Ze Studénky do Bílovce: Muzeum vagonů, rozhledna a jedinečná expozice

Ze Studénky do Bílovce se turisté mohou vydat při pěkném jednodenním výletu. Právě tak se cesta může stát jednou etapou několikadenní zajímavé dovolené v oderském podhůří. Cesta ze Studénky do Bílovce v okrese Nový Jičín má sice jen necelých 14 kilometrů, ale další  kilometry se nachodí po místních zajímavostech. Na cestě čeká přírodní rezervace, muzeum se železniční tématikou, rozhledna a neobvyklé muzeum v Bílovci. Tedy program na celý den. Výlet je vhodný pro rodiny s dětmi.

Studénka, Vagonářské muzeum

Odersko, region pod Oderskými vrchy

Odersko, čili oblast kolem Oderských vrchů, má jedno velké specifikum. Nacházejí se zde města a obce, u jejichž názvů máme pocit, že je známe. Přestože jsme v nich nikdy nebyli. Je to možná tím, že na Odersku sídlí nebo sídlily podniky celostátně známých značek.

  • Odersko je sice kraj civilizovaný, přesto není ve středu zájmu masové turistiky. Odersko je zajímavou destinací pro dovolenou v Česku. Spokojeni budou hlavně turisté a cykloturisté.

Do Studénky vlakem. I když…

Výlet Oderskem začíná ve Studénce, kterou prochází hlavní železniční trať (úsek Olomouc – Ostrava). Železniční stanice Studénka je rychlíkovou stanicí a přestupním uzlem na železniční trati 270 Bohumín – Přerov – Olomouc – Pardubice – Praha. Zastavují zde některé spoje Českých drah a asi deset spojů soukromého dopravce LEO Express. Od prosince 2019 zde zastavují také rychlíky RegioJetu ve směru na Brno. Z koridorové trati 270 zde odbočují dvě regionální tratě. Trať 279 je krátká a končí už v sousedním Bílovci. Trať 325 je naopak významná regionální spojnice mezi turisty vyhledávanými městy (Příbor, Kopřivnice, Štramberk) a další významnou tratí 323.

  • Proč je nám název Studénka známý? Bohužel pro mnohá železniční neštěstí. Z nich  největší se stalo dne 8. srpna 2008, kdy jedoucí rychlík narazil do mostu, který se na trať zřítil pár sekund předtím.
    „Vlak EuroCity Comenius narazil do silničního nadjezdu, který se několik sekund předtím zřítil na trať. Podle záznamu rychlosti z lokomotivy jel vlak v okamžiku aktivace rychlobrzdy rychlostí 134 km/h a k nárazu došlo v rychlosti 90 km/h. Na místě zemřelo 6 lidí a 67 bylo zraněno a odvezeno do okolních nemocnic, kde svým zraněním podlehly další dvě osoby. Na místě byl dne 6. 8. 2011 odhalen pomník obětem neštěstí,“ uvádí se o neštěstí v české verzi Wikipedie.
Studénka, Naučná stezka Kotvice

Naučná stezka Kotvice

První zajímavostí Studénky je Naučná stezka Kotvice (od nádraží na jih po žluté nebo po modré k rozcestníku se značkou NS)). V deseti zastaveních představuje typická přírodní stanoviště prezentující mimořádné druhové bohatství nivních ekosystémů a neopakovatelné kouzlo krajiny formované po staletí dvěma aktivními činiteli – vodou a člověkem.

  • Pak turisté přejdou do města.
Odersko, náměstí ve Studénce

Město Studénka, dříve Stauding

Studénka (německy Stauding) je město v Moravskoslezském kraji v okrese Nový Jičín rozkládající se po obou stranách historické moravsko-slezské zemské hranice. Žije zde přibližně 9500 obyvatel.

Obce, které dnes tvoří Studénku, byly odpradávna tradičně německé, a v letech 1938-1945 patřily k nacistické Třetí říši v rámci provincie Sudety. Po druhé světové válce byla většina původních obyvatel vysídlena. Do vyprázdněných obcí se nastěhovalo nové české obyvatelstvo z vnitrozemí.

  • Ke dni 1. ledna 1959 byly spojeny obce Butovice a Studénka. Pod názvem Studénka jsou od té doby městem.
Odersko, Městský úřad ve Studénce

Na náměstí Republiky se nachází městské informační centrum. Zde turisté dostanou místní mapku, podle níž se vydají k největší zajímavosti města – k zámku kde sídlí Vagonářské muzeum.

Studénka, zámek, sídlo Vagonářského muzea

Vagony Made in Czechoslovakia

Vagonka Studénka je značka, kterou znal každý Čechoslovák, ale i obyvatelé jiných zemí. „Vagonka Studenka“ četly si děti ve vlacích, aniž by ještě tušily, co to znamená. Město bylo v minulosti synonymem pro české vlakové vagony a motoráky.

Vagonka dnes už nevyrábí. Závod, který byl „celým světem“ Studénky, zaměstnával na dva a půl tisíce lidí. Závod, který od roku 1900 vyráběl veškeré naše vozy, prošel likvidací a jeho nástupník zaměstnává asi šestinu z původního počtu zaměstnanců. Důsledky se promítají do všech sfér života ve Studénce.

  • Tím větší lásku místní obyvatelé věnují svému ojedinělému muzeu, které výrobu Vagonky mapuje od prvopočátku.

„Expozice v zámecké věži zabírá celkem tři poschodí. Začátek prohlídky je ve třetím poschodí. Návštěvník se zde může seznámit s vývojem dopravy od středověku až po vznik nejstarších železničních tratí,“ uvádějí provozovatelé muzea.

Studénka, Vagonářské muzeum, funkční model 6 x 1,5 metru se dvěma okruhy kolejiště v měřítku 1:87 (H0)

Zaujme rodiče i děti

  • Ženám a dívkám se bude v muzeu líbit,
  • muži a chlapci budou nadšeni.

Závěrečnou část prohlídky muzea představuje sál s modelovou železnicí, kde je umístěna funkční dráha 6 x 1,5 metru se dvěma okruhy kolejiště v měřítku 1:87 (H0).

Odersko, vysílač a rozhledna Kanihůra

Vzhůru na Kanihůru

Od zámku se turisté vydají dál po žluté k rozcestníku Trávníky, tam odbočí na zelenou. Vede polní cestou (malebné výhledy), bezpečně podejde D1 a zamíří k rozhledně Kanihůra (základem slova jsou káně a hůrka). Je součástí vysílače mobilního operátora.

Odersko, výhled z rozhledny Kanihůry

Vyhlídková plošina je vybavena panoramatickými fotkami s popisem výhledu, což je příjemné. Výhled na Beskydy, Hostýnské vrchy, Helfštýn, Oderské vrchy, Jeseník, Ostravu. V pokladně rozhledny je možno koupit si suvenýry a jednoduché občerstvení.

Od rozhledny turisté dojdou do Bílova. Nemají-li už moc sil (NS, muzeum a rozhledna dokážou vysílit), vyhledají autobusovou zastávku a najdou jeden z četných spojů do Bílovce. Když jim sila nechybí, dojdou do Bílovce pěšky (šest kilometrů po málo frekventované silnici).

Odersko, náměstí v Bílovci

Bílovec: Sídlo dalších silných značek

Městečko Bílovec se sedmi a půl tisíci obyvatel je krásně upravené a k turistům vstřícné. Za prohlídku stojí především:

  • kostel s vyhlídkovou věží,
  • renesanční radnice,
  • zámek s parkem
  • a muzeum (s infocentrem).

S jakými značkami se pojí „doména“ Bílovec? Firma z „nových časů“ je pekařství Illík. „Firma Pekařství Illík spol. s r. o. vznikla na podzim roku 1991 takřka na zelené louce,“ uvádí firma na svých webových stránkách. „Pekařství Illík v současnosti produkuje více než 160 druhů pekařských výrobků. Z toho zhruba 30 druhů z předpečených nebo zamražených polotovarů, které se dopékají přímo ve firemních prodejnách. V těchto prodejnách naleznete velký výběr zákusků a dortů z vlastní cukrářské výroby a také rychlé občerstvení ve formě baget, sendvičů a chlebíčků.“ Pekařství Illík najdeme po celé severní a střední Moravě a ve Slezsku. V Bílovci má Pekařství Illík firemní prodejnu v ulici 17. listopadu 440 a další v ulici Československé armády 226.

Druhá silná bílovecká značka je legendární Massag. S její historií se turisté seznámí v muzeu.

Bílovec, z expozice výrobků firmy Massag

Knoflíky, patentky a lyžařské vázání Massag

V bíloveckém muzeu (sídlo „ička“) se příchozí seznámí s historií města a prohlédne malou galerii velkých mistrů (česká avantgarda, Picasso).

Ale asi nejvíc zaujme velká expozice výrobků Salcherovy továrny. Společnost Massag  sídlící v Bílovci byla založena v roce 1828 vídeňským podnikatelem Mathiasem Salcherem. V roce 1856 byla firma přejmenována na Massag a pod touto obchodní značkou podniká více než 140 let. Firma vyráběla a do celého světa dodávala galanterní zboží (knoflíky, přezky, sponky, patentky…) se značkou Massag. Po znárodnění se zde vyráběly i psací potřeby (ocelová perka do násadek, redispera…), lyžařské vázání („kandahár“, čelisťové vázání na běžky…), brusle.

  • Továrna i značka se zachovaly do současné doby, jedná se o významného zaměstnavatele v regionu.

Prohlídka je velmi zajímavá, každý si najde své a těžko se odsud odchází. V Bílovci či jeho okolí je možno přenocovat, dokonce i velmi levně v turistické třídě, což není v Česku právě obvyklý jev.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno