Empírový zámek Kačina, Národní zemědělské muzeum

I když se místo na túru vydáme na zámek, konto jarních kilometrů navýšíme. Vždyť zámek stojí uprostřed rozsáhlého parku. Cílem dnešního výletu bude Kačina, zámek uváděný jako nejkrásnější empírová stavba v Čechách. Ke zhlédnutí je na Kačině expozice venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. A to jsou oblasti s jarem přímo ladící. Tak směle na Kačinu. 

Kačina, ukázka českého empíru

Severovýchodně od Kutné Hory, v polabských rovinách, stojí uprostřed rozsáhlého parku zámek Kačina, který patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Naše nejvýznamnější empírová stavební památka.

Nyní je v zámku instalována expozice zemědělského muzea. Zámek byl 3. května 1958 zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR a v  roce 2001 byl prohlášen za Národní kulturní památku.

Kačina ve Svatém Mikuláši

Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Česku. Nachází se v katastru obce Svatý Mikuláš, při silnici do Nových Dvorů, zhruba 6,5 km severovýchodně od okresní Kutné Hory. Zámek Kačina je klasickou ukázkovou empírové architektury v její nejčistší podobě a spoučasně se jedná o nejvýznamnější empírový zámek v České republice.

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin:

 1. pěstování zemědělských plodin
 2. a chovu hospodářských zvířat,
 3. tak prohlídku sídla rodu Chotků.

V roce 1945 byl zámek i velkostatek znárodněn a roku 1950 byl dán k disposici Národnímu zemědělskému muzeu, v jehož majetku je jako detašované pracoviště Muzeum českého venkova dodnes.

Muzeum v zámku zřídilo výhradně  zemědělské a potravinářské expozice, které zde byly až do roku 1995.

Kontakt

Zámek Kačina
Svatý Mikuláš 51, 284 01 Kutná Hora
Telefon: +420 327 571 170
E-mail: nzm.kacina@nzm.cz
Web: http://nzm.cz/kacina/
GPS: 49.9816875N, 15.3460250E

Jak k zámku Kačině?

Pokud chceme využít veřejnou dopravu, je vhodné přijet vlakem nebo autobusem do Kolína či Kutné Hory. Odtud autobusem do Svatého Mikuláše, kde vystoupíme na zastávce Svatý Mikuláš, zámek Kačina. Autobusová zastávka je vzdálena asi 300 metrů od zámku.

 • Jiná varianta je příjezd vlakem do Záboří nad Labem či Starého Kolína, odtud jede též autobus do Svatého Mikuláše.
 • Když někdo na Kačinu přijede na kole, jsou mu k dispozici stojany na kola a kolárna.
 • Parkování u zámku lze na odstavné ploše zámku (zdarma), dále na parkovišti naproti zámku či na parkovišti u Zájezdního hostince na Huse (za poplatek). Při akcích je zajištěno parkování na dalších označených plochách v okolí zámku.
 • Bezbariérový objekt – přízemí, parkování v blízkosti areálu nebo po dohodě přímo v areálu.

Zámek Kačina: Otevírací doba

Sezona 2022 – otevírací doba a začátky prohlídek:

březen 26.3. a 27.3.2022 9.00–17.00
duben sobota, neděle a státní svátky, pro předem objednané zájezdy i ve všední den 9.00–17.00
květen – září pondělí – neděle, státní svátky 9.00–17.00
říjen sobota, neděle a státní svátky, pro předem objednané zájezdy i ve všední den 10.00–17.00
prosinec soboty, neděle, státní svátky a 26.12., 27.12., 28.12., 29.12. a                                 30.12.2022, pro předem objednané zájezdy i ve všední den 10.00–17.00
 •  Expozice a výstavy (bez průvodce) přístupné od 9-17 hod
 • prohlídky Interiéry zámku začínají v každou celou hodinu (poslední prohlídka v 16:00)
 • prohlídky Chotkovská knihovna, kaple a divadlo začínají v každou sudou hodinu (10:00, 12:00, 14:00, 16:00)
 • prohlídky Zámecký park a oranžerie začínají v každou lichou hodinu (9.00, 11.00, 13.00 a 15.00)
 • Animační programy se řídí aktuálním programem akce
 • prohlídky Speciální prohlídky jen po předchozí rezervaci
 • Zámecký park je přístupný nepřetržitě po celý rok. Vstup do parku je zdarma.
 • Nejen pro nevidomé a slabozraké je k dispozici haptická expozice.

Prohlídkové okruhy zámku Kačina

 1. okruh – Zemědělské muzeum aneb Dějiny českého venkova

  Historie zemědělství, potravinářských, dřevozpracujících a kovozpracujících řemesel, venkovské stavitelství aj.
  Od podzimu r. 2009 nová expozice – Český a moravský venkov v proměnách staletí.

 2.  Okruh – Zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory

  Dějiny rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory, vývoj vrchnostenské správy a hospodářského řízení Chotkovských velkostatků, životní styl šlechty v 19. a 20. století.

 1. Okruh – Chotkovská knihovna, lékárna, divadlo, galerie, skleník

  Venkov ve výtvarném umění, cesta k léku, zámecká oranžerie, zahrada léčivých rostlin.
  Chotkovská knihovna na zámku Kačina ukrývá mnohé poklady. Klasicistní kačinská knihovna, vystavěná ve stylu antického paláce moudrosti, byla jakýmsi domovem původně pro více jak 40 000 svazků naučné i krásné literatury z 16. až 19. století.
  Jedním ze svazků je i Mattioliho herbář. Není bez zajímavosti, že tento herbář byl knihou praktickou, což dokládá i to, že byl vydáván v národních jazycích. V měšťanských domácnostech byl herbář používán jako praktická příručka k léčení, ale také k vaření.

 2. Okruh – Za strašidlem Rudlou na zámek Kačina

  Netradiční interaktivní prohlídka s tajemnou postavou určená pro děti i dospělé v rámci projektu „Otevřte 13. komnatu“.

 3. Okruh – Babiččiny kočárky, hračky a panenky

  Prohlídka kočárků a vozítek pro miminka z dob dávných i nedávno minulých.

Expozice Jede traktor představuje na ploše přes 500 m² více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.

Pro děti jsou k dispozici šlapací traktůrky (od 2 do 5 let) a odrážedla (od 1,5 do 3 let) se speciální dráhou, všechny věkové kategorie si mohou vyzkoušet herní traktorový simulátor (Farming Simulator) nebo trenažér Zetor Major, který simuluje jízdu po městě i orbu na poli. Na vybraných historických strojích je možné se vyfotografovat.

Unikátní Chotkovská knihovna na Kačině

Jedním z nejcennějších a nejoblíbenějších objektů na zámku Kačina je Chotkovská knihovna. Projekt Otevřená knihovna zpřístupňuje některé cenné svazky veřejnosti. „Díky tomu se rozšiřuje expoziční potenciál knihovny o prohlídku, kterou by návštěvník z technických a bezpečnostních důvodů nemohl uskutečnit. Nyní však můžete listovat knihami z oboru architektura a umění, zahrady a zemědělství, myslivost a přírodní vědy, dějiny,dočítáme se na stránkách /www.nzm.cz.

Léto na Kačině

Po celé léto návštěvníky na Kačině čeká bohatý program. Každé úterý a čtvrtek patří dětským divákům, odehrají se zde pohádková představení. Pro dospělé jsou plánovány speciální kostýmované prohlídky, noční prohlídky, divadla, koncerty, jógu…

V minulých ročnících se představili divákům např. Divadlo Mrak, Divadlo Kůzle, Ochotnický spolek Tyl, Divadlo z Garáže, Salome, Tempus Fugit, Mrsťa Prsťa Kouřim, Malé divadlo Kolín, Divadelní spolek Jiří, Divadýlko KK a mnozí další.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno