Klášterec nad Ohří, dobrá základna k poznávání Poohří

Na rozhraní Krušných a Doupovských hor se v údolí řeky Ohře rozkládá město Klášterec nad Ohří. Město je známé krásnou přírodou, jako sídlo šlechtického rodu Thunů, ale také jako město lázeňské město, a místo výroby porcelánu. Ačkoliv řeka Ohře, krásná příroda, zámek, lázeňství a porcelán jsou atributy nejednoho podkrušnohorského města, Klášterec má ideální polohu, aby se stal turistickou základnou při poznávání Krušných hor.

Klášterec: Příroda, Ohře, zámek, lázeňství, porcelán

Klášterec nad Ohří ležící na Chomutovsku v severozápadních Čechách, v nadmořské výšce 320 metrů. Žije zde přibližně 14 tisíc obyvatel. Na jihozápadním okraji města vyvěrají minerální prameny. Proto zde byly zřízeny lázně. Výskyt kyselky souvisí s polohou v blízkosti krušnohorského zlomového pásma a vulkanické oblasti Doupovských hor. Historické jádro města je městskou památkovou zónou s řadou měšťanských domů. Dominantou města na hranicích Krušných a Doupovských hor je zámek s muzeem českého porcelánu. Zámek obklopuje rozsáhlý park u řeky Ohře, který navazuje na lázeňský areál Kyselka.

Doprava do Klášterce nad Ohří

 • Autem: Městem prochází silnice I/13 (někdy se jí říká „Podkrušnohorská magistrála“).
 • Železnicí: Trať 140 vede mnoha zajímavými městy. Ideálním spojem je regionální rychlík zvaný Krušnohor. Několikrát denně vyjíždí z Prahy a projíždí zastávkami Praha hl.n., Praha-Holešovice, Ústí n.L.hl.n., Teplice v Čechách, Bílina, Most, Jirkov zast., Chomutov město, Chomutov, Kadaň-Prunéřov, Klášterec n.Ohří, Ostrov n.Ohří, Karlovy Vary, Chodov, Sokolov, Kynšperk n.Ohří.
  Z Klášterce lze pohodlně vyjíždět vlakem několika zájmovými směry.
 • Autobusem: Z Klášterce jezdí autobusy, jimiž se lze dostat na další turisticky atraktivní místa (Boží Dar, Jáchymov a podobně)

Ubytování v Klášterci nad Ohří

Ve městě je dostatek ubytovacích příležitostí. Namátkou: Lázeňský dům a penzion Evženie,hotel Bohemia Excellent, hotel Slávie, penzion Astoria, penzion Toša, penzion Sport, apartmány Símalka, penzion U Včelaře, privát U Jezu, apartmány Školka, chata u lázní Evženie

 • Zařízení jsou dohledatelná na internetu, některá i v on-line rezervačních systémech. Protože se jedná o lázně, je třeba počítat se sezonností, a tedy ubytování zajišťovat s předstihem.
 • V Klášterci nad Ohří si lze vybrat z několika stravovacích zařízení – kaváren, cukráren či restaurací. Většina z nich nabízí venkovní letní posezení či dětský koutek.

Informace pro turisty

Turistické informační centrum sídlí pod budovou radnice na kláštereckém náměstí. Nabízí mnoho služeb pro návštěvníky a turisty, ale také pro lázeňské hosty a místní obyvatele. Součástí informačního centra je městská galerie Kryt, ve které se každý měsíc konají zajímavé výstavy. V lázeňském areálu se nachází další informační centrum a pitné pavilony, zde je možnost, kromě běžné nabídky, zakoupit si Klášterecké oplatky (35,- Kč) nebo natočit minerální vodu.

Nejdůležitější památky Klášterce nad Ohří

Kostel Nejsvětější Trojice

 • Kostel Nejsvětější Trojice pod náměstím byl postaven v barokním stylu podle slavného architekta Carlo Luraga.

Kostel Panny Marie Utěšitelky

 • Hřbitovní kostel Panny Marie Utěšitelky je dílem kadaňského stavitele Jana Kryštofa Kosche, postaven byl v letech 1743 až 1760 na místě staré hřbitovní kaple.

Muzeum hodin

 • Stálá expozice starožitných hodin byla otevřena v roce 2014.

Radnice

 • Vůbec první radnice stála v Klášterci pravděpodobně už v 16. století, ale nic se z ní nedochovalo, protože za svou téměř třísetletou historii několikrát vyhořela.

Sedm bolestí Panny Marie

 • Významnou sakrální památkou je vyobrazení Sedmera Mariiných bolestí a čtrnácti svatých pomocníků v zámeckém parku.

Zámek a muzeum porcelánu

Zámek se nachází na levém břehu řeky Ohře v deseti hektarovém, dendrologicky velmi cenném, anglickém parku z 20. a 70. let 19. století, ve kterém je 150 druhů stromů z celého světa. V zámeckém parku se vzácnými dřevinami botanika Osvalda II. Thun-Hohensteina stojí Sala terrena se sochami čtyř ročních období a bustami Turků na balustrádě od Jana Brokoffa. Salu terrenu doplňuje také sousoší alegorických soch, které znázorňují kontinenty.

Zámek s parkem je zakomponován jako součást městské památkové zóny ve středu starého města. Celá památková zóna je nově opravena a na návštěvníky působí velmi pozitivně.

V zámku je instalována expozice porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Úvodní část expozice porcelánu je věnována orientální tvorbě z 16. až 18. století a delfské a německé fajáns. Připomíná rok 1794, kdy ve městě vznikla třetí nejstarší (a dosud funkční) porcelánka v českých zemích, dnes pod značkou Thun 1794.Je zde možno vidět porcelán durynský, který se stal vzorem pro počáteční výrobky v Čechách. V další části je pak situována expozice věnovaná vývoji českého porcelánu, a to ve sledu jednotlivých slohových fází v konfrontaci jednotlivých porcelánek.

 • Prohlídka se koná za účasti průvodce ve skupinách o počtu nejméně 2 návštěvníků, maximální počet je 40 návštěvníků.
 • Expozice se nachází ve sklepních prostorech, provozovatel doporučuje teplé oblečení.
 • Provází se také také v německém a anglickém jazyce, v ruském jazyce jsou k dispozici texty.

Klášterecké lázně

Lázně Evženie tvoří klasicistní sloupový pavilon a budova lázní se sloupovým portikem byly postavené roku 1829 nad pramenem kyselky. Uvnitř se nachází socha bohyně zdraví Hygeiy. K pavilonu přiléhají další dvě hrázděné stavby lázní z roku 1855, ve kterých je provozován penzion.

Areál prošel od 90. let rozsáhlou rekonstrukcí. V bezbariérovém areálu nalezneme lázeňský dům Evženie, lázeňský penzion, restauraci, kavárnu, stáčírny minerálních vod, promenádu s dřevěnou kolonádou, turistické informační centrum, lázeňský park a tenisový klub.

V lázeňském domě se nachází recepce, ubytovací část, bazén, sauna, whirlpool a solná jeskyně. Lázeňští hosté navštíví balneo provoz, tělocvičnu, masérny, prostory pro wellness procedury a mohou využít služby kadeřnice či kosmetičky.

Klášterec nad Ohří: Výlety do okolí

 1. stará porcelánka v Klášterci nad Ohří
 2. zřícenina Egrberk
 3. Šumburk
 4. Perštejn
 5. Úhošť
 6. Svatý vrch
 7. Měděný vrch
 8. Kadaň
 9. Prunéřovské údolí
 10. Ostrov nad Ohří
 11. Boží Dar
 12. Jáchymov
 13. Most
 14. Karlovy Vary
 15. Stráž nad Ohří
 16. Jirkov

Zdroj: Využitím www.klasterec.cz; wikipedie; kam-na-vylet.cz
Foto: (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno