Domů Pěší turistika Morava Poděbrady u Olomouce: Kam na výlet s přírodním koupáním

Poděbrady u Olomouce: Kam na výlet s přírodním koupáním

Pěkné koupání, rybaření, pozorování a fotografování ptactva, volně žijících zvířat, klid. Taková je atmosféra „na Poděbradech“, zatopené štěrkovně doslova za zády moravské metropole Olomouce. Na Poděbrady se dostaneme na kole nebo pěšky. A pěšky to může být třeba z Horky nad Moravou. Na výlet, který nebude mít víc než osm kilometrů a který v celé délce povede absolutní rovinou, se mohou vydat rodiny s dětmi všeho věku, senioři, lidé s částečně omezenou hybností (poslední úsek lze zkrátit a využít MHD).

Poděbrady u Olomouce. Zatopená štěrkovna: koupání, rybaření, pozorování zajímavé přírody.

Jezero Poděbrady u Olomouce

Nenechme se zmást. Sice  se u města Poděbrad ve středočeském kraji nachází zatopená pískovna, které se říká „jezero Poděbrady“, ovšem tentokrát  bude řeč o jiných „Poděbradech“. Tak se totiž od „nepaměti“ říká zatopené štěrkovně, která se nachází mezi Olomoucí a Horkou nad Moravou. Pro stálé obyvatele Olomouce (hlavně čtvrtí na západním okraji města) jsou Poděbrady oblíbeným vycházkovým cílem:

 • Cesta přírodní rezervací Plané loučky,
 • koupání v průzračně čisté vodě,
 • travnaté pláže (s oddělenou zakrytou nuda pláží),
 • výletní restaurace.

Výlet lze uskutečnit také z Horky nad Moravou, kde končil „náš“ výlet Litovelským Pomoravím.

Horka nad Moravou,obecní úřad.

Horka nad Moravou

Ačkoliv se mnohé vesnice v kraji „vylidňují“, obyvatel Horky přibývá. Patří k tak zvaným „dobrým místům k životu“.  V Horce jsou proto stavěny nové domy, přibývají obyvatelé. Lidé se sem rádi stěhují hlavně z důvodů okolní přírody a proto, že Horka je středisková obec s kulturní činností. Žije zde přibližně 2500 obyvatel. Ve vesnici je několik hospod a rodinný minipivovar s pivovarským dvorem (Pivovárek Melichárek, od roku 2013). Vesnicí protéká Mlýnský potok (náhon horeckého mlýna), který je s oblibou splavován vodáky na kánoích a vyhlídkových raftech (půjčovna lodí).

K pamětihodnostem patří kostel svatého Mikuláše a moderní Centrum ekologické výchovy Sluňákov (2005–2007, oceněno Grand Prix architektů 2007).

Severně od Horky se rozkládá území ChKO Litovelské Pomoraví s lužními lesy, říčními rameny a řadou zpevněných lesních cest lákající k výletům na kolech, na lodích, na koních a pěšky (viz článek Litovelsko: Po naučných stezkách litovelským Pomoravím).

Horka nad Moravou, vlaková stanice.

Počátek cesty bude v Horce

Do Horky nad Moravou se turisté dostanou:

 • autobusy MHD (linky 18 a 20),
 • autobusy místních linek
 • nebo vlakem.

Při cestě vlakem se turisté nejprve vydají Nádražní ulicí. V malém parčíku minou památník Miroslavu Tyršovi. Na křižovatce se Skrbenskou ulicí se napojí na červenou turistickou značku, která od obecního úřadu pokračuje jako zelená. U pošty zelená odbočuje na jihovýchod do ulice 1. Máje. Je však třeba projít do ulice Bůžkovy 49.6393692N, 17.2126031E, a dojít na její konec k toku Mlýnského potoka. Tam začíná polní cesta. Je sice turisticky neznačena, ale nelze z ní „sejít“.

Rovnější rovinu si člověk nedokáže představit. Rovná, žírná pole Hané. Kopečky v dáli na obzoru patří do Oderských vrchů východně od Olomouce (viz článek Ze Studénky do Bílovce: Muzeum vagonů, rozhledna a jedinečná expozice). 

Naučná stezka Kolem jezera Poděbrady

Jezero Poděbrady turisty uvítá naučnou cedulí, které budou provázet všemi kouty lokality.

 • Délka naučné trasy: Tři kilometry
 • Počet panelů: Šest
 • Typ: Pěší
 • Obtížnost: Lehká

Naučné stezky v okolí jezera Poděbrady vznikly v letech 2014-2015. Jsou určeny pro širokou veřejnost, přičemž jsou uzpůsobeny zejména pro rodiny s dětmi.

Poděbrady u Olomouce. Můstek spojující části jezera.

Přírodní koupaliště Poděbrady

Jezero Poděbrady vzniklo po zaplavení jámy, kde se těžil štěrk a písek. Je vyhledáváno pro sportovní a rekreační aktivity: plavání, rybaření, jogging, pozemní posilování, jízdu na kajacích či na surfech, v zimně jako přírodní ledová plocha.

Asi v polovině je rozděleno malým ostrovem, na který je možno dostat se přes mostek. Přístupy k vodě jsou pozvolné, kamínkové. K dispozici jsou štěrkové a travnaté pláže, nudistická pláž skrytá plným plotem, restaurace, půjčovna plavidel i toalety.

Rybářský revír nádrž Poděbrady

Celý revír je součástí CHKO Litovelské Pomoraví. Hájení po vysazení ryb je v kompetenci hospodáře. Po vysazení kapra bude revír označen zákazem rybolovu kaprovitých ryb max. 14 dnů. Zákaz lovu ryb ve vyznačeném úseku rekreačních zón v termínu 1. 6. do 31. 8. od osmi do 20 hodin:

 • od restaurace až konec pláže na ostrově
 • východní břeh druhého jezera směrem k obci Chomoutov

Na revíru je stanovena horní míra kapra 70 cm. Zavážení návnad a nástrah na revíru povoleno. Rybář je povinen mít při lovu vyprošťovač háčků, míru pro zjištění délky ryb, podběrák, a podložku pro šetrné zacházení s ulovenou rybou. Na revíru platí BPVRP pro revíry ve společném hospodaření VÚS ČRS Ostrava a shora uvedené lovné míry u štiky a candáta. Na revíru je vyznačeno místo vhodné pro lov handicapovaných rybářů (viz www.rybsvaz.cz/rybářské revíry)

Nejmenší lovná míra:

 • Štika – 60 cm
 • Candát – 50 cm
 • Amur  – 60 cm

Zdroj: www.rybsvaz-ms.cz/

Rezervací směrem k jezu

Od jezera do Olomouce půjdou turisté po zelené naučné stezce, která vede přes přírodní rezervaci Plané loučky.

Dovede k jezu na Mlýnském potoce, který bývá ve vodáckých mapách popisován:
„Vysoký parabolický jez s velkým extrémně nebezpečným válcem. Vpravo náhon a elektrárna. Sto metrů nad jezem nízký neprůjezdný most, je nutné zastavit a vystoupit před ním. Na vodu nasedat až v dostatečné vzdálenosti za trubkami elektrárny.“

Cesta dovede na západní okraj Olomouce-Hejčína. Tady se turisté rozhodnou, zda k vytčenému cíli vydají pěšky, anebo využijí MHD.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno