Krušnohorský výlet za mědí: Mědník, Měděnec, mědné doly

Při pobytu v Krušných horách, při návštěvě města Vejprt lze naplánovat zajímavý jednodenní výlet do obce Měděnce a jejího nejbližšího okolí. Jestli vás napadlo, že se v Měděnci těžila měď, tak to je tak. Jenže to bylo ve středověku. Kdo z nás  ví, jak se tehdy těžily kovové rudy? Z Měděnce se projdeme příjemnou cestou do Klášterce nad Ohří. Tam lze nasednout na Krušnohor a vrátit třeba až do Prahy.

Měděnec pod Mědníkem

Měděnec (německy Kupferberg) je obec v okrese Chomutov v Ústeckém kraji.  Vesnice leží v Krušných horách v nadmořské výšce 845 metrů. Založena byla v první čtvrtině šestnáctého století a roku 1588 byla povýšena na horní město. Obyvatelé se živili hornictvím, ale významnou roli hrálo také zemědělství a od devatenáctého století, kdy byly uzavřeny poslední historické doly, také výroba krajek a jiného textilního zboží. Ve druhé polovině dvacátého století byl Důl Měděnec posledním místem v Česku, kde se těžila železná ruda.

Krajina ze seznamu UNESCO

Vrch Mědník (také Měděnec) je 910 metrů vysoký vrch v Krušných horách. Pod jeho jižním svahem se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.  Krajina na vrchu Mědníku byla jako součást Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří zapsána na seznam dědictví UNESCO v roce 2019. Jedná se o významnou oblast s dochovanými důlními díly, pozůstatky po těžbách železných a měděných rud, které zde probíhaly od 15. až do 19. století.

Doprava do Měděnce

Vlakem: Na Mědník se dostanete vlakem po trase T 7, vystoupíte na zastávce Měděnec zastávka a procházkou dlouhou cca 600 m se vydáte nenáročnou trasou k vrcholu.

Autobusem: Do Mědníku jezdí autobus ve směru od Klášterce nad Ohří nebo od Vejprt.

Navštívit Měděnec

Navštívit Měděnec, to je výlet pěkný, turisticky hodnotný, ale také historicky poučný. Návštěvník se seznámí s tím, jak se žilo  místech, kde se ve středověku těžily a zpracovávaly rudy.

  • Na vrchu Mědníku, který zdobí barokní kaple, se nacházejí pozůstatky asi osmdesáti větších i menších štol a jam z 15. až 19. století, četné odvaly hlušiny i povrchové dobývky. Část podzemí Mědníku je přístupné štolou Panny Marie Pomocné, která obsahuje velmi dobře zachované doklady ruční ražby a rozšiřování podzemních prostor pomocí metody sázení ohněm.

Měděnec obklopují zalesněné stráně. Od severního okraje města se zvedá hora Měděnec (910 m.n.m.) a na jejím východním svahu je vybudována sjezdová trať s lyžařským vlekem. Další sjezdové tratě najdeme nedaleko městečka a to jak východním tak i západním směrem.

  • Přímo na autobusové zastávce se nachází restaurace, kde se turisté dobře, chutně a za přijatelnou cenu najedí.

Štola Země zaslíbená Mědník

  • Otevírací doba

Květen, červen, září, říjen SO – NE od 11:00 – 17:00
Červenec a srpen ÚT – NE od 11:00 – 17:00

  • Délka zpřístupněných chodeb je 110 m, celková délka s následnými rozrážkami a komorami je 240 m, na několika místech je k vidění ruční středověké práce, žíly s těženými materiály, ale i figuríny horníků, hornické osvětlení a nářadí
  • Prohlídkovou skupinu tvoří osm členů starších pěti let – pro uskutečnění prohlídky jsou za potřebí alespoň dvě osoby.
  • Možnost domluvit prohlídku pro zájemce i mimo otvírací dobu (nutno domluvit telefonicky určeno pro zájezdy a školní výlety mimo hlavní sezonu.
  • Prohlídky začínají VŽDY v infocentru Mědník v restauraci Mědník.
  • Zákaz vstupu s domácími zvířaty a osobám pod vlivem alkoholu nebo osobám pod vlivem psychotropních látek.
  • Nutbá pevná obuv, případně i starší oblečení
  • Telefon: +420 739 040 671

Turistika kolem Mědníku

Cyklistická trasa vedoucí přes městečko je určena pro zdatnější cyklisty, jelikož vede přes vrcholky kopců a údolími Krušných hor. Městečko je výchozím bodem několika turistických značených tras.

  • Severním směrem od Měděnce byla postavena vodní nádrž Přísečnice, sloužící jako rezervoár vody.
  • Vydáme-li se severozápadním směrem dojdeme do města Kovářská, kde můžeme navštívit muzeum Letecké bitvy.
  • Jižním směrem z městečka dojdeme k obci Perštejn a na kopci nad ní je zřícenina stejnojmenného hradu.

Lyžování na Měděnci

Menší lyžařský areál leží na okraji Měděnce. Středisko spravuje dva lyžařské vleky, ten delší má převýšení bezmála 100 metrů a délku 550 m. Součástí je i menší freestyle snowpark s několika skoky a základními prvky. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou vyznačeny tři okruhy .

Procházkou do Klášterce

Po modré turistické značce návštěvníci Měděnce sejdou až do Klášterce nad Ohří, kde výlet zakončí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno