Z Rýmařova do Malé Morávky přes Karlov pod Pradědem

Začátek cesty v 597 metrech nad mořem, cíl v 659 n.m.m., nejvyšší bod cesty v 864 metrech. Délka trasy 17,4 kilometrů. To jsou základní údaje túry z Rýmařova do Karlova a Malé Morávky. Na velmi příjemnou cestu z jesenického podhůří do Hrubého Jeseníku se mohou vypravit středně zdatní turisté, i rodiny se sportovně založenými školáky. Z Rýmařova do Malé Morávky se lze vydat při jednodenním výletu, anebo túra může být součástí dovolené v Jeseníkách.

Začíná se v Rýmařově

Rýmařov je příjemné malé město v okrese Bruntál, v západní části Moravsko-slezského kraje. Do Rýmařova se turisté dostanou autobusem (od Olomouce přes Šternberk, od Bruntálu či Jeseníku), anebo vlakem (od Bruntálu). Cesta autem by nebyla vhodná, protože túra není okružní.

Na nějakou velkou prohlídku Rýmařova turisté nebudou mít moc času, takže ji nechají na jindy a přes náměstí, kde je rozcestník turistických cest, se vydají severozápadním směrem po žluté a souběžně červené turistické značce. Prvním postupovým cílem bude zámek v Janovicích.

I tady bylo Harrachovo

„Roku 1586 nechal štýrský šlechtic Ferdinand Hoffmann z Grünbüchlu upravit původní gotickou tvrz na renesanční zámeček a do jeho prostor přestěhovat jednu z největších a nejbohatších soukromých knihoven v té době. Na panství vybudoval hutě podle předlohy ze Štýrska a tím vznikl impuls k modernizaci celého železářství v našich zemích.

V letech 1763-65 byl zámek upraven v duchu baroka, což znamenalo rozšíření do podoby rozsáhlého a výstavného sídla. Stalo se tak za držení Ferdinandem Bonaventurou Harrachem.

V současnosti jsou veřejnosti přístupné pouze některé místnosti, které jsou sice převážně prázdné, ale za zhlédnutí stojí např. vestavěné dřevěné záchody nebo nevšední dřevěné stropy,“ píše se portále mapy.cz

Cesta je nudná, místy veselá

Turisté se v parku zorientují na červenou značku, projdou zámeckým parkem a po značce pokračují dál. Cesta do Staré Vsi vede po vozovce. Aby to nebylo tolik „skličující“, mohou se cestou pobavit různými výtvory lidské tvořivosti.

Už mimo hlavní silnici

Ve Staré Vsi červená značka E3 odbočuje hlavní cesty doprava. Hned za odbočkou je žulový pomník připomínající 85 rodáků ze Staré Vsi, kteří zahynuli nebo se ztratili během 1. světové války a po pár desítkách metrů je vlevo hřbitov a kostel Povýšení svatého kříže. Zlatý Kristus před kostelem turistům připomene, že obec byla původně německá.

Pokračujeme po žluté

Po červené E3 turisté pokračují až rozcestí Stará Ves –  tam se cesty dělí.

  1. Červená E3 pokračuje na hlavní jesenický hřeben (známé body Pod Ostružnou, Alfrédka, Jelení studánka).
    Evropská dálková trasa E3 je turisticky vyznačená trasa v projektované délce 6950 km pro pěší turisty po Evropě od Španělska na východ do Bulharska. Českou republikou prochází při severní hranici, v terénu je vyznačena tabulkami s uvedením E3 a pásovým značením různých barev. Mimo jiné vede přes nejvyšší vrchol Nízkého Jeseníku Slunečnou a přes Králický Sněžník.
  2. Turisté však pokračují po žluté.

Vede lesem a stále stoupá, ale stoupání je mírné, neunavuje, nevyčerpává. Je dobré stále sledovat značky, protože v lese se těží kalamitní dřevo, což cestu místy poznamenává. Žlutá značka dovede na náhorní planinu, kde kromě několika chat stojí pěkná nová rozhledna.

Na portále rozhledny.webzdarma.cz se o rozhledně uvádí:

  • Typ/materiál: zděná rozhledna
  • Lokalita: konec osady Nová Ves, lokalita Na Vyhlídce (obec Dolní Moravice), cca 20km západně od Bruntálu
  • GPS: 49.9960208°N, 17.2657217°E
  • Nadmořská výška: 845 m
  • Okres: Bruntál
  • Období výstavby: duben 2013 – květen 2014
  • Oficiální zpřístupnění: 29. května 2014
  • Celková výška:  31,3 m
  • Výška vyhlídkové plošiny: 27,5 m
  • Počet schodů: 164

Otevírací doba (mimo mimořádná opatření COVID 19):
víkendy do 1. 4. do 31. 10. od 11:00 – 18:00 hodin;
v době letních prázdnin (1. 7. – 31. 8.) otevřeno denně od 11:00 – 18:00 hodin;
od 1. 11. – 31. 3. od 11:00 – 16:00 hodin

Dětské hřiště v horách? Inu…

„Myšlenka postavit v Dolní Moravice, místní části Nová Ves, rozhlednu sahá zhruba do roku 2004. Nápad se brzy stal jednou z priorit představitelů obce Dolní Moravice, kteří za tímto účelem nechali připravit územní plán a v roce 2011 uspěli s žádostí o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezko 2007-2013.

Podpora z EU ve výši 6,4 mil. Kč pokryla většinu nákladů projektu (celkem 8,5 mil. Kč), který kromě výstavby osmiboké vyhlídkové věže (s muzeem, dětským koutkem, úschovnou kol a lyží, sociálním zařízením a informačním centrem) zahrnul také zbudování menšího přilehlého parkoviště. Zbylou částkou cca 2 mil. Kč se podílel iniciátor stavby Obecní úřad Dolní Moravice,“ uvádí se na portále rozhledny.webzdarma.cz.

  • Ať už turistům připadá dětské hřiště uprostřed lesní tišiny s nádhernou vyhlídkou na Jeseníky poněkud neobvyklé, rodiče dětí asi mají jiný názor. Neúnavné děti se při delší túře nejlépe zotaví na prolézačkách, zatímco rodiče si dají kávu na terase některé z restaurací.

Do Karlova to jde rychle

Stále po žluté (stojíme-li čelem k rozhledně, tak značku nalezneme a pak odbočíme vlevo) se turisté dostanou do Karlova pod Pradědem. Cesta vede stále dolů, takže to jde rychle.

Karlov pod Pradědem se za posledních dvacet let velmi změnil. Z jesenické zapadlé obce vyrostlo moderní lyžařské středisko.

Konec naší túry prochází pod sjezdovkami, a tak se mohou turisté už v létě inspirovat, kde by mohli strávit tuzemskou zimní dovolenou.

Konec výletu je na stanici autobusu v Malé Morávce. Autobusy odtud odjíždějí poměrně často, přesto je dobré mít předem vypsané spoje a časy odjezdu a tomu tak trochu podřídit závěrečnou rychlost pěšího pochodu.

Z Malé Morávky také jezdí vlak, ale spoje nejsou četné.

Další výlety v regionu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno