Mezi dvěma ryze valašskými městy povede dvoudenní výlet z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm. Za dva dny se ujde asi dvaadvacet kilometrů. Výlet není fyzicky náročný a vede zajímavou krajinou. Po dosažení cíle je možno výlet ještě o další den protáhnout, ale ten už bude „pobytový“ – Rožnov pod Radhoštěm a jeho zajímavosti.
Cesta začíná ve „Valmezu“
Do Valašského Meziříčí se turisté dostanou vlakem. Městem prochází mezinárodní železniční trať a zastavují zde všechny rychlíky. „Valašské Meziříčí se může pochlubit bohatou a dramatickou historií, dvěma zámky, několika kostely a památkovou zónou, která byla vyhlášena v roce 1992,“ píše se na webu www.mistopisy.cz. V případě zájmu o prohlídku města tam turisté stráví několik hodin.
- (Víc informací na oficiálním webu města nebo v informačním centru u ulici Komenského 169/4a).
Potom musí turisté nají červenou turistickou značku a po ní se vydat směrem k přehradě Bystřičce.
Naučnou stezkou Jana Karafiáta
Cesta vede nejdřív mírně vzhůru a otevírají se úžasné výhledy na jesenický masiv. Zároveň s červenou značkou vede naučná stezka Jana Karafiáta. Stezka je opatřena zastávkami s naučnými panely, které seznamují s přírodovědnými zajímavostmi lokality. Cesta prochází obcí Malá Lhota, kde je možno se občerstvit v restauraci.
Noc u romantické přehradní nádrže
Od rozcestníku Malá Lhota-rozcestí vede červená stále z kopce až k přehradě Bystřička. „Byla postavena mezi lety 1907 až 1912 a její prvotní využití mělo být, jako zásobárna vody pro budoucí plavební kanál spojující Dunaj, Odru a Labe, který však nikdy nebyl realizován. Druhotným důvodem pro stavbu přehrady byla ochrana proti povodním. Využití přehrada však brzy našla jako vyhlášené rekreační středisko, především díky okolní malebné krajině,“ uvádí Wikipedie.
Břehy jsou travnaté a podél nich rostou stromy. Nachází se tu i písečná pláž s mírným poklesem bahnitého dna. V hlavní sezoně lze u přehrady na několika místech pojíst. U přehrady lze přespat v penzionu, postavit si stan na tábořišti (GPS: 49.421157, 18.031697), anebo kdekoliv bivakovat.
Kostel „jako hrom“, kulturní památka
Další den cesta pokračuje od přehrady po modré turistické značce směrem k Velké Lhotě. Modrá značka (Cyrilometodějská stezka). vede až do Rořnova. Ale možná bude zajímavější na křižovatce se silnicí odbočit vlevo a pokračovat do obce Vidče. Po silnici je vedena červená cyklistická. Ve Vidči je zajímavý farní kostel Cyrila a Metoděje. Ten byl postaven v letech 1908 až 1915 a je hodnotnou ukázkou novogotické architektury. Videčský kostel byl v roce 1994 prohlášen kulturní památkou.
Po cestě směrem k Rožnovu se na silnici opět napojí modrá turistická značka. Za obcí modrá odbočuje vlevo a zavede na Hradisko, zříceniny hradu Rožnova. Od Hradiska se po modré dojde do Rožnova, ale ještě před městem je další zajímavost – vlevo slavné skokanské můstky.
Ukončit výlet, anebo zůstat?
Modrá končí na náměstí. Tam by turisté asi měli ze všeho nejdřív vyhledat informační centrum (Masarykovo náměstí 131). Poté, co se turisté seznámí se všemi možnostmi zábavy v Rožnově, mohou vyhledat ubytování učinit plán prohlídky města. Jestliže turisté předem vědí, že by chtěli v Rožnově pár dní zůstat, mohou si ubytování rezervovat už z domu. Na výběr jsou kempy, penziony, ubytování v soukromí a hotely.
Zajímavosti Rožnova pod Radhoštěm
- Doslova „povinností“ je navštívit rožnovský skanzen (Valašské muzeum v přírodě) s dřevěným kostelem sv. Anny. Skanzen není nudný, naopak, turista se tam většinou zdrží déle, než předpokládal.
Dřevěné městečko
Mlýnská dolina
(Podrobnosti, ceník vstupného a otevírací doba na www.nmvp.cz.) - Moderní zábavní centrum (nelze je minout cestou na Radhošť)
- Kostel Všech svatých
- Evangelický kostel
- Pomník T. G. Masaryka na náměstí
- Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci
- Rožnovský pivovar – začal fungovat po obnově v roce 2010
- Soubor staveb z 50. let minulého století ve stylu socialistického realismu (ve světě uznávaná tak zvaná „sorela“)