Ústí nad Labem: Pěkná procházka málo známými místy

Pěkný turistický výlet lze v kteroukoliv dobu podniknout v lokalitě, která obvykle neplní stránky turistických časopisů. Přijměte pozvání na pěší výlet do Ústí nad Labem. Severočeská metropole na Labi, to nejsou jen komíny textilek a chemických závodů. Víte, že v Ústí nad Labem stojí snadno přístupný středověký hrad? A víte, že při procházce městem lze vidět další zajímavosti, a ještě přitom našlapat „pěknou“ řádku kilometrů?

Severočeská metropole

Ústí nad Labem je metropole stejnojmenného kraje, dříve kraje Severočeského. Rozkládá se v hlubokém údolí (až 500 m) Labe nazývaném Porta Bohemica a na okolních svazích a vyvýšeninách, asi 20 kilometrů od česko-německých hranic. S více než 90 000 obyvatel je Ústí nad Labem sedmým nejlidnatějším městem v České republice. Leží na soutoku řek Labe a Bíliny ve velmi pěkné kopcovité krajině mezi Českým středohořím a Krušnými horami.

  • Ústí nad Labem 21. století je univerzitním městem s průmyslovou tradicí a sportovním zázemím, důležitým železničním a silničním uzlem. Nemá ovšem mnoho dochovaných historických památek.
Ústí nad Labem, nádraží Střekov

Doprava do Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je vzdáleno:

  • 90 kilometrů od Prahy,
  • 180 kilometrů od Plzně,
  • 130 kilometrů od Karlových Varů,
  • 95 kilometrů od Liberce,
  • 65 kilometrů od německých Drážďan.

Vlakem. Do Ústí nad Labem se cestující dobře dostanou po několika  železničních tratích. Ústí je důležitým železničním uzlem se čtyřmi nádražími. Do města vede šest železničních tratí; českým unikátem je, že všechny tyto tratě jsou dvoukolejné a elektrifikované:

  • Trať 072 Lysá nad Labem–Ústí nad Labem
  • Trať 073 Ústí nad Labem–Střekov–Děčín
  • Trať 090 Praha–Ústí nad Labem–Děčín
  • Trať 130 Ústí nad Labem–Chomutov
  • Trať 131 Ústí nad Labem–Bílina

Z hlavního vlakového nádraží v Praze do Ústí nad Labem to trvá cesta vlakem 70 minut až dvě hodiny (podle spoje).

Autobusem: Z autobusového nádraží Florenc v Praze trvá cesta autobusem asi 75 minut.

Autem: Silniční spojení mezi Prahou a Ústí nad Labem je většinou dálniční (D8 spojující Prahu se Saskem), cesta trvá přibližně 60 minut.

Místní doprava: V Ústí nad Labem zajišťuje místní dopravu 18 autobusových a 13 trolejbusových linek.

Cesta na hrad Střekov

Turisté vystoupí z vlaku na nádraží Ústí nad Labem – Střekov. Přes příhradovou lávku přejdou kolejiště. Za kolejemi vyhledají červenou turistickou značku. Po ní se vydají ulicemi mezi předměstskou zástavbou.

Mezi výstavnými domy, které dokládají movitost původních obyvatel, v bodě 50.6432797N, 14.0498283E červená značka odbočuje pravoúhle vlevo. Přidává se k ní červená značka poznávacího okruhu. Po pohodlné jen mírně stoupajíc í cestě dovede turisty ke hradu Střekovu.

Prohlídka hradu Střekova

Hrad Střekov byl postaven pro Jana Lucemburského v roce 1316 za účelem ochrany důležité obchodní cesty do Německa. Dramaticky vzhlížející siluetu hradu je vidět ze vzdálenosti několika kilometrů.

Hrad je dnes romantickou zříceninou, přesto se však až do dnešní doby dochovaly některé jeho původní části.

„Dnes se na hradě nachází historická expozice, jejíž součástí jsou kresby a fotografie hradu, repliky zbraní a zbroje a trojrozměrný dřevěný model hradního komplexu. Pravidelně se zde také konají krátkodobé výstavy,“ čteme na webových stránkách lobkowicz.cz. Hrad Střekov patří do majetku rodu Lobkowitzů.

Partyzánskou cestou

Po prohlídce hradu (a případném občerstvení v hradní lobkowiczké restauraci) se turisté po červené vrátí až do bodu 50.6463078N, 14.0562533E, kde vlevo do lesa odbočuje zpevněná červeně značená naučná stezka zvaná Partyzánská cesta. Dovede na Novosedlecké náměstí, kde končí. Na náměstí je třeba vyhledat turistický rozcestník a zelenou značku naučné stezky.

Střekovská vyhlídka

Střekovská vyhlídka je kopec proměněný v udržovaný lesopark, s odpočinkovými místy a pěknou (i když nevysokou) rozhlednou. Na hraně úbočí jsou zřízeny vyhlídky (s lavičkami) na celé město v údolí.

Turisté sejdou z vyhlídky po zelené značce naučné stezky. Dál budou pokračovat podél Labe. Jejich dalším postupovým cílem bude Mariánský most. To je ten efektní, lany „držený“ nový most, který známe například z cest vlakem do Německa.

Novodobý atribut města

Byl otevřen roku 1998 a je tak nejmladším ze tří říčních mostů v Ústí, po mostu Dr. E. Beneše a železničním mostu. Leží v místě zvaném Ústecká brána, severním koncem ústí pod Mariánskou skálu. Autorem návrhu je architekt Roman Koucký.

Most roku 1999 získal Cenu Evropské asociace ocelových konstrukcí – ECCS (European Convention for Constructional Steelwork) European Steel Design Awards. Mezinárodní asociace pro mosty a stavební inženýrství zařadila ústecký Mariánský most krátce po jeho dokončení mezi 10 nejlepších staveb světa posledního desetiletí.

Dolní vstup do zoo

Turisté přejdou po mostě, podívají se na Západní přístav, bezpečně překonají ulici Přístavní a vydají do Drážďanské ulice, lemované velmi pěkně opravenými historickými domy s domovními znameními.

  • V Drážďanské ulici se nachází dolní vstup do ústecké zoologické zahrady. Zoo chová celkem 204 druhy zvířat ve více než tisíci kusech.

Kolem ne příliš reprezantivního komplexu bývalého lihovaru (likér Klášterní tajemství a Stará myslivecká) a k bývalému pivovaru (pivo Zlatopramen) po levé straně rušné ulice se turisté blíží k metě – zámečku v Krásném Březně.

Zámeček v Krásném Březně

Zámeček s okolní parkovou úpravou odvádí z industriální čtvrti a dýchá klidem venkova. Čtyřkřídlý renesanční zámek Krásné Březno se čtyřmi nárožními věžemi byl postaven v letech (1547–1622). Po generální rekonstrukci se objekt stal sídlem Národního památkového ústavu, územní pracoviště severní Čechy.

Tramvají do centra Ústí

Tramvají se turisté dostanou do středu Ústí nad Labem. Prohlédnou si hlavní Mírové náměstí. Projdou na náměstí Kostelní, kde se nachází vchod do velkého obchodního centra Futurum.

To je pro návštěvníky krajského města zajímavé hlavně tím, že je v nám umístěna dolní stanice kabinkové lanovky na Větruši (historicky vyhlížející a ze všech stran viditelná stavba na skále nad městem).

Výletní místo Větruše

Větruše (dříve též Ferdinandova výšina) je plochá část kopce Ořechovka, jenž se tyčí nad údolím Labe na území města Ústí nad Labem. Tvoří jednu z významných dominant města a je oblíbeným výletním cílem. Nachází se zde zámeček s rozhlednou, restauracíhotelem. Nedaleko se nachází přírodní a zrcadlové bludiště. V těsné blízkosti zámečku má horní stanici lanová dráha Větruše z centra města.

Zpět z hlavního nádraží

Hlavní nádraží (pro cestu zpět) se nachází přímo v centru města. Najít je nebude obtížné. Zbýva-li čas do odjezdu, je pěkné projít halou a podívat se znovu na  labské nábřeží, Labe a mosty přes něj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno