Poznávat historii vlasti nebo historii nějakého regionu je jistě chválihodné a přínosné. Jenže vykoupat se v průzračně čisté vodě velké pískovny může být pro někoho mnohem příjemnějším zážitkem. Lze to skloubit.
Na střední Moravě, v Olomouckém kraji, existuje lokalita, kdy si během jednoho dne můžeme dopřát obou radostí: Navštívit Hanácký skanzen v Příkazech a dosytosti se vykoupat/zaplavat v pískovně v Nákle. Obě „atrakce“ jsou tak říkajíc „na jednom pecírku“.
Doprava do Příkaz
Příkazy leží severozápadně od krajského města Olomouce, přibližně 10 kilometrů od jejího centra.
- Obcí je vedena silnice II/635, katastrálním územím také úsek dálnice D35 (evropská trasa E442).
- V obci železniční stanice na trati č. 275 Olomouc – Drahanovice.
- Z Olouce do Příkaz odjíždí autobus z autobusového stanoviště E, vlevo před budovou hlavního vlakového nádraží. Cestující vystoupí na zastáce Příkazy – horní konec. Zastávka se nachází v besprostřední blízkosti skanzenu.
Příkazy: Typická hanácká vesnice
Zástavba v obci je ve stylu „ulicové vesnici“ středověkého původu. Stavby jsou typické pro národopisnou oblast Hané, zejména hliněným stavitelstvím, ale i roubené, špaletové stodoly, hliněné zídky zahrad aj.
V roce 1990 byly tradiční stavby národopisné oblasti Haná začleněny do expozice muzea s názvem Souboru staveb lidové architektury Příkazy, lidově označované „Hanácké skanzen”. Od 11. prosince 2018 je pod názvem Hanácké muzeum v přírodě součástí Národního muzea v přírodě.
- „Soubor staveb lidové architektury v Příkazích, známý též jako Hanácké skanzen, je jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané,“ uvádí provozovatel na oficiálních stránkách muzea.
- Celý pozemek je obehnán hliněnými zídkami z 1. poloviny 19. století.
Příkazy: Hanácké muzeum v přírodě
Hanácké muzeum v přírodě
Příkazy 54, 783 33, Příkazy
+420585 967 310
hanackemuzeum@nmvp.cz
Otevírací doba
1. 6. – 31. 8. | Út – Ne | 10:00 – 17:00 |
---|---|---|
1. 9. – 30. 9. | Út – Ne | 10:00 – 16:00 |
„Součástí prohlídkového okruhu je obytná a hospodářská část Kameníčkova gruntu z roku 1876 a přilehlé zahrady se špaletovými stodolami. Návštěvník se v rámci komentované prohlídky seznámí nejen s historií obce a Kameníčkova gruntu, ale především s každodenním – často velmi těžkým a namáhavým – životem na hanáckém statku v 19. století a první polovině 20. století,“ dozvíme se předem na nmvp.cz/prikazy
Vstupné
Dospělí | 100 Kč |
---|---|
Snížené (studenti 15 – 26 let; senioři nad 65 let) | 80 Kč |
Žáci 6 – 15 let | 60 Kč |
Děti do 6 let | Zdarma |
Organizované skupiny dětí do 6 let | 40 Kč |
Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a až 4 děti do 15 let) | 200 Kč |
Zvíře | 20 Kč |
Volné vstupy v roce 2021: 3. 6., 1. 7., 5. 8. a 2. 9. (meziročně se může změnit).
Snížené vstupné: studenti, senioři (nad 65 let), držitelé průkazu ZTP, držitelé Evropské karty mládeže EYCA, držitelé karet ISIC, ITIC, IYTC, ALIVE.
Informace pro návštěvníky
- Prohlídkový okruh je možné absolvovat pouze s průvodcem.
- Komentovaná prohlídka začíná v každou celou hodinu.
- Poslední prohlídka začíná 60 minut před zavírací dobou.
- Organizované skupiny si mohou rezervovat prohlídku s průvodcem na e-mailu: hanackemuzeum@nmvp.cz
Náklo, kostel svatého Jiří, národní památka
Od Hanáckého muzea se návštěvníci vydají po zelené turistické značce. Než si stačí navzájem svěřit zážitky, vítá je cimbuří věže kostela svatého Jiří v obci Náklo.
Velmi zajímavý a pěkný kostel je stavba složitého stavebního vývoje, zahrnující gotickou zvonici s renesační stavební úpravou, doplněnou o vrcholně barokní novostavbu lodi s presbytářem z let 1696 – 1698.
- č. 8-1886, farní kostel sv. Jiří s kamennou zídkou – zápis do státního seznamu kulturních památek. Ze dne: 21. 4. 1964. Zdroj: pamatkovykatalog.cz/
- Na místním hřbitově je pohřben Jan Opletal.
Obec Náklo
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1078, lze ji nalézt v nejstarší písemné památce Olomouckého kraje, kterou je zakládací listina kláštera Hradisko.
My jsme tentokrát ovšem nepřišli objevovat historické zajímavosti. Na území obce se nachází významné ložisko štěrkopísku. Bude nás zajímat přetrvávající současnost, a to pískovna Náklo.
Nejoblíbenější přírodní lokalita kraje
Jde o místo těžby štěrkopísku, přičemž zatopená část má rozhlohu asi 100 ha a je hluboká až 25 metrů. Travnato-písčité pláže, občerstvení, toalety, možnost provozování vodních sportů a rybaření na vymezených místech. Koupání na vlastní nebezpečí.
„Okolí jezera je územím těžební společnosti a z toho vyplývají i určitá omezení pro případnou rekreaci. Koupání v jezeře je možno pouze ve vymezených prostorech, a na vlastní nebezpečí. Není možné na březích jezera budovat pevné stavby, a veškeré vodní sporty zde probíhají pouze se souhlasem těžební společnosti,“ připmíná se na ofociálním webu obce Náklo.
„I tak je pro svou čistou vodu jezero zejména v letním období nejoblíbenější lokalitou pro návštěvníky z širokého okolí jako místo ke koupání a rekreaci.“
Sportovně relaxační areál Náklo
Wake Park Náklo byl vybudován na jaře 2016. Sportovně-relaxační areál umožňuje například proniknout do tajemství v současné době populárního paddleboardingu.
Co je to paddleboard?
„Paddleboarding je dynamicky se rozvíjející vodní sport původem z Havajských ostrovů. Při paddleboardingu stojíte na stabilním plováku a k pohybu po vodní hladině používáte dlouhé pádlo. Paddleboard se podobá velkému surfovému prknu. Při paddleboardingu si zlepšíte rovnováhu, koordinaci, fyzickou kondici a rovnoměrně zapojíte svaly celého těla.“
S karavanem pro trofejní úlovky
Celoročně lze ve vyhrazených částech jezera provozovat sportovní rybolov. Jezero je ve správě ČRS MO Litovel, který mimo jiné zajišťuje prodej povolenek. V jezeře je možno lovit kapry, cejny, plotice, ale také amura, štiku, candáta, okouna, úhoře a sumce. Vzhledem k ideálním podmínkám a velké hloubce jezera není neobvyklé ulovení trofejních kusů.
Proč k pískovně v Náklu
Rybaření: povoleno
Plavání/koupání: povoleno
Pláž: travnatá
Nudapláž: na protější straně od pláže je místo pro naturistické koupání
Dno: štěrkopískové
Hřiště: ne
Dětské hřiště: ne
Šatna, převlékárny: ne
Sociální zařízení: mobilní WC
Sprchy: ne
Plavčík: ne
Přístup se psem: ano
Občerstvení: stánky se sezonním provozem
Ubytování: veřejné tábořiště – u jezera je povoleno stanovat
Stanování: povoleno
Pěšky: na zelené TZ
Na kole: na cyklotrase 6056
Autem: po silnici mezi obcemi Náklo a Lhota nad Moravou.
Parkování: u jezera je parkovací plocha.
Zpět do Olomouce
Nazpět od pískovny v Nákle se můžeme dostat přijemnou procházkou po červené značce do obce Hynkova. Z Hynkova jezdí přímé autobusy do Olomouce (konečná u Tržnice). K hlavnímu nádraží se od tržnice dojede tramvají (v rámci integrované dopravy platí lístek z autobusu ještě asi deset minut v tramvaji).
Mohlo by vás zajímat
- Litovelsko: Po naučných stezkách litovelským Pomoravím
- Poděbrady u Olomouce: Kam na výlet s přírodním koupáním
- Bouzov: Výlet na hrad známý z filmů, a do jeho blízkého okolí