Jak se dostat na Praděd

Praděd je nejvyšší horou, která se nachází na území Moravy. Již řadu let je oblíbenou turistickou destinací pro Čechy, ale také Němce či Poláky. Na Praděd vede několik cest, pojďme si tedy říci, jak se na něj dostat.

Praděd

Nejprve pár slov o Pradědu jako takovém. Se svými 1491,3 metry je nejvyšší horou Hrubého Jeseníku a současně i celé Moravy. Praděd je pátou nejvyšší horou v České republice. Cílem mnohých turistů je televizní vysílač s rozhlednou, díky kterému je vytvořen nejvýše položený bod v ČR. Před tím, než byl tento vysílač na Pradědu v roce 1983 postaven, se zde nacházela stará rozhledna z počátku 20. století.

Jak se dostat na Praděd

Praděd je opravdu turisticky vyhledávaným místem, a tak možností, jak se na jeho vrchol dostat, je opravdu hodně. Některé cesty jsou vhodné pro úplné začátečníky, jiné vyžadují trochu zkušeností a fyzické kondice. Cestu na praděd můžeme kombinovat s různými dopravními prostředky, pojďme se tedy podrobněji podívat, jak se na Praděd dostat.

Automobilem či autobusem

Nejjednodušším způsobem zdolání vrcholu Pradědu je využití vlastního automobilu. Cesta je volně přístupná z Bruntálu, odkud dále pokračuje na Malou Morávku a dále až na sedlo Hvězda. Zde buď svůj automobil zaparkujete, nebo vjedete až na Ovčárnu, vjezd je však pouštěn přes závoru v celou hodinu od 7 do 17 a sjezd vždy po 30 minutách. Pokud auto zaparkujete v sedlu Hvězda, můžete využít kyvadlové dopravy, která vás rovněž vyveze až na Ovčárnu. Odtud už je to na vrchol Pradědu pouhých 3,5 kilometru po silnici.

Pěší cesta

Pro ty, kteří si troufají na delší trasu než výše zmíněných 3,5 kilometru, jsou k dispozici 3 různé trasy. Obzvláště zajímavá je žlutá trasa, která vede přes lávky i můstky kolem vodopádů. Tato cesta je však turistům k dispozici pouze v době, kdy Praděd již není pokryt sněhem. Všechny tři trasy mají v průměru kolem 10 kilometrů.

Cyklotrasy

Zdolání Pradědu je možné i na kole, vyjet můžete přímo ze sedla Hvězda. Nejlepší cesta vede přímo po hlavní až na Ovčárnu a odtud po asfaltové silnici až nahoru na Praděd. Tento způsob zdolání Pradědu je však vhodný jen pro zkušené cyklisty, jelikož stoupání je opravdu strmé.

Během své turistické výpravy na Praděd budete mít jedinečnou možnou podívat se na krásy Jeseníků a také samozřejmě na známý televizní vysílač. Pokud se vám nebude chtít absolvovat i cestu zpátky, můžete využít některého z hotelů a na Pradědu přenocovat

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno