny). Ostrov nad Ohří je město vlídné k turistům.

Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor mezi dvěma západočeskými lázeňskými městy – Karlovými Vary a Jáchymovem. Rozkládá se deset kilometrů  severovýchodně od Karlových Varů. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel. Město je známé také jako Ostrov nad Ohří. V celé republice je město známé někdejší porcelánkou (zejména figurální porcelán), a také tím, že do roku 2004 se ve zdejším závodě vyráběly trolejbusy (domácí trh a celosvětový vývoz). Město si zachovalo historické jádro, které bylo vyhlášeno v roce 1992 městskou památkovou zónou. Z potřeb poválečné ekonomiky byla v Ostrově vystavěna rozsáhlá unikátní obytná čtvrť v jedinečném stylu sorela, která sloužila pro dělníky a zaměstnance uranových dolů v nedalekém Jáchymově. 

Do Ostrova nad Ohří se turisté pohodlně dostanou vlakem „Krušnohor“ z Prahy hlavního nádraží nebo z Holešovic. Vlaky Krušnohor je vhodné si zapamatovat, jestliže se rozhodneme poznat zápabní Čechy. Spojují všechna turisticky zajímavá místa regionu. Jezdí obousměrně několikrát za den. 

Jinou možností jsou autobusové spoje (nabídne IDOS), které jsou také poměrně četné, protože Ostrov leží nedaleko Jáchymova, a to je lázeňské město.

  • Od nádrží do středu města vedou turistické značky.

Třebaže nejstarší historie města je doložena z asi 13. století, asi nejzajímavější úseky historického významu Ostrova se začínají s příchodem šlechtického rodu Šliků. Rod Šliků zbohatl především z těžby stříbra v nedalekém Jáchymově. V Ostrově byl vystavěn Šlikovský zámek.

  • V zámku dnes sídlí Městský úřad Ostrov nad Ohří, a dále  informační centrum a muzeum.

Po bitvě na Bílé hoře byl majetek rodu konfiskován. Nový majitel nechal Šlikovský zámek přestavět. Založil zámecký park, svého času považovaný za osmý div světa.

V roce 1938 se město na základě Mnichovské dohody stalo součástí Německa. Česká menšina byla nucena odejít, ze zámku se stal v březnu 1939 první koncentrační tábor na území dnešního Česka, což připomíná pamětní deska na objektu. V místní části Ostrova Vykmanov byl v letech 1950–1960 tábor nucených prací pro politické vězně, zaměstnané v jáchymovských dolech, s nechvalně proslulou Rudou Věží smrti.

Důležité body: Informační centra v Ostrově nad Ohří

IC – Dům kultury Ostrov – Mírové náměstí 733, 363 01 Ostrov nad Ohří, tel.: 353 800 511, e-mail: ic@dk-ostrov.cz

IC – Stará radnice Ostrov – Staré náměstí 46, 363 01 Ostrov nad Ohří, tel.: 353 612 211, e-mail: srostrov@seznam.cz

IC – Zámek Ostrov – Jáchymovská 1, 36301 Ostrov nad Ohří, tel.: 354 224 950, e-mail: zamek@dk-ostrov.cz

V Sala terreně zámku je instalována expozice Zámecká zahrada v proměnách času, která představuje zámeckou zahradu v době její největší krásy. Dvorana zámku nabízí návštěvníkům expozici Ostrovského porcelánu zn. Puls z kdysi světoznámé ostrovské porcelánky Pfeiffer&Löwenstein, která patřila v 1. pol. 20. století k nejlepším porcelánkám západního Krušnohoří.

Zámecké výstavní prostory

V podkroví zámku lze zhlédnout expozici slavného rodu, který v 16. století zámek obýval – Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc. Zde je k vidění národní kulturní památka – stříbrná šlikovská mincovní kazeta osazená 44 jáchymovskými a plánskými tolary, anebo také popravčí meč kata Jana Mydláře, který byl použit při popravě 27 českých pánů v roce 1621. Při této popravě byl jako první popraven ostrovský rodák Jáchym Ondřej Šlik, tehdejší majitel ostrovského panství.

  • V muzeu se návštěvníci nenudí, ani jejich děti (což bývá pro rodiny turistů důležité). Expozice je svěží, moderní.

Jižně od zámku se rozprostírá Zámecký park s barokní stavbou Letohrádku.

„Dnešní Zámecký park má přírodně krajinářský ráz, ale v některých jeho lokalitách se upravují partery do podoby, kterou měly v 17. století, kdy se park nenazýval parkem, ale zámeckou zahradou. V této době byla právě tato zámecká zahrada jeden z nejproslulejších zahradních architektonických skvostů v Čechách. Stala se vzorem pro mnohé jiné zahrady nejen u nás, ale i v Evropě a právem se jí říkalo osmý div světa. V budově Letohrádku dnes sídlí pobočka karlovarské galerie umění,“ píše se na portále Kudy z nudy.

Nový Ostrov nad Ohří

Severovýchodně od původního historického jádra Ostrova vyrostlo po válce, prakticky „na zelené louce“ a bez plánu pro celé nové město. Ostrovské sídliště architekti řešili jako zahradní město v duchu socialistického realismu. „S jistou nadsázkou lze na Nový Ostrov hledět jako na encyklopedii technologického vývoje hromadné typizované výstavby,“ píše se serveru panelaci.cz/

Poválečná léta byla ve znamení odsunu Němců, nového osídlování a především výstavbou sídlišť pro pracovníky uranových dolů v Jáchymově a později závodu na výrobu trolejbusů Škoda Ostrov. Pro břízolitové fasády je typická sgrafitová a sochařská výzdoba. Objevují se zde socialistické, zvířecí či rostlinné motivy.

Cetrem nové čtvrti je Mírové náměstí, největší náměstí v Ostrově. V jeho východní části se nachází monumentální  Dům kultury, postavený v roce 1955 ve stylu tradicionalismu (nazývaného také socialistický realismus, sorela) podle projektu akademického architekta Jaroslava Krauze a Ing. arch. Josefa Sedláčka. Nachází se v něm dvě kina, divadelní sál a městské informační centrum.

 

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno