Domů Pěší turistika Morava Jeseníky: Atraktivní naučná stezka Údolím Bílé Opavy

Jeseníky: Atraktivní naučná stezka Údolím Bílé Opavy

Kdo neprošel údolím Bílé Opavy, jako by nebyl v Jeseníkách. Naučná stezka sice nereprezentuje typickou jesenickou túru, ale je atraktivní. Výlet údolím Bílé Opavy nepředpokládá dlouhodobý pobyt v Jeseníkách. Lze jej uskutečnit za jeden den. Turisté přijedou, projdou naučnou stezku, a zase odjedou. Třeba. Odvezou si hodnotný a jedinečný zážitek. Výlet není vhodný pro malé či neukázněné děti, a také pro osoby s pohybovými či motorickými problémy.

Jeseníky: Údolí Bílé Opavy

Přírodní rezervace Bílá Opava byla vyhlášena v roce 1963. Dnes je součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Zřizovatelem naučné stezky je Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (v roce 1979). Údolím Bílé Opavy vedou dvě turistické trasy.

  1. Žlutá trasa má začátek v Karlově Studánce u hotelu Hubertus a končí na Ovčárně (délka trasy je 5 km). Řadí se mezi nejnáročnější trasy v Jeseníkách.
  2. Modrá trasa začíná taktéž v Karlově Studánce. V místě zvaném Na Paloučku se od žluté trasy odpojuje a končí u chaty Barborka (5,5 km). Modrá trasa je méně náročná.

Stezka je turistům zpřístupněna v letní sezoně od června do konce září. V zimě se nedoporučuje.

Návštěvníci, kteří přijedou do Karlovy Studánky autem, mají možnost nechat ho zaparkované před hotelem Hubertus přímo naproti Geologické expozice nebo na parkovišti u hlavní cesty při vstupu na lesní cestu do údolí Bílé Opavy (placená parkoviště).

  • Začátek stezky: Karlova Studánka, hotel Hubertus
  • Konec stezky: Ovčárna (nebo chata Barborka)
  • GPS: 50°4’31.872″N, 17°18’3.841″E

V údolí Bílé Opavy se rozprostírá hodnotný a cenný smrkový prales. Najdeme zde charakteristickou růstovou formu smrku, známou jako „jesenický smrk‘‘. Jesenické smrky se přizpůsobily vysokohorským podmínkám. Mají úzké válcovité koruny a větvě skloněné šikmo dolů.

  • V údolí Bílé Opavy roste velké množství rostlin, z nichž mnohé jsou chráněné. Z vzácných a také chráněných druhů zde najdeme např. oměje šalamounka (Aconitum plicatum) nebo stračku vyvýšenou (Delphinium elatum).

„Na stezce Bílá Opava si budete připadat jako v pohádce – zejména pokud máte srdce dobrodruha. Vystoupat Bílou Opavou přes vodopády až pod Praděd vyžaduje turistickou obratnost. Cestou je třeba překonat několik žebříků, mostů i vysokých lávek nad zurčícím potokem,“ informuje portál rogelli.cz .

Naučná stezka Bílá Opava nabízí krásné pohledy na říčku Bílou Opavu. Stezka se skládá ze dvou paralelních tras (modrá 5,5 km a žlutá 5 km), které místy vedou po stejné cestě. Dohromady je na stezce umístěno 13 informačních panelů popisujících okolní přírodu a říčku Bílou Opavu,“ píše se na serveru mapy.cz.

Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa nabízí naučná stezka Bílá Opava na 13 informačních tabulích  i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace. Stezka je dlouhá celkem šest kilometrů a prochází těsně kolem vodopádů.

Přírodní zajímavosti naučné stezky

V horním úseku toku panují v celku extrémní podmínky. Teplota je zde nízká celý rok (ani v létě nepřesáhne 10°C). Je zde málo živin, velký spád a velká rozkolísanost průtoků. Přesto se zde najdou živočichové, kteří i v takovém prostředí dokáží žít. Patří k nim:

  • larvy jepic, pošvatek a chrostíků.
  • Žije zde i drobný korýš blešivec potoční (Gammarus fossarum).
  • Ryby se v těchto ztížených podmínkách nevyskytují.
  • Turisté mohou v toku těsně nad Karlovou Studánkou výjimečně spatřit pstruha potočního (Salmo trutta).
  • Z ptáků lze jmenovat kulíška nejmenšího (Glaucidium passerinum) – nejmenší sova u nás
  • a celoevropsky ohroženého jeřábka lesního (Bonasa bonasia).

Vodopády a kaskády Bílé Opavy patří k nejkrásnějším místům Jeseníků. Nejvyšší vodopád je vysoký osm metrů. Cesta kolem vodopádů překonává údolí lávkami a žebříky, v některých místech jsou pro přidržování instalovány i řetězy.
Vodopády jsou přístupné po žluté turistické trase vedoucí z Karlovy Studánky.

Třináct zastavení cestou

1 Vítejte na NS Bílá Opava
2 Vstupte do údolí
3 Lidé na Bílé Opavě
4 Zkrocení Bílé Opavy
5 Cesty vody
6 Vzhůru na vodopády
7 Proč se v tomto lese neuklízí?
8 V polštářích z mechu
9 Ve vodopádech
10 Proč jsou smrky v Jeseníkách jiné?
11 Tady hospodaří Ing. Kůrovec
12 Pod prameny Bílé Opavy
13 Les po vichřici

Občerstvení na trase Bílé Opavy

„Pokud se na Bílou Opavu vydáte z Karlovy Studánky, můžete udělat první zastávku právě tam. Až vystoupáte k vodopádům Bílé Opavy, pokračujte dál po modré a vykouknete přímo u Chaty Barborka. Další možností je na rozcestníku Pod Ovčárnou vyšlápnout žlutou a vyjít k Ovčárně, kde se nachází hotel Ovčárna, Chata Sabinka a Hotel Figura. Z Ovčárny už je to jen kousek na Kurzovní chatu, na Praděd nebo na Švýcárnu. Máte v nohách? Přes hřebenovku E3 můžete dojít až na Červenohorské sedlo,“ doporučuje se na rogelli.cz/.

Mohlo by vás zajímat

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno